Čo v prípade novorodeneckej žltačky?

Čo v prípade novorodeneckej žltačky?

Mám syna! Mám dcéru! Pôrod skončil a vy sa zoznamujete so svojím dieťaťom. Ide to skvele. Nemôžete sa na svoje bábätko vynadívať, no zrazu sa vám zdá, že jeho pokožka žltne. Po krátkom vyšetrení vám oznámia, že vaše dieťa má žltačku. Čo to presne znamená?

Náš tip: Takto sa po pôrode dostanete späť do formy.

Čo je žltačka?

Novorodenecká žltačka je vnímaná ako žltnutie očí a pokožky. Je to spôsobené nahromadením bilirubínu, čo je normálny dôsledok rozpadu červených krviniek. Červené krvinky sa v našich telách každý deň vytvárajú a ničia.

Keď bolo dieťatko v maternici, placenta pomáhala odnášať bilirubín za dieťa. Neskôr bilirubín v tele filtruje pečeň a uvoľňuje ho do tráviaceho traktu, z ktorého sa vylúči. Avšak pečeň novorodenca niekedy nie je schopná spracovať všetok bilirubín, preto sa hromadí v organizme. Okamžitým vedľajším účinkom je krátkodobý stav známy ako hyperbilirubinémia, inými slovami príliš veľa bilirubínu v krvi.

Hyperbili, čo?

Hyperbilirubinémia je zvyčajne neškodným a bežným ochorením nazývaným novorodenecká žltačka. Každý rok sa so žltačkou stretne o viac ako 50% – 60% detí narodených v termíne a väčšina (80%) predčasne narodených detí. Zvyčajne k tomu dôjde do 2. alebo 3. dňa u detí narodených v termíne a do 9. dňa u predčasne narodených detí. To je dôvod, prečo sa každému dieťaťu hladina bilirubínu v pôrodnici kontroluje.

Novorodenecká žltačka sa po pôrode dá liečiť aj modrou fototerapiou
zdroj: 123RF

Málo sa hovorí o tom, že každý novorodenec prežíva určitú úroveň žltačky. Stúpajúci bilirubín a žltačka sú súčasťou prirodzeného prechodu dieťaťa z maternice do sveta. Ak sa k nej nepridružia žiadne iné komplikácie, čo sa stáva skutočne len výnimočne, bábätko sa vylieči do šiestich dní, a potom môžete ísť pokojne domov.

Ako sa žltačka lieči?

Žltačka môže spôsobiť, že bábätká sú ospalé a menej sa dojčia. Udržanie dojčenia a hydratácia je však podstatnou súčasťou liečby. Okrem intenzivného dojčenia býva najčastejšou liečbou žltačky modrá fototerapia, ktorá pomáha telu dieťaťa bilirubín rozkladať.

Neexistuje jediný dôvod v tejto situácii prestať dojčiť alebo dokonca prevárať materské mlieko, ako sa niekedy odporúča. Nedostatočná podpora dojčenia v tejto situácii práve naopak hladiny bilirubínu ešte viac zvyšuje – pretože ak bábätko nezískava pri dojčení dostatok mlieka, bilirubín, ktorý už jeho telíčko spracuje a vylúči do čreva, sa spätne vstrebáva do krvi, pretože bábätko nedostatočne vylučuje stolicu. V tejto situácii je dôležité urobiť všetko potrebné pre to, aby toto bábätko začalo získavať dostatok materského mlieka, keďže pri dojčení nejde len o otázku žltačky, ale aj všetkých ostatných aspektov zdravia dieťaťa.

Náš tip: Ako obliecť bábätko von a kedy ísť na prvú prechádzku?

Treba mať na pamäti, že dojčenie žltačkového dieťaťa, ktoré býva spavé, je náročnejšie na čas a jeho aktivizáciu – teda môže trvať dlhšie. Treba zvládnuť prvé 2 – 3 týždne, kedy môže spavosť stále pretrvávať. Ak by ste sa stretli s novorodeneckou žltačkou u vášho bábätka, nemajte pocit, že je niečo v neporiadku s ním, alebo že vy to neviete zabezpečiť lepšie. Je úplne normálne, že v týchto prípadoch pri dojčení a aktivizácii dieťaťa strávite viac času.