Záhradka s príchodom jari! Aké prípravy si vyžaduje?

záhradka s príchodom jari

Prvý jarný deň už pomaly, ale isto, ohlasuje najobľúbenejšie a najdôležitejšie ročné obdobie záhradkárov. S príchodom jari v záhradke môžeme pobudnúť čoraz častejšie! Slnko konečne zahrieva zem, ktorú je potrebné pripraviť. Aj pre vás  je záhradkárčenie určitým typom relaxácie a oddychu? Je najvyšší čas prebrať sa z jarnej letargie a záhradu prebudiť zo zimného spánku.

Záhradka s príchodom jari

Aby sme sa mohli vrhnúť do prípravy zeme a sadenia, je potrebné najprv záhradu dôkladne upratať. Zbaviť ju konárov, buriny a opadaného lístia. Pred upratovaním si však radšej skontrolujte náradie a prípadne ho nahraďte novým. Ak ste zem nezrýľovali pred začiatkom zimy, ideálny čas je práve v marci. Pôda už nie je zamrznutá. S príchodom jari je taktiež  potrebné prichystať a predpestovať si zeleninové priesady paprík, rajčín, hlávkového šalátu alebo cvikle.

vysáddzanie v záhradke s príchodom jari

Ako sa starať o záhradku na jar?

Pred sadením sadeníc do zeme je potrebné pôdu pohrabať, zarovnať a predpripraviť si hriadky. Začať môžete vysadením jarnej cibuľky a cesnaku, neskôr sú na rade zemiaky. Ostatné časti záhrady však taktiež nezanedbávajte. Ovocné stromy, vinič aj maliny už čakajú na jarný rez. Začať ním môžete, ak teplota v noci neklesne pod bod mrazu. Ovocné dreviny a vinič môžete aj pohnojiť. V marci je vhodné vysádzať mrkvu, petržlen, hrach či reďkovky. Nezabudnite si hriadky riadne označiť! Prečo? Aby ste nezabudli, kde vám čo bude rásť.

záhradka s príchodom jari

Nezabudnite na trávnik

Na okrasnú časť záhrady myslite tiež v marci. Ihličnany, vždyzelené dreviny, ruže aj trávnik je vhodné pohnojiť. Trávnik by ste tiež mali prerezať, ak chcete ma v lete svieži, hustý, zelený koberec. Na jar tiež môžete začať s vysádzaním cibuľovín, ako sú tulipány, narcisy alebo gladioly. Prerežte okrasné kre a dreviny. Vyčistite chodníky aj skalku od buriny.

záhradka s príchodom jari

Doplnky do záhrady

Neodmysliteľnou pomôckou každého záhradkára je bez pochýb náradie. Je nutné, aby bolo vždy v dobrej kondícii. Bez korózie a hliny z predošlej záhradkárskej sezóny. Záhrade a mladým rastlinkám však môžete pomôcť aj rôznymi doplnkami, ktorými si prácu v záhrade zjednodušíte. A často aj urýchlite!

Parenisko s oknamiparenisko

Parenisko je výbornou pomôckou na predpestovanie mladých sadeničiek, pretože výborne akumuluje teplo. Zem je ešte príliš studená a ranné mrazy, ktoré sa môžu vyskytnúť až do polovice mája, by krehké výhonky mohli zničiť. Okrem toho, niektoré rastliny sa nemôžu sadiť priamo do pôdy. Vďaka stenám, veku z dvojitých polykarbónových plátov s UV ochranou a 2 vetracím otvorom dokáže parenisko rastliny ochrániť pred mrazom až do -5 °C.

Záhradný foliovník

záhradný foliovník

Ak chcete, aby boli rastlinky chránené pred škodcami a poveternostnými podmienkami, určite by ste si mali zabezpečiť fóliovník s policami. V teple a ideálnom vlhku budú vaše sadenice rásť rýchlejšie. Navyše, 8 širokých políc ušetrí priestor a poskytne všetkým rastlinám maximálne presvetlenie.

Mriežkový plôtik

záhradný plôtik

Chcete si záhradu vizuálne rozdeliť do sekcií podľa typu rastlín, ktoré v nej pestuje, určite oceníte záhradný plôtik. Tento pomocník tiež zabráni vstupu domácich miláčikov a prinesie do záhrady dojem usporiadanosti. Plôtik má výšku 41 cm, dĺžku 360 cm a je vyrobený z plastu.

Opora na okrasné kvety

 

opora na rastliny

Milovníkov kvetinových záhradiek určite poteší opora na popínavé rastliny. Ovinutá ružami, vistériou, brečtanom či iným okrasným kvetom dodá záhradke šmrnc aj dávku romantiky. A, pokiaľ si pod ňu umiestnite lavičku, budete sa cítiť ako v raji. Využitie by mohla nájsť aj v úžitkovej záhrade, napríklad pri pestovaní fazule či popínavých jahôd.

Grilovacie náradie

sada na grilovanie

K jari neodmysliteľne patrí aj jarná grilovačka. Pre mnohých z nás je určitým typom vítania jari. A každý správny grill majster potrebuje mať svoju vlastnú sadu na grilovanie. Táto obsahuje všetko, čo by ste pri grilovaní mohli potrebovať a pôsobiť ako profesionál. Nájdete v nej obracačku, kliešte, dvojzubú vidlicu, mašľovací štetec, porciovací nôž, drôtenú kefu, štyri grilovacie ihlice a osem držiakov kukurice. Sada je navyše uložená v alumíniovom kufríku, takže si ju so sebou môžete zobrať úplne kamkoľvek.

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pexels
https://www.zahradkar.sk/sk/zahrada-na-jar/
https://www.hobbyportal.sk/zahrada-a-priroda/zahradkarcenie/jarne-zahradkarcenie-s-cim-zacat-a-na-co-nezabudnut