Pozor na gélové nechty

Pozor na gélové nechty

Krásne upravené a nalakované nechty sú túžbou väčšiny žien. Ruky a nechty sú vystavené očiam iných ľudí. Nielen pri slávnostných príležitostiach, ako sú napríklad plesy, stužkové či svadby, ale i v každodennom živote. Uchopíme pohár či príbor, podávame ruku, podpisujeme dokumenty alebo len vyberáme peniaze, či platobnú kartu z peňaženky. Vzhľad našich rúk a nechtov ihneď upriami pozornosť. Ruky a nechty nás reprezentujú. Ak však od prírody nemáme krásnu zdravú verziu nechtov alebo nás “tlačí” čas a potrebujeme “vyzerať”, rozhodneme sa vyhľadať nechtové štúdio a zvolíme gélové nechty.

Prinášame vám niekoľko typov alebo rád, ako pri hľadaní postupovať, a ktoré aspekty treba brať do úvahy.

Vyhľadajte certifikované nechtové štúdio

Odborníčka na nechty, potrebuje absolvovať školenia a získať prax na to, aby dokázala zodpovedne odhadnúť, koľko môže z vašich nechtov obrúsiť pilníkom, aby ich nepoškodila do hĺbky. Všímajte si tiež čistotu a dodržiavanie hygieny v nechtovom štúdiu.

Gélové nechty si nikdy neaplikujte sama

Je veľmi dôležité, aby sa amatérskym ošetrením nedeformoval vlastný necht a nezvýšilo sa tak riziko plesní a alergií zo zložiek lakov a lepidiel. Neaplikujte ani neopravujte necht doma. V prípade odlepenia nechtu NIKDY nelepte necht kanagomom alebo sekundovým lepidlom. Tieto lepidlá sú toxické, zničia vaše nechty a môžu sa dostať do krvi.

Ak sa rozhodnete pre gélové nechty, zverte svoje ruky radšej odborníkovi
zdroj: 123RF

Nechty sú počas aplikácie gélových nechtov niekoľkokrát vystavené ultrafialovému (UV) žiareniu

Gél na nechtoch v dôsledku ožarovania rýchlejšie uschne. Niektoré lampy na nechty sa nazývajú „UV“ lampy a niektoré sa nazývajú LED lampy, ale obe emitujú UV žiarenie. Prevažne produkujú UVA lúče, ktoré sú spájané jednak s predčasným starnutím pokožky, ale aj s rakovinou kože. Svetlo z lampy urýchľuje starnutie kože. Môže sa stať, že starecké fľaky sa vám na rukách objavia skôr, akoby ste chceli. Z dlhodobého hľadiska je preto dôležité zvážiť riziko vyplývajúce z pravidelného vystavovania sa účinkom lampy a z hľadiska opatrnosti treba podniknúť kroky na zníženie rizika vzniku rakoviny.

Pozor na baktérie a plesne

Necht sa skladá zo zrohovatených odumretých buniek, no potrebuje vzduch a starostlivosť, aby ostal zdravý. Pod nechtom sa môžu zbierať choroboplodné zárodky ako sú baktérie a plesne. Lokálne môžu plesne na pokožke viesť k infekcii nechtov. Keďže tie sú schované pod nalepenými nechtami alebo vrstvou gélu, dokážu sa nepozorovane šíriť. Umelé nechty zabraňujú prirodzenému prísunu kyslíka a odvetrávaniu vodnej pary z nechtov. Keď vám ich napríklad v nechtovom štúdiu zle nalepia, vznikne vzduchová bublina, ktorá je ideálnym miestom na štart nepríjemných procesov.

Ako sa správne starať o nechty

Na nechty vplýva vonkajšie prostredie, no aj náš životný štýl a strava. Neraz nechty vedia napovedať aj o zdravotnom probléme v našom tele. Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť škvrny na nechtoch. Tie však môžu vzniknúť aj pri poranení nechtovej platničky pri náraze alebo neopatrnou manikúrou.

Zvnútra nechty posilňujú vitamíny skupiny B, zinok, železo a vápnik.

Naše nechty tiež oslabuje a poškodzuje používanie čistiacich prostriedkov. Je to najmä preto, že nechty, na rozdiel od pokožky, obsahujú málo lipidov a čistiace prostriedky spôsobujú presušenie a následné lámanie nechtov. Preto si nezabudnite pri práci s čistiacimi prostriedkami dať gumené rukavice. Mydlo na ruky nahraďte takým, ktoré neobsahuje alkohol.

Pri pilníkovaní nechta používajte sklenený alebo papierový pilník. Pilnikujte vždy v jednom smere, a to od krajov do stredu. Strihanie nechty oslabuje, môžu praskať.

Dôležitú úlohu v zdraví nechtov má nechtová kožička, nazývaná kutikula. Poskytuje ochranný kryt pre tkanivá, kde rastú nové bunky, ktoré vytvárajú nechty. Neodstraňujte ju, nestrihajte, radšej zatláčajte. Je dobré ju vyživovať a zmäkčiť olejčekom na nechty. Ak sa vám vytvorí záder, vydezinfikujte ho a naneste naň gél alebo olej.

Aby boli vaše nechty pevné a silné, je dôležitá ich vonkajšia hydratácia. Často používajte rôzne olejčeky (môžete hocijaký, ktorý doma máte) a ruky natierajte. Doprajte si kúru na nechty – namáčajte ich do misky so zohriatym olejom aspoň desať minút.

Nezabudnite – najelegantnejšou i najlepšou verziou sú vlastné, zdravé a upravené nechty. Gélové nechty sa však stali súčasným trendom a stávajú sa doplnkom našej krásy.