Novoročné predsavzatie – ako ho dodržať?

Nový rok 2022

S príchodom Nového roka je typické, že si ľudia začnú spisovať veci, ktoré by chceli spraviť, vylepšiť a naučiť.  Novoročné predsavzatie, ale vie byť celkom zapeklité, pretože sa veľmi ťažko dodržiava. Motivácia zvykne ľudí rýchlo opustiť a svoje predsavzatia začnú odkladať o deň, týždeň, mesiac, až si to opäť nechajú na ďalší rok. Ako novoročné predsavzatia dodržať? Ako si ich správne stanoviť? O tom bude dnešný článok. 

Prečo novoročné predsavzatie nevychádza?

Nový rok v ľuďom navodzuje atmosféru, že sa začína opäť niečo nové, že dostávajú ďalšiu šancu na to začať odznova. Niektorí si to predstavujú ako začatie novej kapitoly v ich knihe života, ktorá je ešte čistá, nepopísaná. Tak prečo to nadšenie tak rýchlo opadne? 

Asi najhlavnejším dôvodom je fakt, že predsavzatia sú niečo veľké. Napríklad typickým príkladom je schudnutie, začať čítať viac kníh, menej nakupovať oblečenie a podobne. Človek sa cíti tou novoročnou atmosférou tak namotivovaný, že mu to zo začiatku ide. No akonáhle atmosféra odznie a dostane sa späť do bežnej rutiny, zlyháva. Dôvodom je, že ľudia vyššie spomenuté ciele berú ako maratón, na ktorom šprintujú, aby čo najskôr dosiahli výsledky. Tak to ale žiaľ nefunguje. 

novoročné predsavzatie napísané na zozname

Zmeny aplikujte pomaly

Efektívnosť životných zmien pramení z ich pomalej aplikovateľnosti. Pomalé zmeny sa ľahšie aplikujú do života, pretože nie sú zastrašujúce. Ideálne je rozdeliť si jeden veľký cieľ na menšie kúsky. Napríklad pri už spomenutom chudnutí nezačnete zo dňa na deň dodržiavať diéty a cvičiť každý deň ako blázon. Takto si zdravý a trvalý návyk nevytvoríte, a navyše si aj zničíte telo a metabolizmus. Najlepšie bude, keď prvý týždeň začnete piť viacej čistej vody. Druhý týždeň pridáte do jedálničku viac ovocia a zeleniny. Tretí týždeň začnete dvakrát do týždňa cvičiť. Týmto spôsobom si vaše telo na nové zmeny zvykne lepšie, než keby ste začali len tak držať hladovky. Takisto si vaša myseľ zvykne na to, že sa z tejto úlohy pomaly stáva zvyk, ktorý do svojho života zaraďujete. A nakoniec, tento zvyk bude trvalý a bude po čase pre vás už samozrejmosťou, bez ktorej nebudete vedieť byť. 

prskavky na Nový rok

Užívajte si proces

Ľudia sa zvyknú upnúť na cieľ a nepozerať sa na cestu, ktorá k nemu vedie. To vyústi do toho, že ľudia nežijú v prítomnosti, ale iba premýšľajú nad budúcnosťou. Uchádzajú im neopakovateľné momenty, míňa sa im čas, ktorý sa už späť nevráti. Samozrejme je dôležité dosiahnuť svoj vysnívaný cieľ, no ešte dôležitejšia je tá cesta, ktorá k nemu vedie. A tú je potrebné si vedieť užiť. K čomu vám bude fakt, že ste dosiahli cieľ, keď po jeho dosiahnutí z neho nebudete mať len dobré pocity? Niečo na sile prítomného okamihu predsa len bude. Tak sa neponáhľajte zbytočne za niečím, čo aj tak dosiahnete. 

Zároveň nie je potrebné sa snažiť na 100 %, pretože to vás časom zničí. Nie každý deň zo seba dokážete vydať 100 %, niekedy dokážete dať len 50 %. A to je naprosto v poriadku. Ak na seba budete zbytočne tlačiť, znechutíte si nie len cieľ, ale aj cestu k nemu. Takisto sa vraví, že keď veci prestanete brať príliš vážne, je to moment, kedy sa vám v živote začne dariť. Tak prečo to neskúsiť? 

Sledujte svoj pokrok

Nie je snáď žiadna aktivita, pri ktorej by nebolo dôležité a zároveň radostné sledovať dosiahnutý pokrok. Predsavzatia nie sú výnimkou. Zapisovanie si vašich pokrokov vám pomôže prejsť ťažšie časy, kedy máte pocit, že je zbytočné pokračovať, pretože vám dodajú motiváciu, z toho ako ďaleko ste už došli a čo všetko ste dokázali. Pocit, že človek je schopný dosiahnuť toho, o čom neveril, že je možné, je neskutočne nakopávajúce. Dokáže to zvýšiť sebavedomie, motiváciu a celkovo pohľad na seba. 

Podpora okolia

Mať skupinku ľudí, ktorá vás bude vo vašich cieľoch podporovať, a tým mám na mysli tú úprimnú podporu, za ktorou nie je závisť, je skutočne dôležité. Ľudia, ktorí vás vo vašich cieľoch a snoch podporujú sú skutočne dôležití, pretože im na vás záleží a chcú vás vidieť zlepšovať sa. Títo ľudia vám vedia celú cestu zjednodušiť a nedovoliť vám vzdať sa svojho cieľa. Ak takých ľudí ešte nemáte, je na čase si takých nájsť. 

notes na rok 2021 a rok 2022

Musíte vedieť svoje prečo

Ak chcete dosiahnuť svoje novoročné predsavzatie, potrebujete vedieť prečo ho chcete dosiahnuť, nie len čo sú vaše predsavzatia. Pokiaľ nebudete mať stanovené svoje prečo, predsavzatia sa vám budú skutočne ťažko plniť. Novoročné predsavzatie mnohokrát odzrkadľuje len akúsi všeobecnú zvyklosť, ktorá však nemá nič spoločné so skutočným pocitom a potrebou ľudí. Práve takéto predsavzatia zvyknú zlyhávať, pretože nie sú osobnú a nemáte tam to svoje prečo. Dajte si predsavzatie, ktoré pramení z hĺbky vašej duše a nie zo spoločenskej mienky.

Ako to rozpoznať, že sa jedná o vaše vlastné predsavzatia? Jednoducho pri písaní ľahko viete, prečo ich chcete dosiahnuť a nemusíte nad tým premýšľať. Takisto vaše odpovede nie sú stereotypné a všeobecné ako „chcem schudnúť 5 kilo, aby som mala do leta peknú postavu“. Samozrejme, ak je vašim cieľom schudnúť, tak je to v poriadku, no nemalo by za tým byť telo do plaviek, ale napríklad pocit, že chcete žiť zdravo a mať zdravé telo. 

šampanské v pohároch

Novoročné predsavzatie vie byť skvelé, no dôležité je zmenu vykonávať vtedy, keď sa na to skutočne cítite. Pretože len vtedy dokážete svoje predsavzatia dodržať a bude celý proces pre vás naplňujúci. Nestačí si povedať, že ju chcete, musíte to tak aj vnútorne cítiť a byť na to pripravený.

Ako to máte s novoročnými predsavzatiami vy? Stanovujete si nejaké? Ak áno, darí sa vám ich dodržať? Ak nie, chceli by ste to skúsiť? Neváhajte sa s nami a ďalšími čitateľmi podeliť v komentároch. 

 

Zdroje: 
Zdroje obrázkov: pexels, freepik, unsplash
https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/10-reasons-why-new-years-resolutions-fail.html
https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201912/is-why-most-new-years-resolutions-fail
https://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2019/12/21/the-top-3-reasons-new-years-resolutions-fail-and-how-yours-can-succeed/?sh=75b879dd6992