8 tipov, ako zatočiť s pripáleninami

Na odstránenie pripálenín sa vedieť týchto 8 tipov v kuchyni určite zíde.

Stačí malá nepozornosť a pripálenina je na svete. Čistenie týchto stôp veru nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti asi nikoho z nás. Ako sa ich teda zbaviť, keď už ste v koncoch? Máme 8 zaručených tipov na efektívne odstránenie pripálenín.

S odolnými pripáleninami si neporadí umývačka riadu a niekedy sú bohužiaľ krátke aj bežné čistiace produkty. Kým ale do ruky chytíte drátenku, ktorá zanechá na povrchu hrncov či panvíc svoju stopu, skúste to šetrnejšie.

1.  Ocot dokáže zázraky

Ak ste sa dostali do stavu, kedy na pripálený hrniec či panvicu nestačí vaša snaha a sila, skúste ocot. Tento pomocník, ktorého máme bežne doma všetci, si dokáže poradiť aj s pripáleninami. Staší ak prevaríte vodu s octom. Pripálené miesta sa začnú pomaly oddeľovať, Na dokonalé zbavenie sa pripálenín môžete počas prevárania povolať na pomoc drevenú varechu, vďaka ktorej tento proces urýchlite. Následne hrniec alebo panvicu klasicky umyte.

2.  Ide to aj so sódou

Do boja proti pripáleninám môžete povolať aj sódu bikarbónu. Zmiešajte ju s teplou vodou a vytvorte z nej pastu. Tú naneste na pripálené časti. Vďaka pôsobeniu tejto zmesi by sa mali pripaléné časti uvoľniť. Hrnce následne opláchnite. Môže sa stať, že tento postup budete musieť opakovať viackrát. Záleží od toho, ako veľmi silná pripálenina je.

Pozor však ak máte hliníkové riady. Na tie nepoužívajte sódu! Inak si vďaka reakcii týchto dvoch zložiek zničíte svoje hrnce.

Na odstránenie pripálenín pomôže aj jedlá sóda.
zdroj: 123RF

3.  Kokakola nie je iba na pitie

Máte pripálené hrnce a na linke nejaký z kokakolových nápojov? Tak namiesto zapíjania smútku z pripálenín, ho použite na ich odstránenie. Spomínané nápoje svetoznámych značiek obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorú môžete nájsť v rôznych čistiacich prostriedkoch. Stačí ju naliať a počkať aspoň pol hodinku. Pripálené časti sa začnú oddeľovať a vy tomu celému môžete pomôcť drevenou varechou.

4.  Všestranné citróny

Milujeme ich v limonádach, pri varení či pečení, no skvelé sú aj na boj s pripáleninami. Stačí mať v chladničke 3 veľké citróny a nehoda v kuchyni môže byť rýchlo zažehnaná. Rozkrojte ich na tretiny, dajte do pripáleného hrnca a podlejte vodou. Túto citronádu nechajte zovrieť a občas ju premiešajte. Po zovretí vodu vylejte a zbavte sa pripálenín handrou či hubkou.

5.  Prostriedky na odstránenie pripálenín

Ak veľmi neveríte “receptom starých mám”, na odstránenie pripálením môžete použiť prostriedky určené špeciálne na to. V drogériách či supermarketoch ich nájdete mnoho, stačí si vybrať ten, ktorý splní vaše požiadavky. Či už sa dívate na cenu, veľkosť alebo zloženie. Pri chemických čističoch buďte opatrní a nezabúdajte na ochranné prvky.

Pripálená panvica v po odstránení pripálenín nebude vyzerať už nikdy takto.
zdroj: 123RF

6.  Saponát a jemnejšie pripáleniny

S jemnejšími pripáleninami si hravo poradí aj klasický čistiaci prípravok na riad. Do hrnca stačí dať malé množstvo vody, saponátu a zmes uviesť do varu. Počas varenia sa snažte drevenou varechou narúšať povrch pripálenín. Varte asi 15 minút, neskôr vodu vylejte a vyčistite hubkou na riad.

7.  S pripáleninami si poradí aj umývačka riadu, ale…

Všeobecne platí, že riad, ktorý dávame do umývačky riadu, nie je potrebné oplachovať či inak umývať. V prípade pripalenín to ale neplatí. Ak sa chystáte umyť pripálený hrniec v umývačke, nezabudnite ho predtým aspoň na pol hodinku namočiť. Použite horúcu vodu, tá dokáže krustu pripálenini zmäkčiť. Potom zapnite umývačku na najsilnejší program.

8.  Pripáleniny a kocka cukru

Síce to znie neobvykle, podľa babských rád to funguje. Vyžaduje si však istú dávku trpezlivosti. Pripálený hrniec či panvicu nechajte aspoň pol hodinku odmočiť a následne s kockou cukru začnite odstráňovať pripáleniny. Je to niečo ako peeling pre riad v kuchyni.

Platí tu však upozornenie, nepoužívajte tuto techniku na teflón!