Prekvapil vás opar či herpes? Preč s ním

Prekvapil vás opar či herpes? Preč s ním

Mnohí z nás to poznajú, jemné svrbenie pery, prechádzajúce v nepríjemné pálenie až výsyp pľuzgierikov. Herpes, alebo inak povedané opar trápi 80 percent populácie a dokáže sa objaviť v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Prečo vlastne vzniká? Čo na herpes platí, keď sa už objaví? Na tieto otázky si skúsime odpovedať v tomto článku.

Ako vzniká opar

Herpes, či opar patria do skupiny ochorení infekčného pôvodu. Na úvod je potrebné povedať, že túto infekciu má v tele akoby spiacu každý z nás. Prejaviť sa potom môže v čase oslabenej imunity, menštruácie, hormonálnych zmien či stresu. Okrem toho, nepriaznivo na to môže vplývať aj veľké množstvo slnečného žiarenia, alebo naopak zima a teplotné zmeny. Toto sú teda rizikové faktory, ktoré podporujú proces nákazy. K tej môže dôjsť aj pri letmom kontakte s nakazeným človekom.

Ako sa herpesu čo najrýchlejšie zbaviť

Ak sa u nás už raz herpes prejavil, môže sa kedykoľvek objaviť znova. Čo teda urobiť, keď nás herpes na perách nepríjemne prekvapí a potrebujeme ho zakryť, či sa ho čo najrýchlejšie zbaviť?

V prvom rade si postihnuté miesto nesmieme vôbec chytať. Najlepšie je, ak už príznaky oparu poznáme a dokážeme ich identifikovať hneď v zárodku. Vtedy je vhodné aplikovať mastičku, ktorú bežne kúpime v lekárni, alebo vyskúšať osvedčené rady našich starých mám.

Prvým trikom je miesto na pere, ktoré nás ešte len začína svrbieť, potierať kockou ľadu. Tá by mala tento nepríjemný prejav výrazne zmierniť a zároveň zmenšiť veľkosť pľuzgieriku. Kocka ľadu však napomáha najmä pokiaľ doma nič nemáme. Poskytne úľavu od svrbenia a umožní prichystať ďalšie prostriedky na liečbu.

herpes a opar na pere
zdroj: 123RF

Ďalším prostriedkom, ktorý je v tejto prvotnej fáze odporúčaný, je cesnak. Ten je prirodzeným antibiotikom, ktoré zničí vírus a teda pľuzgierik sa ani nemusí objaviť. Je však potrebné aplikovať ho roztlačený takmer okamžite ako sa svrbenie objaví.

Niekto používa aj surový med, ktorý je nutné dávať na postihnuté miesto niekoľkokrát za deň. Výborným pomocníkom z medu je aj propolisová tinktúra, jej nevýhodou však je zanechanie žltého povlaku.

Jedným z receptov je aj prevarenie lyžičky sódy bikarbóny v jednom decilitri vody. Vychladnutou zmesou jemne potierame miesto vzniku oparu. Táto zmes miesto izoluje a opar sa tak zmierni a nemal by sa ďalej šíriť.

Extrémnym, ale vraj nesmierne účinným prostriedkom je potieranie pľuzgieriku vlastným ušným mazom. Táto metóda naozaj nie je pre každého a o jej účinnosti vás nevieme informovať z vlastnej skúsenosti. Pre niekoho však môže byť zachraňujúca v situácii, kedy nemá možnosť použiť nič iné.

Prostriedkov a babských rád je veľké množstvo, mali by však byť všetky podporené ešte niekoľkými pomocníkmi. V období výskytu oparu (a nielen v tomto) by sme mali dbať na naozaj zdravú stravu. Odporúčaná je strava bohatá na vitamíny skupiny B a zinok, prípadne užívanie samotných vitamínov v ich tabletkovej forme.

Pri aplikácii akéhokoľvek krému, maste, či zdravého receptu by sme mali mať ruky čisté a používať ochranné pomôcky. Buď použijeme rukavice, alebo vatovú tyčinku, aby sme tak zabránili rozširovaniu infekcie.

Poslednou radou je nepoužívať žiadny make up, ktorý by opar len zdusil a spomalil jeho hojenie. V lekárňach sú dostupné liečivé náplaste, ktoré opar zakryjú, ak sa práve niekam chystáme a nechceme, aby bol na očiach.

Ak je to však nevyhnutné, namočte vatovú tyčinku do vody, priložte na pľuzgierik a zmäkčite ho. Aplikujte korektor a matný púder, ale len na najnutnejšiu dobu. Potom nechajte herpes opäť dýchať a hojiť sa. Veľa šťastia!