10x ÁNO pre soľ mimo kuchyne

10x ÁNO pre použitie soli mimo kuchyne

Soľ nad zlato! Nielen rozprávkový kráľ sa o tomto výroku presvedčil. Bez soli si nevieme predstaviť prípravu jedál, a to veru ani tých sladkých. Veď štipka soli je neodmysliteľnou ingredienciou každého zákusku na zvýraznenie jeho chuti. Tieto biele kryštáliky sú však neoceniteľné aj mimo našich chuťových kanálikov. V tomto článku vám prinášame 10 tipov, ako na použitie soli aj mimo kuchyne. Na úvod predsa len ostávame v kuchyni, tentoraz však nebudeme dochucovať.

1. Aby olej neprskal

Ak máte radi vyprážané pokrmy, skúste do oleja na panvici nasypať trochu soli. Vyprážanie sa tak zaobíde bez prskajúceho oleja, čo oceníte tak z bezpečnostného hľadiska, ako aj pri upratovaní po varení.

Keby sa vám náhodou stalo, že vám olej na panvici začne horieť, jednoducho ho uhasíte soľou. Budete jej ale potrebovať väčšie množstvo.

2. Pripálené zvyšky jedla

Tohto nepríjemného pozostatku nevydareného varenia sa poľahky zbavíte, ak pripálené zvyšky prelejete trochou vody a posypete soľou. Po cca. 10 minútach riad bežne umyte.

3. Upchatý odtok

Domáci prostriedok na vyčistenie odtoku v kuchyni a kúpeľni vyrobíte zmiešaním kuchynskej soli a sódy bikarbóny v pomere 1:1. Nasypte do odtoku a zalejte octom. Po polhodine spláchnite horúcou vodou.

Na upchatý odtok je použitie soli vhodnou náhradou iných prípravkov
zdroj: Pexels

4. Vajíčko na podlahe

Rozbité vajíčko na podlahe? Použitie soli to spraví. Najprv ho soľou posypete. Hmota sa zrazí a potom ho už poľahky odstránite.

5. Znečistená rúra a sporák

Mastné fľaky ešte pred zaschnutím posypte soľou, rúru prípadne zahrejte, až kým soľ nezhnedne. Potom zotrite a následne umyte.

6. Čistenie žehličky

Výdatne posypte novinový papier soľou, žehličku nahrejte na najvyššiu teplotu a niekoľko minút osolený papier žehlite

7. Vlhkosť a zápach obuvi

Soľ zabráni množeniu baktérií a vytiahne aj prebytočnú vlhkosť. Stačí do topánky na noc nasypať trochu soli a ráno jednoducho vyklepať.

8. Rozpustí námrazu

Soľ ako „zimnú posýpku“ netreba nijako zvlášť predstavovať. Použiť ju však môžete aj proti námraze na vašom aute a to tak, že zamrznuté okno pretriete hubkou namočenou v slanej vode.

9. Životnosť špongie

Ak špongiu namočíte na noc do vody s 1 polievkovou lyžicou soli, zbavíte ju tak mastnoty, nečistôt a prípadných baktérií a vydrží vám oveľa dlhšie.

10. Rozvonia celý byt

Nakvapkajte do soli na tanieriku niekoľko kvapiek kvalitného esenciálneho oleja. Získate tak rýchly a účinný osviežovač vzduchu.