Opaľovanie a kúpanie: Na čo si dať pozor

Opaľovanie a kúpanie: Na čo si dať pozor

Myslím, že väčšina z nás na vlastnej koži pocítila nepríjemné príznaky spôsobené ostrým letný slnkom, chlórovanou či morskou vodou a pieskom. Počas leta je ťažké vyhnúť sa týmto vplyvom najmä, ak si chcete vychutnávať leto naplno. Opaľovanie sa a kúpanie so sebou nesú možné riziká. Na čo si dávať v lete pozor a ako sa čo najlepšie chrániť?

Vyhnite sa ostrému slnku

Slnko svoju silu najsilnejšie odhaľuje od 10:00 do 16:00, preto by ste sa počas týchto hodín mali vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu. Samozrejme ide o dosť dlhý časový úsek, a preto sa minimálne snažte nevychádzať počas horúcich dní od 13:00 do 15:00. Znížite tak riziko spálenia a úpalu.

Používajte opaľovací krém

Počas leta by ste sa mali pravidelne natierať krémom minimálne s 30 SPF, čím znížite vplyv  UVA a UVB na pokožku! Ak chcete získať pekné, no najmä zdravé opálenie natrieť sa krémom s nízkym faktorom a vypekať sa na slnku vôbec nie je riešenie. Používať krém s nižším faktorom ako 30 SPF je len stratou času, peňazí i zdravia. Ideálne je naniesť si vrstvu krému minimálne 15 minút predtým, ako vyjdete na slnko. Rozhodne nepoužívajte na opaľovanie iba olivový, kokosový, malinový či iný olej – tie pokožku pred UVA a UVB neochránia.

Aplikujte krém pravidelne

Opaľovací krém nestačí aplikovať iba raz. Stále, keď napríklad vyjdete z vody je potrebné aplikovať vrstvu nanovo, i keď sa na obale píše, že by mal byť vodeodolný neznamená to, že nestráca účinok. Krém aplikujte v pravidelne počas celého pobytu na slnku. Väčšina výrobkov SPF funguje iba vtedy, ak ich opakovane používate každých 1 až 2 hodiny.

Opaľovací krém nestačí

Počas dňa vás pred slnečnými lúčami chráni opaľovací krém, no to nestačí. Počas leta je naša pokožka podobne ako v zime vystavená mnohým faktorom, ktoré ju vysušujú a poškodzujú. Nie len po návrate z pláže či kupaliska by ste mali svojej koži dopriať ľahký hydratačný krém, ktorý jej prinavráti potrebné živiny.

Opaľovanie na pláži či pri vode netreba podceňovať, na to je predsa opaľovací krém
zdroj: 123RF

Chráňte si pokožku hlavy

Ostré slnečné lúče, ktoré dopadajú na vašu hlavu môžu poriadne znepríjemniť pobyt na pláži. Ak si nechránite hlavu, môžete jednoducho dostať nepríjemný úpal a váš výlet sa zmení na nepríjemný zážitok. I keď mať na hlave čiapku alebo klobúk nie je vždy praktické, zaručene vám pomôžu lepšie odolávať slnečným lúčom. Okrem iného si pokrývkou hlavy chránite i pokožku na hlave a tvári. Veď koľko z vás si krémom natiera aj pokožku na temene? Ostré slnko ale dokáže preniknúť i cez vlasy a ľahko spáliť i túto oblasť.

Slnečné okuliare sú viac ako len doplnok

Slnečné okuliare sú neodmysliteľnou súčasťou letných outfitov. Okrem ich vzhľadu je ale dôležité aby mali UV filtre, ktoré ochránia vaše oči.

Ani oblečenie nemusí pomôcť

Zakrývanie sa pred lúčmi oblečením je skvelou voľbou, ale nemusí poskytovať 100% ochranu. Ak je vaše oblečenie z priepustnejšieho materiálu, aj cez látku môžu preniknúť slnečné lúče a spôsobiť spálenie kože. Ochrániť vás môže nanesenie vrstvy opaľovacieho krému i na miesta prekryté oblečením.

Dávajte pozor najmä na deti

Je dôležité deti učiť už od malička, že slnečné lúče či voda môžu byť nebezpečné a je dôležité byť opatrný. Uistite sa, že deti väčšinu času trávia v tieni a sú pravidelne natierané krémom. Buďte im samozrejme dobrým príkladom a keď natierate dieťa, nezabudnite ani na seba.

Nezabúdajte piť

Piť veľa tekutín je dôležité počas celého roka, ale počas pobytu na slnku je dôležité objem tekutín zvýšiť. Majte so sebou fľašu čistej vody a uistite sa, že medzi kokteilami si ju i doprajete.

Pozor na expiráciu

Opaľovací krém často využívame iba počas leta, a preto vždy na začiatku sezóny skontrolujte dátumu expirácie. Po uplynutí doby spotreby by ste krém na opaľovanie nemali používať, pretože nebudete chránení pred škodlivými lúčmi.

Nikdy neplávajte osamote

Pred vstupom do vody sa uistite, že v okolí je dostatok ľudí. Odporúčame, aby ste sa pri plávaní držali minimálne vo dvojici. Taktiež neostaňte osamote ležať na nafukovačke, ľahko tak zaspíte a po páde do vody môžete utrpieť napr. zástavu srdca.

Nepreceňujte svoje sily

Nikdy sa nepúšťajte príliš ďaleko od brehu alebo do príliš hlbokej vody. Vodná plocha sa veľmi rýchlo mení a ľahko vás strhne  vlna či prúd.

Sledujte signály a rešpektujte plavčíka

Plavčík, je školeným odborníkom a pozná svoje stanovište najlepšie, je preto dôležité rešpektovať jeho príkazy. Rešpektujte taktiež vlajkové signály, či výstrahy. Nikdy nepodceňujte úsudok plavčíka.

Voda a slnko počas leta láka. ľahko sa necháme strhnúť zábavou a zabúdame na ochranu vlastného zdravia a života. Dodržiavajte základné princípy a vyhnete sa nepríjemným situáciám.