Pedikúra s Garra rufa

O 100 % prírodnej pedikúre s využitím špeciálnych rybičiek Garra rufa ste už s najväčšou pravdepodobnosťou počuli. Stihli ste ju už však aj vyskúšať? Ak ešte nie, o jej benefitoch vás možno presvedčí nasledovný článok.

Doprajte im oddych

Naše nohy si zaslúžia príkladnú starostlivosť – dostávajú totiž poriadne zabrať po celý deň. Ak vás už však omrzeli tradičné masáže či klasická pedikúra, možno vás zaujala metóda vykonávaná rybičkami Garra rufa.

Ide o tzv. ichtioterapiu, ktorá je rozšírená predovšetkým v ázijských krajinách, no obrovskej obľube sa teší v posledných rokoch aj v USA či v Európe. Podstatou tejto kúry je to, že rybičky Garra rufa majú schopnosť obhrýzať odumretú pokožku, čo sa dá vynikajúco využiť na kozmetické účely.

Ak máte obavu, že toto ošetrenie je mierne bolestivé, nemusíte sa báť – tieto rybky totiž nemajú zuby, aj preto sa nazývajú “bezzubé ošetrovateľky”. Kožu teda odstraňujú skôr saním, ktoré je úplne bezbolestné.

pedikúra garra rufa rybičkami
zdroj: 123RF

Regenerácia nielen pre nohy

Takýto druh pedikúry teda dopraje vašim chodidlám nielen výdatné zrevitalizovanie a regeneráciu, ale navyše ide o kúru, pri ktorej si skvele oddýchnete. Počas príjemného relaxu sa rybky postarajú o váš príjemný peeling chodidiel, vďaka ktorému z nich odstránia suchú, odumretú či šupinatú pokožku. To následné pôsobí ako prevencia pred vznikom stvrdnutej pokožky, ktorá môže potrápiť predovšetkým na pätách.

Ďalšou výhodou takejto masáže je i to, že na chodidlách stimuluje akupunktúrne body a podporuje tak uvoľnenie nervového systému i celého tela. Pravidelná pedikúra vykonávaná týmito rybkami tak môže viesť aj k zmierneniu príznakov chronickej únavy.

Nie vždy to pôjde

Samozrejme však existujú aj určite prípady, v ktorých by ste sa mali tejto terapii radšej vyhnúť. Počkať by ste s ňou mali napríklad vtedy, ak máte na chodidlách nejaké otvorené rany či chrasty. Nevhodná je aj pre osoby, ktoré sa liečia kortikoidnými masťami – hrozil by totiž úhyn rybiek. Takáto pedikúra je možná najskôr 10 dní po skončení liečby.

V odborných kruhoch sa samozrejme vedú diskusie aj o tom, či je pedikúra pomocou rybiek Garra rufa hygienická, nakoľko rovnaká rybička vykonáva pedikúru viacerým osobám. Riziko infekčných komplikácií však je možné eliminovať používaním koncentrovaných dezinfekčných prostriedkov, ktoré síce zabijú baktérie, no pre rybičky a pre nohy sú úplne neškodné.

Pri výbere miesta, kde si takúto starostlivosť dopriať, by preto malo byť prvoradé hľadieť predovšetkým na ponúkanú kvalitu a na skúsenosti. Príjemnú relaxačnú Garra rufa kúru si môžete dopriať napríklad aj vo Wellness Hoteli Patince.

 

Mohlo by sa vám páčiť