Pripravte si wellness doma a doprajte si oddych

Pripravte si wellness doma a doprajte si oddych

Ak máte chuť na wellness, nemusíte si vždy platiť drahý wellness pobyt. Wellness si predsa pohodlne môžete dopriať aj doma. Že neviete, ako na to? Poradíme vám.

Ako zrelaxovať doma?

Je to veľmi jednoduché. Pripravte si wellness doma v podobe domáceho kúpeľa. Veď čo môže byť príjemnejšie ako stráviť čas v horúcej vode s príjemnou vôňou, v kľude, možno aj s relaxačnou hudbou či voňavými sviečkami? Na rozdiel od každodennej rýchlej sprchy vám kúpeľ poskytne úľavu po stresujúcom dni a zabudnete na starosti.

Takýto wellness predsa môžete mať doma aj každý deň. Dôležité však je, aby vás pritom nikto nevyrušoval, pretože tieto chvíle by mali patriť iba vám. Vyhraďte si preto na wellness doma aspoň 45 minút osamote, prípadne s partnerom.

Žena relaxuje doma vo vani a počúva hudbu - Wellness Magazín
Zdroj: 123RF

Venujte čas príprave

Keď si chcete wellness doma a čas vo vani skutočne užiť, dôležitá je príprava. Pripravte si napríklad playlist s oddychovou hudbou. Kúpte si príjemne voňavú penu, olej alebo soľ do kúpeľa a vonné sviečky – ideálne také, ktoré budú dopĺňať vôňu vašej peny do kúpeľa.

Ako si vlastne vybrať tú správnu prísadu do kúpeľa? Peny do kúpeľa zvyknú pokožku vysúšať, šetrnejšie sú skôr oleje či soli do kúpeľa. Ak máte možnosť, siahnite po značke bez pridanej chémie – najmä farbív a aróm. Pokožka sa vám odvďačí.

Náš tip: Liečba vaňovým kúpeľom je príjemnou formou riešenia zdravotných problémov. Trápia vás kožné choroby, problémy s pohybovým ústrojenstvom alebo duševná záťaž.

Vôňu zvoľte podľa toho, aký účinok od kúpeľa očakávate. Potrebujete dobiť energiou? Vyberte si tropickú vôňu. Chcete lepšie spať? Potom siahnite po levanduľovej vôni. Ak si wellness doma chcete dopriať aj s partnerom, potom sú najlepšie afrodiziakálne vône, ako napríklad čokoláda.

Môžete tiež použiť aj tzv. bombu do kúpeľa. A tú si dokonca dokážete pripraviť aj doma sama! Potrebujete len niekoľko prísad:

  • 50 g sušeného mlieka,
  • 50 g kukuričného škrobu,
  • 100 g kyseliny citrónovej,
  • 200 g jedlej sódy,
  • sušené bylinky alebo koreniny,
  • 1 polievkovú lyžicu oleja (môžete použiť napríklad citrónový, jojobový, mandľový alebo levanduľový),
  • potravinárske farbivo.

Zmiešajte sušené mlieko, kukuričný škrob, sódu, kyselinu citrónovú, olej a potravinársku farbu. Všetko spolu miešajte rukami, kým sa vám nevytvorí masa podobá vlhkému piesku. Z tejto masy potom vytvarujte guľôčky. Môžete použiť aj formy na ľad alebo muffiny, ktoré vysypete bylinkami či koreninami. Guľôčky nechajte vo forme asi 10 minút, potom vyberte a nechajte schnúť ešte 2-3 dni.

Premeňte svoju kúpeľňu na wellness

Pripravte si všetko, čo budete počas kúpeľa potrebovať. Pustite si hudbu, zapáľte sviečky a umiestnite do vášho dosahu blízko vane všetky prípravky, ktoré budete počas kúpeľa potrebovať. Môžete si tiež pripraviť vankúšik z uteráka – hlava by sa totiž nikdy nemala opierať o studenú vaňu.

Vybrané prísady do kúpeľa postupne prilievajte do vane, kým budete napúšťať vodu. Najzdravšie je, ak kúpeľ začnete teplou, nie horúcou vodou. Telo si predsa musí na teplotu zvyknúť. Postupne pridávajte horúcu vodu. Potom už stačí si wellness doma dokonale užívať.

Tip na záver: Po kúpeli si doprajte ešte masáž olejom alebo telovým mliekom. Zregeneruje vašu pokožku.