Oriešky už nie sú viac len pre Popolušku!

Oriešky-orechy

Ak milujete orechy rovnako ako my, určite dobre viete, že obsahujú mnoho vitamínov, pôsobia ako antidepresiva a dokonca podporujú plodnosť. Svet orechov ale stále prináša mnoho zaujímavosti, ktoré ste možno netušili. 

Z histórie orechov

Nedávno sa v Izraeli uskutočnil archeologický výskum, kde vedci našli dôkazy o tom, že orechy tvorili hlavnú časť ľudskej stravy už pred 780 000 rokmi. Sedem druhov orechov spolu s kamennými nástrojmi na rozlúsknutie orechov sa našlo zakopaných hlboko v močiari.

Najstaršie zvyšky vlašských orechov boli objavené v Iraku a predpokladá sa, že sú z obdobia od 50 000 pred naším letopočtom. Gréci a Rimania považovali orechy za jedlo pre bohov. Používali sa tiež na olej a niekedy aj prášok  na zahustenie jedál, tak ako sa dnes používa kukuričný škrob. Orechy sa tiež používali aj ako bežný obchodný artikel 

Prečo jesť orechy?

Aj vy poznáte nájazdy do tajných skrýši, kde skrývate čokolády a keksy? Skúste si túto skrýšu zásobiť aj kvalitnými orechmi. Práve tie predstavujú zdravú maškrtu, ktorá okrem toho, že potlačí chuť na sladké, prináša mnoho ďalších pozitív:

  • sú zdrojom bielkovín, tukov, vitamínov a minerálnych látok
  • obsahujú zdravé tuky
  • pomáhajú správnemu fungovaniu srdcovo – cievneho systému
  • znižujú cholesterol
  • dopĺňajú vlákninu
  • podporujú správne trávenie
  • podporujú mužskú plodnosť
  • ženám zase zabezpečia krásne vlasy a podporujú ich rast 
Orechy
zdroj: unsplash.com

6 vecí, ktoré ste o orechoch nevedeli

Brazílske orechy (para) zdroj selénu

Brazílske orechy majú vysoký obsah horčíka, vlákniny, ale čo je dôležitejšie v selénu, ktorý by mohol pomôcť odvrátiť rakovinu prostaty. Úžasné na tom je, že na získanie viac ako 700% dennej hodnoty selénu potrebujete iba 4 para orechy! To znamená, že ich musíte zjesť iba niekoľko, aby ste získali všetky ich prospešné výživové vlastnosti. 

Arašidy nie sú orechy

Áno, čítate správne. Arašidy sú vlastne strukoviny. Sú tiež silným alergénom, dokonca sa počet ľudí s alergiou na arašidy za posledných 15 rokov strojnásobil. 

Píniové orechy sa nachádzajú vo vnútri šišiek

Píniové oriešky sú ďalším orieškami, ktoré v kuchyni milujeme. Vedeli ste  ale, že sa skutočne nachádzajú vo vnútri šišiek?  Ak sa chystáte na zber šišiek, ešte chvíľu počkajte. Dostatočne veľké píniové oriešky produkuje asi iba 20 druhov borovíc Na iných boroviciach sú semená tiež jedlé, ale sú príliš malé na to, aby sa oplatilo zbierať ich a ponúkať ako stravu. 

Pistácie sú v skutočnosti ovocie 

Ďalším neuveriteľným fakto je, že pistácie v botanickom ponímaní patria medzi ovocie. Rastú na stromoch, vysokých asi 10 metrov. Pistácie sú bohatým zdrojom mnohých prospešných látok, vrátane vitamínu E a karoténov. Konzumovať ich môžeme ako  čerstvé aj pražené.

Pistácie
zdroj: unsplash.com

Makadamové orechy sú pravdepodobne kráľom všetkých orechov

Okrem toho, že majú vynikajúci pomer omega-3 k omega-6, ktorý bojuje proti zápalu, obsahujú makadamové orechy najväčšie množstvo mononenasýtených mastných kyselín zo všetkých orechov. Pravidelná konzumácia makadamií môže mať za následok zníženie hladín triglyceridov, celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. 

Kokosové orechy – dar planéte

Vedeli ste, že kokosové palmy sú prehistorické rastliny. V sanskrite (jazyk antickej Indie) sú kokosové palmy známe ako „strom, ktorý obsahuje všetko potrebné k životu“. Aj kokosové orechy majú mnohostranné možnosti – môžete piť kokosovú vodu, piecť s kokosovou múkou, variť na kokosovom oleji, dusiť kokosovým mliekom. Kokosový olej sa často využíva aj v kozmetike, na skrášlenie tela, či dokonca bielenie zubov

No a koľko orechov by ste denne mali zjesť, aby ste boli zdraví? Podľa holandskej štúdie by mal dospelý jedinec zjesť aspoň 10 gramov orechov denne