Preč s celulitídou

Preč s celulitídou: Čo na ňu pomáha

Pohľad na celulitídu znamená, že… Na začiatok predstavuje slovo, ktoré označuje stav kože nejednej zo žien, alebo v niektorých prípadoch aj mužov. Nevyhýba sa štíhlym modelkám, ani korpulentnejším dámam, objaviť sa môže od puberty až po starobu. Postihuje rôzne partie tela, najčastejšie však stehná a zadok.

Celulitída je výsledkom zmeny tukového tkaniva, ktoré je súčasťou kože. Niektorí dermatológovia ju dokonca označujú ako atrofiu svalstva. Medicína odborne celulitídu vidí ako zápal podkožného tkaniva. Tak či onak, jej prejavom je špecifické navonok viditeľné narušenie kože, v istom štádiu spojené aj s menej či viac rozsiahlymi priehlbinkami a uzlíkmi. Tie môžu byť viditeľné voľným okom, alebo po stlačení kože. Záleží od stupňa celulitídy.

Prejavy celulitídy

  1. stupeň – pomarančová koža je viditeľná po cielenom stlačení kožnej riasy
  2. stupeň – jemné priehlbinky na koži sú viditeľné voľným okom
  3. stupeň – koža je viditeľné opuchnutá, priehlbiniek a uzlíkov je viac, postihnutá je rozsiahlejšia oblasť kože
  4. stupeň – tento stupeň je považovaný za ťažké štádium celulitídy, uzlíkov či priehlbiniek je veľký počet, koža je opuchnutá, na dotyk môže byť bolestivá

Prečo celulitída vzniká?

Vzhľadom k tomu, že “pomarančová koža” postihuje častejšie ženy než mužov, je zrejmé, že istú úlohu zohráva ženský pohlavný hormón – estrogén. Zásadný je v tomto prípade jeho vplyv na cievy nachádzajúce sa pod kožou, čím sa zníži prísun kyslíka k tukovým bunkám. Vznikajú tak zmeny na povrchu kože, ktoré sa typicky prejavujú ako celulitída. Genetika, a teda dedičnosť, je taktiež činiteľom pri vzniku tohto narušenia kože.

Potom sú tu faktory, ktoré do veľkej miery môžeme ovplyvniť. Tu zaraďujeme stravovanie, ktoré nie je v súlade s princípmi zdravej výživy. Moment, kedy sa v našej strave objavuje príliš veľa živočíšnej stravy, sacharidov, ale aj kofeínu. Absentuje prísun rastlinných tukov, ovocia či zeleniny.

S týmto bodom taktiež súvisí aj nízka alebo žiadna športová aktivita, plus ak jednotlivec holduje alkoholu či cigaretám, je ideálnym kandidátom na vznik celulitídy.

celulitída na zadku
zdroj: 123RF

Ako bojovať proti celulitíde?

V prvom rade je potrebné sa zamerať na faktory, ktoré celulitídu spôsobujú, ktoré sme schopní takmer okamžite ovplyvniť. Hovoríme o zlepšení stravovacích návykov, vyhýbaniu sa polotovarom, vysmážaným jedlám a živočíšnym tukom, ale aj zvýšenému množstvu sacharidov. Vhodné je jedálniček odľahčiť, ozdraviť, tuky nahradiť rastlinnými, pridať dostatočné množstve zeleniny a ovocia, čo najmenej spracovaných jedál.

Taktiež zabezpečenie dostatočného pitného režimu najlepšie prostredníctvom čistej vody, či nesladených bylinkových čajov. Pozor si je potrebné dať na príjem kávy či kofeínu a sladených nápojov. V prípade kávy sa odporúča jedna, maximálne dve za deň, bez cukru a kvalitnejšia, nie instantná. Čo sa sladených a iných kofeínových nápojov týka, tie sa neodporúčajú vôbec. Obmedzenie či úplne vylúčenie alkoholu a nikotínu je taktiež ku prospechu veci.

Okrem úpravy stravy je potrebné pridať vhodnú a dostatočnú fyzickú aktivitu. V prvom rade je nutné dosiahnuť optimálnu hmotnosť vzhľadom k stavbe tela a výške. Potom je potrebné odbúrať tuk a premeniť ho na svalovú hmotu. Medzi konkrétne cviky, ktoré môžu pomôcť zaraďujeme hlboké drepy, výpady, unožovanie. Niektoré známe osobnosti okrem spomínaných drepov nedajú dopustiť na plávanie či jógu. Pomôže akýkoľvek pohyb, ktorý rozprúdi krvný obeh a spevní svalstvo.

Čo ešte môže podporiť celý proces?

Na trhu existuje celý rad kozmetických prípravkov na celulitídu. Siahať by sme primárne mali po tých, čo obsahujú kofeín alebo vitamín A. V tomto prípade je dobré poradiť sa aj s dermatológom a nie hneď investovať financie do preparátov sľubujúcich zázraky, ktoré môžu byť len reklamným trikom. Je nutné opätovne zdôrazniť, že tieto prípravky sú len akýmsi podporným prostriedkom v boji proti tomuto nepeknému prejavu kože.

Kozmetiku sa oplatí kombinovať s masážou, ktorú je dobré aplikovať pred použitím tohto krému, či gélu. Na trhu je možné nájsť masážne rukavice, či dokonca anticelulitídové kefky. Je na Vašom osobnom zhodnotení, ktorý typ bude viac vyhovujúci. Masáž sa vykonáva jemným tlakom na postihnuté miesta, krúživými pohybmi zhora nadol, odporúča sa po pokožke mierne pobúchať či imitovať miesenie cesta.

Aj nanášanie krému by malo prebiehať intenzívnejšie, aby sa dostalo do hĺbky, takže tomuto procesu je potrebné venovať dostatok času. Opäť však platí, že masáž s používaním prípravku určeného na celulitídovú pokožku je potrebné používať na dennej báze, odporúča sa ráno aj večer. Okrem toho pri sprchovaní je vhodné na celulitídu použiť striedanie teplej a ľadovej sprchy, s ukončením práve tou studenou. Pokožka sa prekrví, vypne a zlepší sa celkovo jej vzhľad.

Okrem voľne a bežne dostupných riešení, je možné využiť aj služby estetickej medicíny, ktorá prostredníctvom špecifických terapií zlepšuje stav pokožky, či samotné prejavy celulitídy. Tu nachádzame mezoterapiu, vakuumterapiu, či ultrazvuk a kryolipolýzu.

Náš tip: Oleje, vďaka ktorým budete zdravá a krásna.

Boj s celulitídou je beh na dlhé trate, je potrebné brať do úvahy aj hormonálny profil daného človeka či životné obdobie, v ktorom sa aktuálne nachádza. V tehotenstve sa celulitída zvykne zhoršiť, po pôrode naopak zlepšiť. Vzhľad pokožky je síce pre ženy dôležitý, ale netreba zabúdať, že celulitídu majú aj mnohé modelky, čo môže prispieť k zlepšeniu jej samotného vnímania. Tak teda veľa zdaru!