Prehnané cvičenie alebo čo na svalovicu

čo pomáha na svalovicu

Svalová horúčka sa nevyhýba začiatočníkom ani skúseným športovcom. Svalovica nie je ochorenie, ktoré by sa dalo zmierniť liekmi. Ide len o dôsledok nadmerného cvičenia a preťaženia svalu. Pokiaľ by ste ju však z času na čas nemali, telo si pravdepodobne na záťaž zvyklo. Čo zaberá na svalovicu, prípadne ako jej predísť sa dočítate nižšie.

Svalovica nie je výhovorka

Napriek tomu, že športové aktivity so sebou prinášajú prevažne pozitívne pocity, občas prídu dni, kedy sa po cvičení dostaví nepríjemná bolesť. Za všetko môže svalovica alebo skôr fakt, že ste si dali do tela viac, ako ste mali. Nadmerná fyzická záťaž je príčinou trhliniek vo svalových vláknach aj okolitých spojivových tkanivách, následkom čoho vzniká zápal a opuch.
Dobrou správou je to, že akokoľvek svalovica bolí, približne do štyoch dní úplne zmizne. Dôležité je si ale uvedomiť, že svalová horúčka nie je dôvod na prerušenie tréningov. Svalovica vás nepripúta na lôžko, môžete sa s ňou pohybovať, pokračovať v cvičení a najmä sa ju pokúsiť niekoľkými trikmi zmierniť.

Zastavte ju skôr, ako môžete

Konajte, kým nie je neskoro. Svalovici sa dá predísť, len musíte vedieť, ako na to. Osvojte si zopár šikovných rád, vďaka ktorým budú vaše dni po tréningoch bezbolestné.

Začnite rozcvičkou

Niekomu sa môže strečing zdať ako strata času a zabíjanie minút akýmsi naťahovaním sa, ktoré by športovec mohol využiť na intenzívny tréning. Pravdou však je, že dôsledné precvičenie tela je dôležitým krokom, ktorý by ste nemali vynechať. Strečing celé telo zahreje a pripraví ho na náročnú fyzickú aktivitu, ktorá bude nasledovať. Za optimálny čas rozcvičky sa považuje 10 až 20 minút, počas ktorých by ste mali rozhýbať celé svalstvo.

čo na svalovicu
zdroj: 123RF

Záťaž zvyšujte postupne

Pri tréningoch sa nesnažte podávať nadľudské výkony. Vždy si vopred stanovte, aký cieľ chcete dosiahnuť, a ten si ešte rozdeľte na menšie míľniky, ktoré ľahko zdoláte. Ak ste napríklad začínajúci bežec, určite v prvý deň neplánujte zabehnúť 10 km šprintom. Pomaly ďalej zájdete, preto vám stačí aj kilometer alebo dva. Až postupne stupňujte vzdialenosti, ktoré chcete prekonať. Vyhnete sa tak svalovici a dosahovanie malých cieľov vás bude motivovať venovať sa športu ďalej.

Myslite na odpočinok

Naučte sa medzi jednotlivými tréningmi odpočívať. Po náročnom cvičení si doprajte pauzu, nepreceňujte svoje sily a poriadne sa vyspite. Inou formou oddychu môže byť napríklad aj wellness či návšteva kúpeľov. Rovnako si neplánujte tréning ani keď ste unavení, pretože nebudete mať dostatok energie na cvičenie a môžete si narobiť viac škody ako úžitku. Majte na pamäti, že vaše telo nie je stroj a za dostatočnú regeneráciu vám poďakuje.

Keď svalovica bolí

Občas aj keď sa akokoľvek snažíte, môže sa stať, že vás predsa len chytí svalovica. Azda najhoršie, čo môžete urobiť, je prestať cvičiť úplne a predĺžiť tým vaše trápenie. Čo teda zaberá na svalovicu? Tu sú osvedčené rady.

Stále v pohybe

Možno to znie paradoxne, ale pohyb pri svalovici je to, čo vaše telo naozaj potrebuje. Sval, ktorý bolí, musíte rozhýbať. Nesnažte sa však o jeho prílišné preťaženie, inak by ste si mohli zbytočne ublížiť. Ľahké cviky alebo prechádzka vám pomôžu zmierniť nepríjemnú svalovicu.

Doprajte si masáž

Či už začínate so športom, alebo sa mu intenzívne venujete, mali by ste mať po ruke masážne gély pre prípad, že by vás potrápila svalovica. Najmä gély s výťažkom z eukalyptu poskytujú úľavu. Mnohí si pochvaľujú taktiež kostihojovú (konskú) masť, ktorá zmierni nepríjemné pocity. V krajnom prípade môžete navštíviť odborníka, ktorý sa postará o profesionálnu masáž postihnutej partie.

Pomôže sprcha

Prúd sviežej vody oceníte po náročnom tréningu. V sprche zrelaxuje vaše telo aj vaša myseľ. Nepsrchujte sa však teplou vodou, nastavte si iba vlažnú, ktorá pomôže vašim svalom. Ak patríte k skupine otužilcov, osprchovať sa môžete aj studenou vodou. Pokiaľ ste skôr zimomravý typ, vyskúšajte striedavé sprchovanie – ovlažiť sa najskôr studenou, a potom teplou vodou.