Otužovanie – prečo je prospešné pre zdravie?

žena v rozopnutom zimnom kabáte, ktorá sa otužuje vonku na ulici

Jeseň už zafarbuje listy stromov na oranžovo, príroda sa pripravuje na dlhý zimný spánok a tak neodkladne nastupuje chladné a veterné počasie. Je to ideálny čas na to, aby sme si pripravili šálku horúceho bylinkového čaju alebo čokolády, zababušili sa do deky a vychutnávali si čas strávený s našou rodinou. Teplo domova však takmer každý deň opúšťame aspoň na pár hodín a často sa stáva, že sa vrátime s prechladnutím alebo chrípkou. A tak, ako motoristi pripravujú svoje autá na zimu, aj my pripravme naše telo na zimné obdobie a problémy s ním spojené. Výborným spôsobom je otužovanie, tak prečo s ním nezačať už dnes?

Prečo by ste sa mali začať otužovať?

V zimnom období sú ľudia náchylnejší na rôzne choroby. Otužovanie môže byť odpoveďou na otázku: Ako často budem túto zimu chorý? Nie len, že si ním môžete zvýšiť vašu toleranciu na zimu, zlepšíte tým aj termoreguláciu tela a imunitu. 

Otužovanie je dlhodobý proces. Reálne výsledky, ktoré pocítite na vlastnej koži môžu prísť až po 2 rokoch. Iste, veľa ľudí nemá toľko trpezlivosti, no dlhodobé pozitívne účinky určite stoja za zváženie a pomôžete tým vášmu telu v mnohých ohľadoch. Otužovanie má aj krátkodobé účinky, ktoré sú okamžité a prinášajú svoje benefity. 

Pokiaľ však trpíte nejakým ochorením srdca, prípadne hypertenziou, mali by ste otužovanie dobre zvážiť. Náhle vystavenie chladu totiž vedie k zúženiu krvných ciev a následnému zvýšeniu tlaku, čo môže viesť až k infarktu. 

prechladnutá žena smrkajúca do kapesníku
Zdroj: freepik

Otužovanie a jeho výhody

Jedným z hlavných dôvodov otužovania môže byť to, že vaše telo bude lepšie zvládať chladné počasie. Chlad pomáha naštartovať vás imunitný systém, čo môže pomôcť pri boji s nachladnutím alebo infekciami. Chladnejšie počasie môže byť priaznivé aj pre pokožku, keďže v zime koža produkuje menej mazu, ktorý je zodpovedný za vyrážky. To je dôvodom toho, že máme v zime suchšiu pokožku, preto je dôležité nezabúdať na hydratačný krém. Vystavenie pokožky zime taktiež zmierňuje začervenanie a opuchy. Studená sprcha môže byť prospešná aj pri chudnutí. Otužovanie totiž zrýchľuje metabolizmus, čo vedie k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórii. Ľudia, ktorí majú problémy s kĺbmi si môžu všimnúť, že im prechádzka v chladnom počasí robí dobre. Je to preto, že chladný vzduch v podstate pôsobí ako studený obklad, čo zmierňuje zápal, dôsledkom čoho kĺby opúchajú menej. 

Otužovanie a jeho nevýhody

Ako sme už spomínali, otužovanie nie je vhodným prostriedkom na posilnenie imunity pre ľudí, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami. Ak s otužovaním začínate, mali by ste sa uistiť, že žiadnou takouto chorobou netrpíte. Ak máte kožné problémy, mali by ste byť pri otužovaní opatrnejší a prekonzultovať to s vaším dermatológom. Taktiež je dôležité, aby ste sa po otužovaní zahriali, pretože vaša telesná teplota môže po ukončení otužovania stále klesať, čo môže viesť až k podchladeniu a následnému prechladnutiu.

sprchová hlavica so studenou vodou na otužovanie
Zdroj: freepik

Ako sa začať otužovať

Ak sa chcete otužovať, začať môžete prakticky kedykoľvek. Niektorí ľudia začínajú v lete, iní až v zime. Dôležité je to, aby ste sa začali otužovať postupne, a samozrejme sa predtým poradili s vaším lekárom, či je to pre vás správny spôsob posilnenia imunity.

Najpraktickejším a najviac používaným spôsobom je otužovanie v sprche. Pustite si teplú vodu, na ktorú ste zvyknutý a po dokončení hygieny začnite s otužovaním. So studenou sprchou začínajte najskôr na nohách a pomaly postupujte vyššie až k ramenám. Pod studeným prúdom by ste na prvýkrát mali vydržať 10 – 15 sekúnd. Ak chcete v otužovaní pokračovať, tento interval zakaždým zvyšujte o 10-15 sekúnd, až kým sa dostanete na 1 alebo 2 minúty, podľa toho, koľko sami uznáte za vhodné. Sprchu vždy zakončujte so studenou vodou.

Ďalším spôsobom môže byť striedanie studenej a teplej vody. Po teplej sprche znížte teplotu vody, ale nie príliš, a pod týmto prúdom stojte 1 minútu. Následne sa zohrejte znovu teplou vodou a potom opäť pustite studenšiu. Keď si na to vaša koža zvykne, môžete zvýšiť teplotný rozdiel, pretože čím je kontrast vyšší, tým lepší efekt táto procedúra má. 

Otužovať sa môžete aj pobytom vonku v chladnom počasí. Ak preferujete tento druh otužovania, mohli by ste zvážiť jeho skĺbenie s nejakou pohybovou aktivitou, napríklad s behom. Taktiež to prosperuje aj srdcovej činnosti, keďže srdce pri pohybe v zime pumpuje viac krvi, čím sa posilňujú srdcové svaly.

Muž cvičiaci vonku strečing
Zdroj: pexels

Otužovanie – áno alebo nie?

Okrem už spomínaných benefitov, môže mať otužovanie aj ďalšie pozitívne vplyvy. Jedným z príkladov je zvýšenie odolnosti voči stresu. Studená sprcha totiž spôsobuje menší nárast stresu vo vašom tele. Pravidelné vystavovanie tela studenej sprche vám tak môže pomôcť zvýšiť vašu odolnosť nie len voči chladu, ale aj voči stresovým situáciám. 

Studená sprcha taktiež napomáha k sústredenosti a prečisťuje myšlienky. Hovorí sa, že ak nemôžete zaspať, mali by ste si dať studenú sprchu a tá by mala váš problém odstrániť.

Najznámejšími otužilcami na Slovensku sú tzv. ľadové medvede – ľudia,  ktorí sa otužujú priamo v ľadovej vode v prírode vo veľmi nízkych teplotách. K tomuto bodu sa však nedá dostať tak rýchlo a určite sa neodporúča nováčikovi priamo skočiť do zmrznutého jazera. Najlepšou cestou k tomu, stať sa ľadovým medveďom, je samozrejme pravidelné otužovanie. Ak by ste sa aj vy chceli stať jedným z nich, odporúčame vám kontaktovať občianske združenie, ktoré sa tomuto športu venuje.

zamrznuté zábradlie cez zimu
Zdroj: unsplash

Zaujímavou metódou otužovania je  kryoterapia, nazývaná aj terapia zimou. Ide o liečebnú metódu, ktorú ponúkajú rôzne kliniky. Využíva sa napríklad pri liečení migrén, poruchách nálady, artritických bolestiach či kožných ochoreniach. Často ju využívajú športovci na tlmenie podráždených nervov a okrem toho môže pomôcť predchádzať i demencii a Alzheimerovej chorobe.

Samozrejme, každé telo je iné a preto zvážte, či s otužovaním začnete alebo nie. Benefity otužovania prevládajú nad úskaliami, buďte však v začiatkoch opatrný. Zvyšujte si odolnosť voči chladu postupne a pokiaľ si nebudete istý, poraďte sa s vaším lekárom. 

 

Zdroje:
https://daivings.lv/en/cold-water-shower-benefits-and-how-to-do/ 
https://www.healthline.com/health/cold-water-therapy#benefits
https://www.businessinsider.com/10-surprising-health-benefits-of-cold-weather-2018-2#10-it-can-better-your-ticker-10
https://time.com/5712904/adjust-to-cold-weather/
https://www.wimhofmethod.com/benefits-of-cold-showers
https://www.healthline.com/health/cryotherapy-benefits#risks-and-side-effects