Prevencia proti Alzhaimerovi – Dá sa vôbec ochoreniu predísť?

Prevencia proti Alzheimerovi

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. S pribudajúcim vekom narastajú aj obavy z jej prepuknutia. Čo robiť, aby sme ochoreniu predišli?

Mnohí sme o nej počuli, ale nevenovali jej dostatočnú pozornosť. Väčšina ľudí spozornie až pri prvých príznakoch, čo môže byť už neskoro. Čas na zahájenie preventívnych opatrení by sme si mali nájsť už dnes.

Demencia patrí medzi chronické ochorenia. Spôsobuje výpadky pamäti, problémy komunikovať. Postupom času jedinec stráca schopnosť fungovať – mentálne, sociálne a v posledných štádiách aj fyzicky. Existuje viacero chorôb a porúch, ktoré s Alzheimerom zdieľajú rovnaké symptómy. S väčšinou z nich si naša pokročilá medecína vie poradiť a pacienta včas vyliečiť. Avšak choroba, o ktorej pojednáva tento článok je nezvratná.

Ide o viac, ako len o problém pacienta. Zmeny milovanej osoby, ktoré má demencia na svedomí, ubližujú najmä blízkemu okoliu chorého.

Z histórie

Alzheimerova choroba bola po prvýkrát identifikovaná v roku 1906 nemeckým psychiatrom Aloisom Alzheimerom. Pri pitve pacientky Augusty Deterovej zistil prítomnosť útvarov, dnes súhrnne označovaných ako alzheimerová patológia.

Prevencia

Posledné štúdie ukázali, že je možné z časti tejto zákernej chorobe predchádzať, resp. ju oddialiť. S prevenciou je potrebné začať už v skorom veku.

Ide najmä o stravovacie návyky, ktoré by sme si mali osvojiť. Najlepšie urobíte, ak začnete už od zajtra s konzumáciou týchto potravín:

  • Zelenina s vysokým obsahom vlákniny – napr. brokolica, karfiol, šošovica, fazuľa či hrach, ďalej kukurica, listová zelenina či ružičkový kel.
  • Ovocie s nízkou hodnotou glykemického indexu*, ktoré je najlepšie konzumovať doobeda. Ide napr. o jablká, broskyne, grep, marhule, ríbezle. Rovnako aj černice, hrušky, slivky, citróny a granátové jablká. Pustite sa z chuti aj do jahôd, kivi či manga.
  • Potraviny s nízkym obsahom lepku – medzi prirodzene bezlepkové potraviny patrí ryža, kukurica, pohánka, pšeno, amarant,  plus výrobky z nich pripravené
  • Povolený je kokosový olej a ryby, ako napr. losos, makrely, ančovičky, sardinky a sleď (väčšie ryby majú v sebe už vyšší obsah ťažkých kovov).
    * Konzumáciou ovocia s nízkou hodnotou glykemického indexu (GI) sa cítime viac nasýtení. Postupne uvoľňovaná energia nám vydrží dlhšie, čím sa vyvarujeme vypuknutiu hypoglykémie (extrémny pokles hladiny glukózy v krvi).

Na vývoj a rozmach tejto choroby priaznivo vplýva aj všadeprítomnosť toxínov. V jedle, vode, ovzduší, pôde, domácich prostriedkoch… Ani vo vlastnom skleníku nie sme v bezpečí.

Hlavne nepanikáriť

Majte na pamäti, že zabudnuté okuliare, či dáždnik v obchode, ešte nemusia veštiť to najhoršie. Existuje prirodzená zábudlivosť ako bremeno ľudského pokolenia, ktoré sa prirodzene a priamoúmerne narastá s vekom.

Alzheimerova choroba saprejavuje postupným pribúdaním symptómov. Je potrebné si všímať nielen stratu krátkodobej, dlhodobej pamäte, ale aj ťažkosti s rečou a s vykonávaním už známych činností. Rovnako aj nesprávne umiestňovanie predmetov, problémy s abstraktným myslením, zmeny nálad, správania či zmeny osobnosti. V neposlednom rade aj dezorientácia v čase a priestore.

Čo robiť ďalej?

Ak už spozorujete u svojich najbližších viacero z vyššie uvedených symptómov, nemusí to nevyhnutne znamenať prítomnosť Alzheimerovej choroby. Na potvrdenie je nutné v prvom rade kontaktovať lekára, následne absolvovať pár vyšetrení a testov. Zmeny vo veľkosti a štruktúre mozgu dokážu lekári identifikovať prostredníctvom snímok, ktoré zabezpečujú vyšetrenia CT-čka (odborne: výpočtový tomograf) a magnetickej rezonancie (MRI test).