Problematická štítna žľaza: Rozhovor s primárom z NEDÚ

rozhovor na tému štítna žľaza s primárom NEDÚ MUDr. Petrom Vaňugom PhD.
MUDr. Peter Vaňuga PhD., odborník na liečbu štítnej žľazy
zdroj: NEDÚ.sk

Problémy so štítnou žľazou prinášajú so sebou veľa pridružených ochorení. O ich prejavoch, príčinách, diagnostike a liečbe sme sa porozprávali s MUDr. Petrom Vaňugom, PhD. z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu.

Na úvod doktor Vaňuga objasnil, že NEDÚ je vysoko špecializované zdravotné zariadenie zaoberajúce sa chorobami endokrinného systému a diabetes mellitus. Ide o choroby spôsobené nadbytkom alebo nedostatkom hormónov produkovaných štítnou žľazou, prištítnymi telieskami, nadobličkami, hypofýzou, pohlavnými žľazami. Okrem toho do NEDÚ prichádzajú aj pacienti s raritnými ochoreniami ako akromegália, deficit rasového hormónu, Cushingov syndróm, Addisonova choroba a ďalšie.

Pridružené ochorenia

MUDr. Vaňuga, PhD. nám bližšie objasnil, že ochorenie či už štítnej žľazy alebo iných vnútorných žliaz spôsobuje aj rôzne pridružené ochorenia.

Následkom hypotyreózy, teda nedostatočnej produkcie hormónov štítnej žľazy, je spomalenie metabolických pochodov. Preto sú veľmi často diagnostikované vysoké hladiny cholesterolu. U žien dochádza k poruchám menštruačného cyklu (nepravidelnosť, predĺženie, výpadky), k neschopnosti otehotnieť.

Naopak hypertyreóza – nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy spôsobuje tachykardiu, zvýšený tlak, chudnutie. Nadbytok nadobličkových hormónov zas zapríčiňuje hypertenziu, ale aj cukrovku, obezitu alebo osteoporózu.

Ako sú na tom pacienti s diabetes

Samostatnou skupinou sú pacienti s diabetes. Ochorenia štítnej žľazy sú tu častejšie, pretože to súvisí s podstatou ochorenia (autoimunita). Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť tak pri diagnostike, ako aj pri samotnej liečbe ochorení štítnej žľazy, pretože diabetes môže tento proces skomplikovať. Včasnou diagnostikou ktoréhokoľvek ochorenia štítnej žľazy je možné sa vyhnúť početným diabetickým dekompenzáciám a komplikáciám.

Vekové rozdelenie pacientov NEDÚ

Medzi endokrinologických pacientov patria, žiaľ, aj deti a v NEDÚ je pre ne vyčlenené jedno celé oddelenie. Každému novorodencovi sa povinne robí skríningové vyšetrenie tesne po narodení, takže ochorenie nemôže byť zanedbané alebo nezistené. To platí aj pre tehotné ženy. Podľa odborného usmernenia MZ SR je každá tehotná žena vyšetrená, aby sa vylúčilo ochorenie štítnej žľazy. Ak sa potvrdí, je počas celého tehotenstva vo zvýšenej pozornosti lekára.

Vznik ochorenia štítnej žľazy nie je podmienený vekom. Môže vzniknúť kedykoľvek. Nezáleží na tom, či je dieťa práve v puberte, v procese hormonálnych zmien. Skôr je spúšťačom autoimunitných dejov a vzniku ochorenia neprimeraný stres. Príznaky sú rôzne a tiež nezávisia od veku pacienta. Každé ochorenie má svoje symptómy, sprievodné javy a ochorenia. V tom spočíva diagnostika (nielen endokrinologického) ochorenia. Liečba býva podobná, tie isté lieky, možno trochu iné dávkovanie.

Vývoj liečby ochorení štítnej žľazy

Doktor Vaňuga uznal, že vývoj technológii a medicíny priniesol zmenu v diagnostike a liečbe. V minulosti bolo určenie diagnózy otázkou celých týždňov. Ochorenie štítnej žľazy sa určovalo len pohmatom a jej funkcia podľa výšky cholesterolu. Dnes je možné určiť diagnózu v priebehu jediného dňa aj za pomoci ultrasonografov, komerčných laboratórnych analyzátorov. Nárast počtu pacientov s týmto ochorením je len výsledkom presnejšej diagnostiky.

sken štítnej žľazy pomocou ultrasonografu
zdroj: 123RF

Špecifické prípady v praxi doktora Vaňugu

Na otázku, či sa pán doktor Vaňuga stretol vo svojej praxi s nejakým špecifickým prípadom z ochorení, na ktoré sa špecializuje, uviedol prípad pacienta s Cushingovou chorobou, ktorý bol pre podozrenie na nádor hypofýzy opakovane operovaný na neurochirurgii, napriek tomu ochorenie pretrvávalo. Jeho dôsledkom mal cukrovku, hypertenziu, osteoporózu so zbortením sa viacerých stavcov. Napokon tohto pacienta indikovali na odstránenie oboch nadobličiek, aby sa zabránilo ďalšiemu produkovaniu kortizolu. Po tejto operácii sa pacient úplne zotavil, cukrovka aj vysoký tlak vymizli. Pacient dnes aktívne žije, robí vysokohorské horolezecké výstupy (vrátane Mont Blanc).

Na záver MUDr. Vaňuga, PhD. vyvrátil tvrdenia článkov, ktoré kolujú po internete a spájajú haváriu v Černobyle s ochorením štítnej žľazy v súčasnosti. Rádioaktívny spad po havárii jadrového reaktora mohol spôsobiť zvýšený výskyt rakoviny štítnej žľazy, čo sa našťastie u nás na Slovensku neprejavilo. V súčasnosti už obava z černobylskej havárie nie je opodstatnená.