Nepatria len do kuchyne: Oleje, ktoré ocení aj pleť!

oleje na pleť

Kokosový, olivový či sezamový, to je iba malá zmes olejov, ktoré možno denno-denne používate pri varení. Vedeli ste však, že tieto oleje môžete použiť aj na skrášlenie svojich vlasov, vyhladenie vrások či zlepšenie stavu pleti? Ktoré by ste mali nechať iba v kuchyni, a ktoré oleje na pleť sú doslova zázračné?

Oleje na pleť. Vyznáte sa v nich?

Rôzne druhy olejov sa používajú hlavne v bio kozmetike, kde sú často hlavnou prísadou. Ak si vyberiete skutočne kvalitné oleje, získate zdroj prírodných antioxidantov, vitamínov či minerálov. My vám pomôžeme zorientovať sa v ich účinkoch a poradíme, pri akom probléme ich začať používať.

Olivový olej

Asi najzákladnejší olej, ktorý bežne pridávame do šalátov, lejeme ho na cestoviny alebo ním kvapkáme plátky mozzarelly a paradajok. Tento zázračný olej je skvelým spoločníkom pre všetky ženy, ktoré potrebujú hydratovať svoje vlasy. Horúca olivová kúra si dokáže pomôcť s rozštiepenými koncami i s neposednými vlasmi, ktorým chýba vlhkosť. Kúru môžete aplikovať raz do týždňa v pohodlí svojho domova.

oleje na pleť

Pozor však na to, že olivový olej je ťažký a mastný. Ak použijete takýto zábal na vlasy, venujte zvýšenú pozornosť následnému oplachovaniu so šampónom. Olivový olej pomôže aj pri suchej pokožke či rozštiepených nechtoch. Stačí ho pravidelne v malom množstve vtierať a o pár mesiacov uvidíte ten rozdiel.

Kokosový olej 

Asi druhý najpoužívanejší má príjemne sladkú chuť a také palacinky či lievance na kokosovom oleji nemajú chybu. Tento olej však má kopec ďalších blahodárnych účinkov aj na našu pleť.

Je skvelým pomocníkom pri suchej pleti, dokonca aj tej atopickej. Veľmi obľúbený je práve u novopečených rodičov, ktorí ním natierajú po kúpaní maličké bábätká. Je to lepšia voľba ako parfumované krémy, na ktoré môže jemná detská pokožka nepekne zareagovať.

kokosový olej

Kokosový olej sa hodí aj na vlasy. Podobnú teplú kúru ako pri olivovom oleji môžete používať na vlasy aj s použitím kokosáku. Tento olej hydratuje a napomáha rastu vlasov. Pomáha aj nechtom so sklonom k štiepeniu. Ak ste si napríklad dlho dávali na svoje nechty gél lak, poprípade akrylové či gélové náhrady, vaše nechty ocenia túto kokosovú kúru. Vďaka nim posilníte svoje prirodzené nechty, navrátite im lesk, silu a začnú opäť rásť pekne do dĺžky.

Kokosový olej ale nepoužívajte, ak má vaša pleť sklony k čiernym bodkám. Kokosový olej by vašu pleť iba viac upchával a nemohla by dýchať.

Sezamový olej

Objavili ste už jeho úžasnú chuť? Je vynikajúci na prípravu číny a neodolateľne dochutí šaláty. Ak však bojujete s celulitídou, sezamový olej si poradí aj s tou. Stačí ho aplikovať na problematické miesta a masírovať peelingovou rukavicou.

sezamový olej na pleť

Sezamový olej pomôže aj tým, ktorých trápia jemné vlasy. Stačí ho aplikovať ku korienkom, vmasírovať, nechať pôsobiť a potom poriadne umyť. Používať sa môže aj pri problémoch s akné. Má silné dezinfekčné účinky, ktoré si dokážu s nepríjemnými vyrážkami poradiť.

Bambucké maslo

Bambucké maslo sa získava z afrických orechov. S obľubou sa využíva na starostlivosť o vlasy i telo. Má hydratačné účinky, mierni prejavy psoriázy a pomáha v boji so striami. Vyrábajú sa z neho rôzne kozmetické výrobky, šampóny či pomády.

Ak ste už niekedy vyskúšali krémy s bambuckým maslom, môže vás prekvapiť skutočná textúra 100% bambuckého masla. Je tuhá a jej domáce spracovanie si vyžaduje viac prípravy. Ak sa ním chcete po sprche natrieť, musíte si ho nahriať. Viac času potrebuje bambucké maslo aj na vstrebanie, výsledok však stojí za to a vaša pokožka sa vám za takúto bambuckú kúru poďakuje.

oleje na pleť

Dajte šancu prírodným olejom, ktoré sa používajú už celé tisícročia a o ich účinkoch nás presvedčili už staré civilizácie. Vďaka nim možno získate pokožku či kvalitu vlasov, po ktorej ste vždy túžili. Oleje na pleť sú jednoducho čarovné!

Zdroje:
Zdroj obrázkov: pixabay, freepik