Prečo je marec mesiac knihy?

knihy

Akú knihu ste naposledy prečítali? Táto otázka zvykne mnohých zaskočiť a uvedomia si, že už dlho žiadnu. Len niektorí by dokázali odpoveď hneď. Prečo je to tak? Čítanie kníh sa pomaly začína vytrácať a ľudia si oveľa častejšie krátia čas na sociálnych sieťach scrollovaním noviniek. Občas si otvoria nejaký zaujímavý článok, ktorý zvyčajne ani nedočítajú dokonca, pretože ich znova rozptýli niečo iné.

Marec nám poskytuje skvelú príležitosť to napraviť a vrátiť sa k čítaniu kníh. Nie nadarmo je marec mesiac knihy. Ako raz povedal jeden neznámy autor: „Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal prežije iba jeden.“ Skúsme aspoň tento mesiac menej sledovať životy iných a viac sa začítať do jedinečných príbehov, ktoré nám knihy ponúkajú. Aj týmto spôsobom si vieme spríjemniť neľahkú pandemickú situáciu, v ktorej sme sa ocitli.

Marec mesiac knihy: Ako vznikol?

Knihy sú tu s nami už odpradávna a vďaka nim sa z mnohých ľudí stali vzdelané osobnosti. Kedysi k nim mali prístup len vzdelaní vysoko postavení muži a ženy nielen, že nevedeli čítať, ale dokonca sa im to zakazovalo. Dnes k ním máme prístup všetci, ale nedokážeme oceniť ich kvalitu. Marec je mesiac knihy, no len málokto vie, prečo je to tak. 

Hovorí vám niečo meno Martin Hrebenda? Bol to legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy, ktorý sa narodil a zomrel v marci. Napriek tomu, že bol slepý, miloval knihy a učil deti čítať. Cestoval po celom Slovensku, zbieral staré rukopisy a mnoho kníh zachránil pred pálením. Vďaka nemu spoznávali knižnú kultúru aj chudobní a nevzdelaní ľudia. 

Zdroj: Slovenská národná knižnica – Literárny archív

Marec bol vyhlásený ako mesiac knihy v bývalom Československu v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Cieľom bolo udržať a podporiť trvalý záujem o čítanie kníh. Okrem toho Slovenská asociácia v roku 1999 vyhlásila aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa organizuje posledný marcový týždeň. Jej cieľom bolo pripomenúť, že aj v období informačných technológii, majú knihy svoj význam. 

5 dôvodov prečo viesť deti k čítaniu kníh

Štatistiky z Ameriky sú viac než zarážajúce. Podľa nich až 70% dospelých nebolo nikdy v kníhkupectve, čo je skutočne veľa. 33% stredoškolákov neprejavuje záujem o čítanie kníh a 42% vysokoškolákov po skončení štúdia vôbec nečíta. 

Každý rodič si praje, aby mal doma vzdelané dieťa a preto ho vedie k štúdiu už od útleho detstva. Deti sa veľa pýtajú a chcú všetko vedieť. Nie je nič krajšie ako podporiť jeho zvedavosť a pomôcť mu vybudovať si vzťah ku knihám. Tieto až alarmujúce štatistiky nás nútia zamyslieť sa, kam speje naša spoločnosť a čo bude s našimi deťmi ďalej. Pozrite si, aké benefity ponúkajú knihy vašim deťom. 

Čítanie kníh podporuje predstavivosť dieťaťa

Nezabúdajte na to, že dieťa si berie príklad od rodičov. Nemôžete ho nútiť na silu, aby čítalo, ak to nevidí u vás. Najlepšie čo môžete urobiť je, ak mu budete zo začiatku čítať vy a odpovedať mu na všetky otázky, ktoré ho zaujímajú. Dieťa je pri čítaní knihy nútené predstavovať si dej a vytvárať si v mysli obrazy. Neskôr mu to môže výrazne pomôcť pri učení.

Rozširujete slovnú zásobu

Mali by ste vedieť, že čím viac dieťa číta, tým lepšie sa bude vedieť vyjadrovať. Vedieť správne formulovať svoje myšlienky je veľkou výhodou. Táto schopnosť mu môže zabezpečiť skvelý prospech v škole, ale aj prácu snov. Univerzita v Berkeley sa zaoberala štúdiou, ktorej cieľom bolo zistiť vplyv čítania na slovnú zásobu človeka. Prekvapujúce je, že čítanie kníh zlepšuje slovnú zásobu až o 50% viac než sledovanie televízie.

Zlepšuje pamäť a koncentráciu vášho dieťaťa

Štúdie potvrdili, že čítanie zvyšuje mozgovú kapacitu človeka a podporuje jeho pamäť. V budúcnosti môže dokonca zabrániť vzniku demencie si Alzheimerovej choroby. Pre deti je často veľmi náročné udržať si pozornosť a vníma množstvo podnetov, ktoré ho rozptyľujú. Práve pri čítaní knihy sa dieťa učí zamerať svoju pozornosť na jednu konkrétnu činnosť a vnímať obsah.

Dieťa získava nové vedomosti

Pravidelné čítanie je skvelým spôsobom ako sa dozvedieť nové informácie a využiť ich vtedy, kedy to najviac potrebujeme. Knihy sú bohatým zdrojom informácií a podnecujú našu myseľ k tomu, aby sme osvojili nadobudnuté vedomosti.

Odbúrava stres a prispieva ku kvalitnému spánku

Čítanie je aj skvelou formou relaxu. Podľa psychológov iba 6 minút čítania denne dokáže zredukovať hladinu stresu o dve tretiny. Elektronické zariadenia negatívne ovplyvňujú aj spánok dieťaťa a preto je vhodné, ak dieťa naučíte aspoň hodinu pred spánkom čítať knihu. Odborníci z Mayo kliniky tvrdia, že takýto rituál zlepšuje kvalitu spánku.

Teraz máte jedinečnú príležitosť naviesť svoje dieťa k čítaniu. Povedzte mu o tom, prečo je marec mesiac kníh a vzbuďte v ňom zvedavosť. Nechajte ho vybrať si knihu, ktorá sa mu najviac páči. Aj napriek tomu, že je momentálne všetko zatvorené, máte možnosť objednať si knihu prostredníctvom internetovom kníhkupectva a nechať si ju doručiť domov. Spôsobov je veľa, stačí chcieť.