Práca z domu? Ako zvládať home office

Práca z domu je čoraz populárnejšia a ako benefit ju svojim zamestnancom poskytuje čoraz viac zamestnávateľov. Výhodná je pre obe strany – obaja ušetria náklady a zamestnancovi sa zároveň pracuje oveľa komfortnejšie a pod menším tlakom. Práca z domu sa ale samozrejme týka aj čoraz početnejšej skupiny freelancerov, ktorí môžu pracovať prakticky odkiaľkoľvek chcú. Poďme sa na výhody i nevýhody home officu pozrieť spoločne.

Výhody home officu

Medzi jeho nesporne najväčšie výhody patrí to, že z domu môžete vykonávať prakticky väčšinu prác – samozrejme, pokiaľ k tomu nepotrebujete nejaké špeciálne technologické zariadenie. Výhody práce z domu tak môže využívať obrovské množstvo profesií, ako napr. grafici, online marketéri, copywriteri, účtovníci, architekti a mnohí iní.

Home office ma obrovské množstvo výhod a medzi jeho najväčšie prednosti sa radí i to, že vás vo veľkej miere dokáže zbaviť stresu z pracovného prostredia a z dochádzania. Pri práci z domu nemusíte ráno zabíjať dlhé minúty či dokonca hodiny viaznutím v dopravných zápchach a nebudete musieť počúvať kolegov, s ktorými si možno nemáte čo povedať.

Pracovný čas si viete zariadiť presne podľa vašich potrieb a pracovať môžete presne vtedy, kedy vám to vyhovuje najviac – čo je obrovská výhoda, napr. pre „nočné sovy“, teda pre ľudí, ktorým sa premýšľa najlepšie v noci.

V neposlednom rade je však výhodou aj šetrenie financií – keď obmedzíte dopravu do práce či veľakrát predražené obedy z reštaurácií, mesačne môžete ušetriť nezanedbateľnú sumu, ktorú viete investovať do oveľa užitočnejších vecí.

práca z domu
zdroj: 123RF

Nevýhody home officu alebo na čo si dať pozor

Na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že práca z domu má len samé výhody. To je však otázne a záleží to aj od toho, ako si ju viete usporiadať a predovšetkým od vašej disciplíny. Veľké množstvo ľudí sa totiž sťažuje, že home office im síce vyhovoval dočasne, avšak po niekoľkých mesiacoch mali problém prinútiť sa z domu pracovať. Domáce prostredie ich kreativitu skôr tlmilo než podnecovalo a oni čoraz častejšie prokrastinovali.

Vo všeobecnosti by sme to preto mohli zhrnúť tak, že práca z domu je skutočne len pre ľudí s pevno vôľou – ktorí sa vedia držať svojho denného plánu či harmonogramu, ktorý si napríklad ráno napíšu. Ak to však zvládnete, určite to stojí za to – home office vám vie ponúknuť obrovské množstvo výhod.

Takto sa vám bude z domu pracovať najlepšie

Dôležité je samozrejme to, aby ste sa doma cítili dobre a dokázali tam pracovať. Ideálne je, ak máte v byte či v dome pracovňu alebo aspoň nejaký pracovný kútik, ktorý je vizuálne oddelený od zvyšku priestoru. Mala by to byť vaša „pracovná zóna“, do ktorej by ste mali vstupovať len vtedy, keď idete naozaj pracovať. Ak by ste totiž pracovali všade – napr. aj v posteli či pri kuchynskom stole, vaša psychika by skôr či neskôr trpela a vy by ste doma nevedeli rozlíšiť, kedy oddychujete a kedy pracujete, čím by vaša produktivita neuveriteľne klesala.

Skvelé je tiež každé ráno venovať aspoň 10 minút tomu, že si spíšete zoznam vecí, ktoré musíte urobiť, alebo si ich rozvrhnete do presne stanoveného časového harmonogramu. Keď si stanovíte hranice od-do, budete sa ľahšie vyhýbať prokrastinácii a rušivým elementom. V súvislosti s nimi je dôležité spomenúť tiež to, že aj prácu z domu je potrebné brať podobne ako prácu z kancelárie – teda vyčleňte si len určité časové úseky, kedy si dovolíte vybavovať napr. súkromné telefonáty alebo kontrolovať si svoje sociálne siete.

Ak si svoj čas dokážete vhodne naplánovať a nebude vám chýbať dávka disciplíny, výhody home officu si budete môcť vychutnať naplno a určite si ho obľúbite.

Mohlo by sa vám páčiť