Plánujete úpravu okolia domu? Spoznajte výhody zatrávňovacej dlažby

rsz_image1-4

Sila prírody je síce obrovská, pri navrhovaní alebo úprave okolia domu sa na ňu nemôže spoliehať vždy stopercentne. Vlastne ani nechceme. Ak by sme tak spravili, nesadili by sme kvety a nestrihali by sme stromy. Najťažšie to máme s trávnatými plochami. Pôdu predsa nemôžeme vymeniť na základe vlastných očakávaní, ani keď je súčasťou nášho vlastného pozemku. Vegetačná alebo zatrávňovacia dlažba je výdobytkom moderného záhradkárstva, a ak nie ste spokojní napríklad s príjazdovou cestou pred vaším domov, tento článok si nenechajte ujsť.

Na čo slúži zatrávňovacia dlažba

Ako to prezrádza už aj jej názov, zatrávňovacia dlažba slúži na vytvorenie trávnatej plochy. Udeje sa to spájaním jednotlivých tvárnic. Toto ale nie je jej jedinou funkciou. Okrem estetického aspektu má aj praktickú a veľmi užitočnú úlohu: odvádza dažďovú vodu a spevňuje plochu. Je teda ideálnym riešením na také miesta, na ktorých je nevyhnutné mať „pevnú zem pod nohami“, no betón by celkový dojem z panorámy pokazil. Takým miestom je napríklad príjazdová cesta. Tá je neustále namáhaná ťažkou váhou vozidla a povrchom kolies, mnohokrát je plná mlák, jám a iných nerovností. Tieto vyjazdené stopy môžete premeniť na rovnú a najmä pevnú plochu bez poškodení práve vďaka zatrávňovacej dlažbe.

Zatrávňovacia dlažba je okrem príjazdových ciest populárna aj pri vytváraní alebo obnove parkovísk, ihrísk, terás a rôznych častí okolia rodinných domov, ale aj pri krajinkárstve alebo lesníctve. Ak by ste ju radi použili pri oprave chodníka, porozmýšľajte nad kombináciou s klasickou zámkovou dlažbou. Po ceste z čisto zatrávňovacej dlažby sa nekráča veľmi pohodlne, najmä v topánkach na vysokom opätku.

Hlavné výhody zatrávňovacej dlažby

Pri plánovaní prerábky okolia domu sa vám určite zíde každá inovatívna metóda, ktorá celý proces urýchli a výsledok vašej práce skvalitní. Takouto pomôckou môže byť aj zatrávňovacia dlažba. Má mnoho výhod, ktorú poznajú všetci malí stavebníci:

  • poskytuje trvalé spevnenie plochy, tým minimalizuje potrebu pravidelnej opravy,
  • odvádza dažďovú vodu priamo do pôdy,
  • znižuje náklady na opakovanú údržbu,
  • je univerzálna z hľadiska využitia,
  • vyzerá krajšie ako betónová plocha.

Ktorá je tá pravá?

Pri výbere tej správnej zatrávňovacej dlažby nebudete mať ľahkú úlohu. Nie kvôli jej nedostupnosti, práve naopak. Ponuka je široká, sortiment internetových obchodov bohatý. Našim favoritom sa stali produkty ECOCASTER. Táto spoločnosť nám zaimponovala napríklad tým, že sa tejto oblasti venuje už 20 rokov a ponúka certifikované produkty. Za veľké pozitívum považujeme aj to, že zdôrazňuje ekologickosť. Podľa informácií dostupných na jej domovskej stránke vyrába tovar, ktorý životné prostredie vôbec nezaťažuje.

Čo sa praktickosti týka, pri pokládke tvárnic už nebudete potrebovať obrubníkmi vďaka patentovaným zámkam. Kompaktnosť s plochou by taktiež mala byť samozrejmosťou, najmä kvôli bezpečnosti. Ale ak sa zatrávňovacia dlažba nedrží stabilne na pôde, v budúcnosti ju budete musieť opraviť. To vám prinesie ďalšie výdavky, no pokazí aj radosť z výsledku. Pri výbere toho správneho produktu teda nezabudnite ani túto dôležitú podmienku.

Rozdiely sa vyskytujú aj pri zaťažiteľnosti. Je to parameter, ktorý určuje to, akú váhu dokáže uniesť daná zatrávňovacia dlažba. Čím je toto číslo vyššie, tým istejší si môžete byť, že ste sa rozhodli správne.