Nový rok, nové telo!

Nový rok nové telo

Nový rok zo sebou prináša mnohé predsavzatia. Počas novoročného prípitku myslíme na to, že budeme asertívnejšie a sebavedomejšie. Máme v pláne menej utrácať a konečne prestať ignorovať bordel v šuflíku s ponožkami. A áno, u mnohých z nás sa objavil aj ten cieľ, ktorý si dávame každý rok – konečne začneme cvičiť. 

Niet sa čomu čudovať. Nový rok je symbolom začiatkov. Predchádzajúce obdobie končí a ďalší rok môže byť zmena aj pre vás. Pokiaľ sa vo svojom tele necítite dobre, teraz je ten najvyšší čas zabojovať. K novej postave vám totiž chýba iba kúsok, a to premeniť svoje predsavzatie na skutočnosť. 

Ak neviete kde začať, nevadí. My vám veľmi radi pomôžeme. Prečítajte si našich 6 tipov, vďaka ktorým budete o krôčik bližšie k dosiahnutiu ideálnej postavy. 

1. Pripravte si plán

Je ťažké dosiahnuť veci bez poriadneho plánovania, a ani dokonalá postava nie je výnimkou. Základom úspechu je vytvoriť si cvičebný a stravovací plán na určité obdobie, ktorý budete dodržiavať. Ešte stále nie je neskoro investovať napríklad do novoročného fitness diára, ktorý je na plánovanie ako stvorený. 

Plán
zdroj: pexels.com

Ak však v tejto oblasti nemáte žiadne skúsenosti, poraďte sa s odborníkom. Cvičebné alebo stravovacie návyky si nemusíte nastaviť správne, a svojmu telu by ste mohli viac uškodiť ako pomôcť. 

2. Zabudnite na extrémne diéty

Určite poznáte minimálne jednu ženu, ktorá si prešla obdobím nezmyselných diét. Hladovka, chudnutie založené len na jednom druhu potravín alebo jedlá iba zo zeleniny – to všetko má devastujúce následky na náš organizmus. A to ani nehovoríme o jojo efekte, ktorý sa do pár dní zaručene objaví. 

Všetky takéto šialené nápady nechajte odplávať spolu s rokom 2020. Zamerajte sa na vyváženú stravu, plnú živín a vitamínov. Môžete sa napríklad odraziť od informácií, ktoré nájdete v kalorických tabuľkách

Zdravé jedlo
zdroj: pexels.com

3. Začnite cvičiť doma

Je už pravidlo, že po Novom roku fitness centrá a posilňovne praskajú vo švíkoch. Každý chce začať odznova, urobiť čiaru za predchádzajúcim rokom či jednoducho využiť permanentku, ktorú dostal na Vianoce. Tento nový rok je však trošku iný. Obmedzenia sa dotkli aj fitness centier a my ich musíme dodržiavať. Je teda veľmi pravdepodobné, že do posilňovne sa dostaneme až o pár mesiacov. 

Nenechajte sa však odradiť a cvičenie rozhodne neodkladajte. Po sviatkoch sa treba začať hýbať, a túto aktivitu môžete praktizovať aj doma. Skvelým pomocníkom sú cvičebné stroje, ako napríklad bežiaci pás, lavička alebo stacionárny bicykel. Pokiaľ doma nemáte dosť miesta, úplne vám postačí karimatka, činky a posilňovacie gumy. 

Zamakať si môžete s trénerom online alebo vyskúšať cvičebný program podľa nejakého zaujímavého videa, ktoré nájdete na internete. Odporúčame vyskúšať aj cvičenie s rodinou, vďaka ktorému si užijete množstvo zábavy. 

4. Nenechajte sa zlákať reklamou

V duchu známeho porekadla “Nie je všetko zlato, čo sa blyští” myslite na nový rok aj na to, že nie všetky doplnky stravy, chudnúce prípravky alebo cvičebné pomôcky, ktoré propagujú celebrity, sú naozaj účinné. 

Niektoré reklamy na “záááručene dobré a overené” majú od pravdy naozaj ďaleko. Vždy predtým, ako sa pustíte do kúpy niečoho nového, prečítajte si recenzie a názory profesionálov. Riaďte sa aj svojim inštinktom. Pokiaľ máte pocit, že niečo je iba zbytočne nafúknutý marketing, väčšinou to aj tak v skutočnosti bude. 

5. Nezabúdajte na oddych

Aj veľkí kulturisti a fitnessky vedia, že oddych je takisto súčasťou celkového procesu. Necvičte každý deň a neodopierajte si úplne všetko. Počúvajte svoje telo a dajte mu to, čo potrebuje. 

Mnoho ľudí sa riadi pravidlom 80/20. V praxi to znamená, že 80 % z vášho energetického príjmu tvoria vyvážené potraviny a 20 % čokoľvek, na čo máte chuť. Viac o tomto pravidle sa dočítate TU.

Kniha
zdroj: pexels.com

6. Nepoľavujte 

Posledným, no nemenej dôležitým bodom je zostať striktná vo svojich pravidlách a v žiadnom prípade nepoľavovať. Snažte sa vyhnúť situáciám, v ktorých môžete svoj režim porušiť. Ak napríklad viete, že vám nerobí problém spráskať balík chipsov pri večernom filme, nájdite si inú aktivitu, ktorou sa zabavíte počas pozerania. 

Za svoje úsilie si doprajte aj zaslúženú odmenu. Vyhnite sa však nákupu sladkých dobrôt a namiesto toho po dosiahnutí nejakého cieľa siahnite po kabelke, po ktorej ste už dlho túžili.