Objavte elixír mladosti v umení Tai Chi

Neustále viac a viac ľudí po celom svete sa zaujíma o tradičné východné liečebné procedúry – Thai chi, jogu, akupunktúru či meditáciu, ktoré majú silu pomôcť predchádzať a liečiť mnohé zdravotné problémy, ako je artritída, úzkosť a chronická bolesť. Čínska medicína vždy kladie silný dôraz na prevenciu a liečbu ochorení vždy, keď je to možné. Vďaka pohybom tejto procedúry prispejete k pozdvihnutiu mysle, tela a srdca. Pravidelné precvičovanie tohto umenia posilňuje svalovú silu, udržuje flexibilitu, zvyšuje a udržuje rovnováhu a posilňuje vaše srdce. S Tai chi si vybudujete zdravé telo, silné srdce a ostrú myseľ.

Pýtate sa, čo je Tai Chi?

Je to cvičenie mysle a tela vychádzajúci z východnej tradície. Je to jeden z mnohých typov čchi-kungových cvičení, ktoré kombinujú princípy bojových umení, riadené dýchanie, tradičnú čínsku medicínu a východné filozofie. Thai chi má veľmi dlhú históriu, ktorá sa datuje už vyše tisícky rokov. Tai chi odvodzuje svoje meno z východnej koncepcie yin a jang, ktorý predstavuje zjednotenie tela a mysle.  Cvičenie Thai chi prináša mnoho výhod pre mladých, no i starších praktizujúcich.

Žena medituje v lese
zdroj: 123RF

Toto umenie si ale svoju popularitu získalo najmä vďaka jeho silným účinkom proti starnutiu a zabezpečuje dlhovekosť. Tai chi je teda formou cvičenia zvlášť účinnou pre seniorov. Prostredníctvom cvičenia Thi chi odbúra vaše telo prirodzene stres a znižuje hladinu kortizolu, tlmí bolesť kĺbov, buduje silu a vytrvalosť, znižuje pravdepodobnosť zranení a posilňuje imunitný systém.

Mnohí lekári potvrdili, že pomáha najmä pri liečení a prevencii:

  • chronického stresu,
  • prevencii srdcovo cievnych ochorení, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol
  • svalových bolestí,
  • bolesti kĺbov, osteoartritída alebo tendonitída,
  • únave, nízkej energie a problémom so spánkom,
  • poruche učenia,
  • nízkej funkcie imunitného systému a náchylnosť na infekcie alebo choroby
  • obehovým, lymfatickým a tráviacim problémom;

Aké výhody prinesie cvičenie Thai Chi vášmu telu i mysli?

     1. Zvýšenú flexibilitu

Ako typ cvičenia len s telesnou hmotnosťou  tai chi pomáha zvyšovať flexibilitu hornej a dolnej časti tela spolu s koordináciou a silou.  Precvičuje sa v mnohých rôznych pozíciách, najmä v stoji alebo sede, čo pomáha zahriať, roztiahnuť, no i uvoľniť napäté svalové a tkanivo a kĺby.

     2. Vylepšuje rovnováhu

Cvičenie môže zlepšiť rovnováhu a súčasne znižuje riziko pádov u starších ľudí. Podporuje schopnosť poznať polohu vášho tela vo vesmíre. Tai chi pomáha pri spoznávaní senzorických neurónov vo vnútornom uchu a tiež obnovuje svalovú silu a koordináciu.

Ruky ktoré cvičia tai-chi
zdroj: 123RF

     3. Zlepšuje svalovú silu a kondíciu

Tai chi zlepšuje silu hornej časti tela tým, že obsahuje veľa nepodporovaných cvikov na ruke. Môže tiež zvýšiť pevnosť kolien a spodnej časti tela, svalov, chrbta a brucha, vďaka dynamickým pohybom.

     4. Zlepšuje zdravie srdca

Cvičenie Tai chi pomáha znižovať krvný tlak tým, že znižuje stresovú reakciu organizmu, zlepšuje výmenu plynu a dýchanie, môže pomôcť pri znižovaní zápalu a niekedy môže slúžiť ako aeróbny tréning.

     5. Znižuje stres, úzkosť a depresiu

Za cvičením sa ale skrýva i silný duchovný rozmer. Štúdie ukazujú, že Tai chi je prirodzený prostriedok na zmiernenie stresu a má vysoko pozitívne účinky na zníženie depresie a úzkosti. Cvičenie tai chi vonku v prírodnom prostredí, napríklad v parku alebo na pláži, môže tiež znížiť stres tým, že upriamuje pozornosť cvičiaceho na spojenie s ich okolím.

     6. Zbystrenie mysle

Štúdie naznačujú, že pomalé tempo počas cvičenia, upriamenie pozornosti na detaily a kruhové pohyby pomáhajú znížiť „zmätok“ a zvýšiť pozornosť. Ľudia často opisujú tai chi ako meditáciu v pohybe, pretože zahŕňajú dýchanie rytmickým spôsobom, ktorý spôsobuje, že si dokážete svoje rozvírené myšlienky upratať.

Ľudia zvyčajne praktizujú Tai chi ako rad koordinovaných pohybov tela, ktoré sú sprevádzané správnym dýchaním. Séria pohybov sa môže líšiť v dĺžke od približne 15 minút až po maximálne 2 hodiny. Ak sa chystáte Tai chi cvičiť prvý krát pamätajte na tieto tipy: bežná séria zvyčajne vyžaduje značné množstvo otvoreného priestoru, cvičenia prebiehajú aspoň dvakrát týždenne, vždy začnite krátkym zahrievaním, noste voľné odevy. Prineste do svojho života rovnováhu tela a mysle.

Mohlo by sa vám páčiť