Ples po prvýkrát? Nezabudnite na týchto 6 pravidiel

Výnimočné udalosti, akými plesy nepochybne sú, so sebou prinášajú určitú etiketu a bontón, ktoré by ste mali ovládať. Na aké spoločenské pravidlá by ste určite nemali zabudnúť?

Pravidlo #1: Vhodne sa oblečte

Vhodné oblečenie je alfou a omegou každej plesovej udalosti. Zvoľte vhodný strih šiat podľa konkrétnej sezóny. Šaty by mali byť dlhé, a to tak, aby zakrývali členky. Krátke šaty sa zas hodia k partnerovmu tmavému obleku. Vsaďte radšej na decentnejší výstrih a príliš neodhaľujte ani chrbát a nohy. Pre pánov je vhodný frak alebo smoking, pri menej formálnych plesoch stačí aj tmavší oblek s motýlikom. V každom prípade môžete zažiariť.

Náš tip: Uprav sa sama: účes na ples

Pravidlo #2: Nemeškajte

Na ples vyrazte radšej s predstihom. Na začiatku plesu môže byť slávnostné otvorenie či kultúrny program, pri ktorom by ste ostatných hostí mohli vyrušovať. Ak prídete k stolu, kde už sedí nejaká spoločnosť, predstavte sa. Muž potom usadí partnerku po svojej pravici.

Pravidlo #3: Tancujte

Na plese musíte rátať s tým, že sa tam budú tancovať spoločenské tance. Ak v nich príliš nevynikáte, aspoň základné kroky by ste mali určite naučiť.

Spoločenský tanec na plese - Wellness Magazín
zdroj: 123RF

Pravidlo #4: Buďte pozorní

Toto pravidlo sa týka najmä mužov. Buďte k svojej partnerke, ale aj k iným ženám obzvlášť pozorný. Podržte jej kabát, odsuňte stoličku, starajte sa jej o jedlo a nápoje. Partnerka by si nikdy nemala sama nalievať alkohol. Nikdy ju nenechávajte osamote a netancujte s inou, ak práve nemá iného tanečného partnera.

Pravidlo #5: Pozor na alkohol

Dbajte na to, aby ste nevypili príliš veľa alkoholu. Alkohol zbavuje zábran a na takej významnej udalosti, akou je ples, si určite nechcete vyrobiť žiadne faux pas.

Pravidlo #6: Buďte spoločenskí

Spoločenská udalosť ako ples si vyžaduje aj spoločenské správanie. Rozprávajte sa preto s nielen s ostatnými známymi, ale aj s cudzími ľuďmi. Vyberajte si pritom neutrálne témy, určite sa vyhnite diskusiám o politike či náboženstve.

Mohlo by sa vám páčiť