Odpustenie – vedieť odpustiť je kľúčom k psychickému zdraviu

odpustenie je kľúčom k psychickému zdraviu, vedieť odpustiť je umenie

V živote sa občas dostaneme do situácií, v ktorých nás ľudia, ktorí sú nášmu srdcu blízki, zrania. Či už sa jedná o zranenie zo strany partnera, kamarátov, rodiny alebo pracovných kolegov, vždy to zabolí viac než od neznámeho človeka. Niekedy tie rany vedia byť veľké a hlboké, doslova otrasú vašim svetom. Je typické, že v takýchto chvíľach sa ľudia zvyknú uzatvoriť do seba a pociťujú celú škálu emócií. Od smútku, bolesti, sebaľútosti až po hnev, nervy a stres. Odpustenie je dlhodobý proces, ktorý nie každý zvládne, napriek tomu je veľmi dôležité vedieť odpustiť, pretože práve odpustenie je hlavým kľúčom k psychickému zdraviu.

Odpustenie je dlhodobý proces

Uvedomte si a prijmite fakt, že odpustenie je proces, ktorého dĺžka je veľmi individuálna, no spravidla je o niečo dlhšia… Odpustenie nenastane zo dňa na deň, dokonca ani z týždňa na týždeň. Je to zdĺhavý proces, počas ktorého hoci spravíte krok vpred, zároveň môžete spraviť aj dva naspäť. Nie je lineárny a ani jednoduchý. Bude srdcervúci, budete mať chuť sa na to vykašľať, pretože sa z vás stáva zraniteľný človek, ktorý zhadzuje všetky ochranné štíty okolo seba. Ľudská psychika je všeobecne veľmi krehká a o to viac, keď je zranená.

Doprajte si čas

Niekedy budete mať pocit, že už u vás odpustenie prebehlo a o dva dni zistíte, že stále to ešte nie je úplné a úprimné odpustenie. Preto na seba netlačte a doprajte si čas. Je úžasné a obdivuhodné, že ste sa k odpusteniu odhodlali. Zbavte sa myšlienok, že to musí byť rýchly proces, pretože kľudne môže trvať aj pol roka, rok, dokonca aj viac. Choďte vlastným tempom a precíťte si každú jednu emóciu. Prijmite ju, akceptujte ju, poďakujte jej, že vám ukázala, čo ešte vo vás nie je v poriadku. 

odpustenie je kľúčom k psychickému zdraviu
Zdroj: freepik

Odpustiť neznamená zabudnúť

Ľudia si zvyknú myslieť, že odpustenie sa viaže na automatické zabudnutie toho, čo sa stalo. Je to mylná predstava o fungovaní tohto oslobodzujúceho procesu. Keby odpustíme a zároveň zabudneme, popreli by sme našu osobnú skúsenosť. Vymazali by sme určitú časť nášho životného príbehu, čo by bola škoda. Pretože aj keby to bola tá najhoršia možná skúsenosť, tak vám vždy niečo odovzdá a posunie vás v živote o čosi ďalej. Či už sú to dobré alebo zlé skúsenosti, obe vás formujú ako osobnosť. Bez nich by ste to neboli vy.

Prečo je dôležité vedieť odpúšťať?

Môže to znieť ako paradox, ale keď odpustíte iným, odpustíte aj sami sebe. Akoto? Ak vám niekto ublíži a vy ste naňho potom zlý a chováte v sebe hnev, nie je to o tom, čo vám spravil, ale o tom, čo ste mu vy dovolili, aby vám spravil. Samozrejme, ak vás podvedie partner alebo vás podrazí v práci kolegyňa, nie je to vaša vina, je to ich rozhodnutie. Vy neviete, kedy sa na vás niekto hnevá, má vás plné zuby, preklína vás alebo vám závidí, pokiaľ vám to samozrejme nepovie, čo sa často nestáva a dozviete sa to až vtedy, keď to celé vyústi v nepríjemnú situáciu.

Odpustenie sebe samému

Keď odpustíte sami sebe, znamená to, že si pripúšťate to, že ste o tom nemali ako vedieť a nemali ste sa ako vyhnúť konfliktu. Pretože mnohokrát sa stane, že ľudia začnú premýšľať nad tým, čo ak. Čo ak by sa viac venovali partnerovi? Čo ak by boli pri tej kolegyni viac opatrné ? A podobne… To vám samozrejme ničomu nepomôže. Keď si dovolíte odpustiť sebe samému, dovolíte, aby hnev a bolesť boli nahradené odpustením a liečením hlbokej rany. 

odpustenie je kľúčom k psychickému zdraviu
Zdroj: freepik

Keď odpustíte sami sebe, dovolíte si odísť z role ublíženého, ktorého majú ostatní ľutovať a riešiť. Ak spravíte toto vedomé rozhodnutie, vymaníte sa z negatívnych energií a môžete sa zamerať na seba, aby ste znova začali budovať seba rozvoj, svoje sebavedomie, svoj charakter a pohľad na seba. Okrem toho, keď niekomu odpustíte, je to pocit, ako keby z vás odpadol kameň. Keď skutočne zo srdca odpustíte, zrazu máte pocit, že všetko je ľahké, jednoduché a pokojné. A to je skutočne neopísateľne nádherný pocit. 

Existujú dva druhy odpustení

Samotné odpustenie vieme rozdeliť na dve časti – na rozumovéemocionálne. Rozumové odpustenie nastáva vtedy, keď sa človek vedome rozhodne pracovať s negatívnymi myšlienkami a správaním. Zámerom tohto odpustenia je uvedomiť si sám v sebe, že pomsta by ničomu nepomohla. Aj keď by vám to v tom momente mohlo prísť ako dobrý nápad, nikdy to nie je dobrý nápad. Ublížený sa snaží človeku, ktorý mu ublížil, vyhýbať. Toto rozhodnutie znižuje vývoj nepriateľstva, ale na druhú stranu je v tele stále cítiť stres, bolesť a smútok. 

odpustenie je kľúčom k psychickému zdraviu
Zdroj: freepik

Emocionálne odpustenie v sebe zahŕňa kognitívny, emocionálny a motivačný posun. Človek na sebe pracuje, uvedomuje si, že hromadenie negatívnych emócií alebo pomsta skutočne k ničomu nevedú a vedia ublíženému situáciu len zhoršiť. Samozrejme, je to oveľa komplikovanejšia forma odpustenia než tá rozumová, ale pre človeka je omnoho viac prospešná. Emocionálne odpustenie spúšťa, zdraviu veľmi prospešné, pozitívne reakcie v tele.

odpustenie je kľúčom k psychickému zdraviu
Zdroj: pexels

Nahromadené negatívne emócie nám ubližujú

V živote neustále zažívame stres, frustráciu alebo úzkosť. O nich je všeobecne známe, že majú na telo negatívny dopad. Predstavte si ten nápor negatívnych emócií, ktoré v sebe dusíte kvôli zlej skúsenosti či ublíženiu. Aký vplyv to môže mať na psychiku a celkové zdravie? 

Negatívne emócie spôsobujú extrémny stres, čo je nie len nepríjemné, ale môže to viesť až k vývoju chronického stresu alebo autoimunitných porúch. Nahromadené negatívne emócie dávajú telu signál, že niečo nie je v poriadku, a tak je neustále v pohotovom režime, kedy nemá čas oddychovať a byť v pokoji. To znižuje nie len vašu imunitu, ale oslabuje to aj ostatné orgány. Preto nie je výnimkou, že vás môže začať trápiť vysoký krvný tlak, problémy so srdcom, dehydratácia, nespavosť, rozvoj cukrovky, problémy s trávením alebo už spomínaný problém autoimunitných ochorení. 

odpustenie je kľúčom k psychickému zdraviu
Zdroj: freepik

Negatívne emócie nám neubližujú len na psychickej úrovni, ale aj na tej fyzickej. Pokiaľ sa vo svojom vnútri necítite v pohode, ani telo nebude fungovať správne. Určite vám ublíženie od niekoho nestojí za to, aby vám zničil aj zdravie. Skutočne stačí, že vám na srdci zanechal hlbokú jazvu, ktorú si so sebou budete niesť do konca života, preto nedovoľte, aby to zašlo ešte ďalej.

Či už sa v nepríjemnej a bolestivej situácií nachádzate vy alebo niekto z vašich známych, nezabudnite, že slnko zakaždým vyjde opäť a všetko bude zase dobré. Ak máte osobný príbeh, s ktorým by ste sa s nami radi podelili, môžete tak urobiť v komentároch na našich sociálnych sieťach. Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli a ukázali vám aj druhú stránku odpustenia. 

 

Zdroje:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-flux/202009/5-reasons-why-its-important-forgive
https://fherehab.com/learning/negative-emotions-health
https://scholarworks.waldenu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=6765&context=dissertations
https://www.prevention.com/life/a29995725/how-to-forgive-someone/