Užite si spoločné pečenie s deťmi

Spoločné pečenie s deťmi

Snáď neexistuje dieťa, ktoré by nerado pomáhalo pri varení či pečení. Patria medzi ne aj vaše deti? Poradíme vám, na čo by ste mali pri spoločnom pečení myslieť.

Prečo by ste mali spolu piecť?

Spoločné varenie či pečenie s deťmi vám prinesie nielen príjmenne spoločne strávené chvíle, ale sú užitočné aj iným spôsobom. Deti sa učia zaobchádzať s jednoduchými kuchynskými nástrojmi, čím sa zároveň rozvíja aj ich samostatnosť a jemná motorika. Zároveň sa pritom rozvíjajú ich zmysly, ako sú zrak, hmat, čuch a chuť. Staršie deti sa priučia počtom a potrénujú, ak majú problémy s čítaním.

Keď budú deti väčšie, určite oceníte, že si budú schopné samy pripraviť napríklad jednoduchú večeru. Preto ich od pomoci v kuchyni neodrádzajte, ich zapájanie v kuchyni sa vám v budúcnosti určite pozitívne vráti.

Pečenie s deťmi môže sprevádzať neporiadok
zdroj: 123

Ako zapojiť deti do pečenia?

Spôsob, ako zapojiť deti do pečenia, v zásade závisí od ich veku. Tie najmladšie určite potešíte, keď budú môcť s vami vykrajovať napríklad medovníčky formičkami. O trošku staršie zvládnu aj prípravu jednoduchých guličiek. Tí ešte väčší dokážu zamiešať cesto či ozdobiť hotové koláčiky. Skutočnú pomoc pri pečení vám dokážu pomôcť deti, ktoré vedia čítať – môžete ich zapojiť do čítania receptov, váženia potrebných ingrediencií a zapojiť ich aj do zložitejších činností.

Pripravte sa však na to, že hoci deti pomáhajú naozaj rady, často túto pomoc sprevádza aj veľký neporiadok. Najmä pri tých najmenších pomocníkoch vás pravdepodobne čakajú kúsky cesta či vyliate mlieko na zemi, prípadne prinajmenšom zamazané oblečenie. Ale, povedzme si na rovinu – tá trocha neporiadku predsa len stojí za tú radosť v detských očiach, nemyslíte? 

Keď sa na túto milú spoločnú aktivitu vopred pripravíte, nič vám nebráni v tom, aby ste začali so spoločnými prípravami na pečenie 🙂

Ako teda na pečenie s deťmi?

Buďte pripravená na to, že s malými pomocníkmi bude všetko trvať oveľa dlhšie, akoby ste to robili sama. Pre deti je to však naozaj veľký zážitok.

#1 Vyberte si vhodný recept

Recepty vyberajte podľa veku a schopností detí. Začnite s jednoduchými receptami, postupom času môžete pridávať aj náročnejšie. Vhodné sú napríklad recepty, pri ktorých môžu deti vykrajovať, prípadne aj nenáročné hrnčekové koláče.

#2 Nachystajte si suroviny

Ak je to možné, potrebné ingrediencie na pečenie si pripravte vopred, ešte predtým, ako prídu do kuchyne deti. Nejaká časť chutných surovín, ako sú oriešky či čokoláda, skončí pravdepodobne v ich brušku, rátajte teda aj s pár kúskami navyše 🙂

#3 Pripravte si pracovný kútik

Pripravte pre svoju ratolesť malý kútik, v ktorom sa bude môcť realizovať bez obmedzení. Prestrite na stôl igelitový obrus, prípadne prikryte aj stoličku, na ktorej bude stáť či sedieť. Nezabudnite ani na zásterku či staré oblečenie.

#4 Vysvetľujte a ukazujte

V priebehu príprav receptu všetko komentujte a vysvetľujte. Preveďte deti receptom a pomôžte im pochopiť jednotlivé kroky. Vhodný spôsob výkladu opäť závisí najmä od veku dieťaťa. Ukážte im, čo robíte, aby to mohli po vás zopakovať. Nechajte ich všetko vyskúšať na vlastnej koži a zmysloch.

#5 Užívajte si to

Deti – a vlastne aj vy sama – si spoločné pečenie užijete najviac vtedy, keď máte z neho zábavu. Užívajte si spoločné chvíle, pustite si k nim veselé pesničky, ktoré vás možno aj rozospievajú a roztancujú. Uvidíte, že takto pôjde všetko ako po masle. Pečenie s deťmi je predsa len zábava.

Náš tip: Zabudnite na diétu. Toto sú najlepšie vianočné koláče.

Pozor na nástrahy

Aj keď deti pečenie milujú, predovšetkým pri menších deťoch dozrite na to, aby pri tejto ich obľúbenej činnosti nedošlo k zraneniu. Odstráňte z ich dosahu ťažké a ostré predmety, najmä nože. Chráňte ich pred popálením horúcim plechom, tekutinami, na sporáku či rúre. Nepúšťajte ich ani k elektrickým predmetom, ako sú kuchynské mixéry či roboty. Len tak si budete môcť spoločné chvíle a pečenie s deťmi skutočne užiť.