Peter Kincel – aké je cestovanie počas Covidu?

Moraine Lake, pre mnohých najkrajšie jazero na svete.

Cestovateľ, digitálny nomád, webdesignér a občasný bloger, tak to je Peter Kincel. Pred ôsmimi rokmi dal výpoveď v práci a odvtedy žije ako dizajnér na voľnej nohe, ktorý odhaľuje rôzne kúty sveta. Práve s Petrom sme urobili krátky rozhovor o tom, ako vyzerá momentálne cestovanie, ako sa zmenilo a aké stránky treba sledovať, keď sa vydáte do sveta na vlastnú päsť.

Rôzne ďalšie cestovateľské zážitky z Peťovho života sa dočítate aj na jeho súkromnom blogu: www.cestujposvete.sk

Panoráma mesta Toronto, najlepšieho a najvyhľadávanejšieho mesta na svete.
Zdroj: Cestuj po svete – cestovanie a život podľa seba

Prečo si sa rozhodol zmeniť život a cestovať?

Po 20-ke som postupne zisťoval, že klasický stereotyp a nalinkovaný život ma nebaví. Tak ako niekoho napĺňa rodina, stabilita, zázemie alebo kariéra, mňa bavila neustála zmena a spoznávanie sveta. Jedna – dve dovolenky do roka mi boli málo. Chcel som tráviť na cestách celé mesiace a vyskúšať si život v rôznych krajinách. Snažil som sa teda priority nastaviť tak, aby bolo cestovanie veľká súčasť môjho života, a nakoniec sa mi to podarilo. Vďaka mojej práci dizajnéra som mohol prakticky žiť a cestovať kdekoľvek (k práci mi stačí notebook a internet), takže som to začal využívať naplno. Myslel som, že po 30-ke túžba po usadení nakoniec dostane aj mňa, ale zatiaľ sa tak nestalo. Plánujem sa takto presúvať po svete aj naďalej.

Kedy si pochopil, že cestovanie je niečo, čo ťa napĺňa?

Už pri prvých cestách s batohom na chrbte. Najprv to boli kratšie výlety po Európe, kedy sme chodili s kamošmi na rôzne festivaly, neskôr tripy vlakom alebo autom na juh aj sever Európy, až som sa nakoniec vybral aj do Juhovýchodnej Ázie, kde som strávil 3 mesiace. Síce to bolo nízkorozpočtové cestovanie a od dovolenkového komfortu to malo ďaleko, ale cítil som sa pri tom veľmi slobodne, nezaťažený bežnými starosťami a cítil som, že konečne žijem naplno. Navyše mi cestovanie otváralo oči a začal som brať rôzne veci inak. A stačil mi k tomu v podstate len batoh, nepotreboval som materiálne hlúposti, nový nábytok, televízor ani milión na účte. Vtedy som pochopil, že toto je realita, ktorú chcem žiť. 

Peter Kincel - panoramatická fotografia z pláže počas cestovania
Zdroj: Cestuj po svete – cestovanie a život podľa seba

Mal si v nejakej krajine strach?

Mal, ale bolo to v tých istých krajinách, kde som zažíval aj pekné veci, zážitky a emócie. Zatiaľ som nebol v krajine, kde by som cítil strach a nebezpečie na každom kroku, skôr to boli len výnimočné situácie. Napríklad, keď som zažil silné zemetrasenie v Indonézii, alebo som sa dostal do nemocnice v Kambodži nakazený vírusom od komára. V niektorých mestách a uličkách som sa možno cítil nepríjemne a viac obozretne, napríklad v uliciach San José v Kostarike, ale skôr sa mi stáva to, že som milo prekvapený. Mnohé krajiny majú horšiu povesť ako si zaslúžia. Cestovanie v nich zďaleka nie je také nebezpečné, ako sa to zdá doma z gauča (napríklad taký Irán, Kolumbia alebo Východný Timor, kam sa Slováci boja cestovať, pritom v týchto krajinách žijú úžasní ľudia). Samozrejme, treba byť na cestách opatrný, rozvážny a pripravený na rôzne situácie.

Chcel si niekedy všetko nechať tak a vrátiť sa na Slovensko a už necestovať?

Dva roky dozadu som mal mierne cestovateľské vyhorenie po 4 mesiacoch v Južnej Amerike. Bol som už tých pekných miest, pláží a džunglí trochu prejedený a nevedel som sa z nich tešiť rovnako ako predtým. Ale, skôr to bola únava, kedy som veľa pracoval, a zároveň veľa cestoval a chcel postíhať všetko. Potreboval som si oddýchnuť a na chvíľu sa zastaviť. Vtedy som sa celkom tešil na Slovensko, že konečne zhodím batoh z pliec a zamknem ho do skrine. Vydržalo mi to asi týždeň, potom som išiel na hrebeň Veľkej Fatry. A o mesiac na to som sa presťahoval do Kanady. Ale tam som si potom od cestovania po svete kvôli Covidu poriadne oddýchol. Aj keď, s cestovaním som neprestal ani počas pandémie a pravidelne chodím kempovať do hôr.

Cestovateľ Peter Kincel na fotografií v horách.
Zdroj: Cestuj po svete – cestovanie a život podľa seba

Ako si teraz plánuješ ďalšie cesty, a čo by si možno odporúčal ostatným, ktorí chcú vycestovať v tejto situácii?

Riadim sa informáciami na webe MZV (Ministerstva zahraničných vecí), ktoré sú aktualizované a väčšinou presné. Nájdem si tam konkrétnu krajinu a prečítam si podmienky vstupu alebo tranzitu. Ak mi tam nie je niečo jasné, skontrolujem vládne stránky jednotlivých krajín. Cesty plánujem podľa toho, kde sú opatrenia najmenej komplikované a kde je situácia stabilnejšia.

V tejto situácii teda odporúčam sledovať aktuálne informácie o konkrétnych krajinách na MZV. Taktiež cestovateľský semafor, aby turisti vedeli, z ktorej krajiny sa môžu vrátiť bez toho, aby išli do karantény. Ľuďom, ktorí plánujú a chcú veľa cestovať, odporúčam čím skôr očkovanie. Vyzerá to, že minimálne v Európskej únii bude pre zaočkovaných ľudí cestovanie oveľa jednoduchšie. Keď sa stihnú zaočkovať teraz, v júli a auguste ušetria za drahé PCR testy, ktoré sa budú zrejme naďalej vyžadovať od nezaočkovaných ľudí. Tiež odporúčam neplánovať mesiace dopredu, keďže nikto nevie, aká bude situácia tam či tam. A radšej byť pri plánovaní a vycestovaní rýchlejší, keďže pravidlá a obmedzenia sa často menia aj z týždňa na týždeň.

Kde zberáš informácie o aktuálnej situácii a ako často ju kontroluješ rôzne portály, keď si niekde v cudzine?

Čítam miestne médiá a sledujem, kedy sa plánujú sprísniť alebo uvoľniť opatrenia. Tiež sledujem štatistiku a či počet nakazených stúpa alebo klesá, podľa toho si človek nastaví očakávania do ďalších dní a týždňov. Úplne základný prehľad a aktuálny graf ponúka aj Google, keď človek zadá názov krajiny + covid

Pozoruješ nejaké zmeny v správaní ľudí v rámci Covid situácie? Väčší sociálny odstup, prehnané dezinfikovanie, menej ľudí v meste/na jednom mieste…

Jednoznačne. Paradoxne je to fajn, nie len z hľadiska ochrany druhých, ale aj pre cestovateľov. Mnohé turistické miesta sú teraz prázdnejšie, je tam menej ľudí a tých pár turistov si od vás bude držať väčší odstup. Takže, kto nemá rád preplnené turistické atrakcie a pláže, teraz si ich užije s väčším osobným priestorom a tak, ako vyzerali pred turistickým boomom.

Naposledy si sa túlal po Kanade, čo ťa na nej zaujalo?

Veľmi veľa vecí. Z cestovateľského hľadiska určite príroda. Kanadské Rockies sú tie najkrajšie hory, ktoré som zatiaľ videl. Je to tam posiate tyrkysovými jazerami, ktorých sú v Kanade stovky a tiež rôznymi kaňonmi či vodopádmi.Vždy keď idem do prírody, vidím nejaké zvieratá, od stáda jeleňov až po medvede. Navyše, Kanada je obrovská, predsa len je to druhá najväčšia krajina na svete a Slovensko by sa do nej zmestilo 200krát. Nájdete tam hory, ľadovce, suché prérie, veľkomestá s mrakodrapmi, ale aj oceán či pláže. V zime sú tu zase dokonalé lyžovačky.

Kanada je navyše veľmi multikultúrna, hlavne veľké mestá ako Vancouver, Toronto či Calgary a v takýchto mestách je to taký svet v malom. Človek tu nájde jedlo aj ľudí zo všetkých kútov planéty a večer môže ísť na pivo s Mexičanmi, Čechmi alebo Kórejcami. Z dôvodu väčšej otvorenosti sa nám tam žije dobre aj s taiwanskou priateľkou, keďže tu vieme obaja fungovať v angličtine. A zároveň sa stretávame aj s ľuďmi z našich krajín. Ľudia v Kanade sa mi zdajú tak nejak menej „nasratí“ ako na Slovensku. Aj keď, to je už také klišé. Ale zase ani Kanada nie je úplný raj na zemi, býva tam dosť veľká zima a úradníci sú tam často pomalí, haha.

Fotografia travelblogera Petra Kincela z jeho cestovania po svete.
Zdroj: Cestuj po svete – cestovanie a život podľa seba

Aká je v Kanade situácia s Covidom? (opatrenia, zákazy, odporúčania)

Ťažko to zhodnotiť, nakoľko je Kanada naozaj obrovská a situáciu všade zvládajú inak. Krajina má 10 provincií a 3 teritóriá a v podstate každá funguje ako vlastný štát. Všade sú iné opatrenia, inak to funguje s očkovaním a sú inak nastavené uvoľnenia. Napríklad, kým sme v Alberte chodili normálne do reštaurácií, vedľa v Britskej Kolumbii bolo všetko zatvorené. Aj cestovanie do niektorých provincií bolo a stále je obmedzené, rovnako ako bolo v Európe ťažké cestovať z krajiny do krajiny. Celkovo tam však nemali až tak silné opatrenia ako na Slovensku a s niektorými sa tam zase výrazne meškalo. Povinnosť nosenia rúšok začalo až v lete 2020, dovtedy ich odporúčali nosiť len chorým. FPP2 masky sme nemali v Alberte povinné vôbec, dokonca som ich tam nevedel prednedávnom zohnať a v exteriéroch neboli povinné rúška nikdy.

Z času na čas zatvoria reštaurácie, fitká a služby, ale nočné zákazy akoby u nich neexistovali. Čo sa týka cestovania, do Kanady sa už rok zahraničný turista nedostane. Do krajiny púšťajú len domácich, ľudí čo majú pracovné povolenie a prácu, prípadne študentov. Navyše, po prílete musí ísť každý do karantény do schválených hotelov, ktoré stoja stovky dolárov a cestujúci si ich musí platiť z vlastného vrecka. Tým chce kanadská vláda odradiť ľudí od cestovania. Tiež zrušili lety do obľúbených dovolenkových oblastí, čo je pre Kanadu Karibik. Rovnako je už rok zatvorená aj najdlhšia hranica na svete, ktorú zdieľa Kanada a USA.

Ako to tam vyzerá s očkovaním? Fungujú tam Covid pasy alebo niečo podobné?

Ako som spomínal vyššie, každá provincia rieši očkovanie zvlášť a sú v tom veľké rozdiely. V Alberte sa už môžu očkovať všetci od 12 rokov Pfizerom alebo Modernou. Človek si vie sám zarezervovať termín aj miesto a teraz to už ide celkom rýchlo. V očkovacích centrách vládne dobrá zorganizovanosť. O jednotných pasoch bohužiaľ neviem. Ja osobne som dostal len obyčajný papier, kde nie je ani len pečiatka a podpis, je tam len vyplnený dátum a typ vakcíny. O nejakých jednotných certifikátoch zatiaľ neviem.

Chcel by si niečo odkázať našim čitateľom, ktorí stále váhajú s vycestovaním?

Myslím, že si zaslúžime po dlhej pauze v karanténach a lockdownoch opäť trochu cestovania. Pri dnešných opatreniach a testovaniach je cestovanie oveľa bezpečnejšie ako pred rokom a pol. Na začiatku pandémie cestovanie výrazne prispievalo k šíreniu nákazy. Ale pri dnešných pravidlách, PCR testoch a dezinfekciách sú letiská a lietadlá podľa môjho názoru bezpečnejšie, ako nákupy v centrách či veľké oslavy. Sledovanie a riešenie aktuálnych nariadení síce cestovanie komplikuje, ale v lete mnohé krajiny zvoľnia a do niektorých destinácií bude cestovanie jednoduchšie. Odporúčam sledovať zelené krajiny na cestovateľskom semafore. Môj tip na dovolenku je napríklad také Španielsko a jeho ostrovy. Takže cestujte, ale nezabudnite na zodpovednosť a opatrnosť.

Ďalšie zaujímavé cestovateľské zážitky a pútavé príbehy z Peťovho života sa dozviete na jeho blogu: www.cestujposvete.sk