Nosíte topánky na vysokom podpätku?

topánky na vysokom podpätku

Topánky na vysokom podpätku sú skutočne krásne, zvodné, sexy, predlžujú nám nohy a  vďaka nim sa cítime o niečo viac žensky. Asi každá žena má minimálne jedny vo svojom šatníku. Čo vy a topánky na vysokom podpätku? Nosíte ich príležitostne alebo sú súčasťou vášho každodenného outfitu? A ako túto záťaž svojim nohám a chrbtici kompenzujete? Na túto tému sme vyspovedali aj fyzioterapeutku Lenku Vojtovič, ktorej odborný názor na danú problematiku sa dozviete nižšie.  

Topánky na vysokom podpätku začali písať svoju históriu na Blízkom východe. V 15. storočí ich však nosili muži, vojaci, ktorým počas streľby z luku pomáhali lepšie sa udržať na koni. Neskôr sa podpätky dostali aj do Európy, kde ich nosili hlavne aristokrati. Ženy sa o topánky na podpätku začali zaujímať až niekedy v polovici 17. storočia. Vtedy začali napodobňovať mužov. Nosili podpätky, fajčili fajky, vlasy si strihali na krátko a na hlave nosili pánske klobúky. Dnes sú topánky na vysokom podpätku výlučne ženskou záležitosťou, ktorá si však vyžaduje pozornosť. Viete ako správne nosiť topánky na vysokom podpätku tak, aby ste sa popri tom starali aj o svoje zdravie?

Je nosenie topánok na vysokom podpätku skutočne nebezpečné?

Všetko záleží od aktuálneho stavu nášho pohybového aparátu, od frekvencie a dĺžky nosenia topánok na vysokom podpätku a od následnej kompenzácie po vyzutí. Ak napr. nosíme podpätky celý deň, 7 dní v týždni, problém sa môže dostaviť pomerne rýchlo. Pri príležitostnom nosení podpätkov po krátku dobu (pár hodín) nemusí dôjsť na pohybovom aparáte k žiadnym zmenám.

Čo spôsobuje problém?

Pri dlhodobom nosení topánok na vysokom podpätku sa mení celkové držanie tela a biomechanické vlastnosti svalov a fascií. Na vyšší podpätok reaguje teda v podstate celé telo. Panva sa dostáva do väčšieho náklonu dopredu, prehlbuje sa drieková lordóza, svaly na zadnej strane krku sa dostávajú do zvýšeného napätia. Dlhodobým nosením sa skracujú lýtkové svaly a Achillova šľacha. Nosením úzkej špičky vzniká výrazný tlak na prednú časť chodidla (prsty sa prispôsobujú topánke a približujú sa k sebe, palec sa vytáča dovnútra. Menšia oporná báza na „ihličkách“ a nedostatočné vnímanie z receptorov chodidiel spôsobuje horšiu rovnováhu.

topánky na vysokom podpätku

Aké časté nosenie je už pre ženu nebezpečné a môže spôsobiť problém?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Je to veľmi individuálne, keďže všetci máme inú „štartovaciu pozíciu“. U ľudí s neideálnym držaním tela obutie vysokých podpätkov tento problém ešte zvýrazní a môže urýchliť vznik prípadných ťažkostí. Ak však žena so svojím telom pracuje a je schopná svoje držanie tela aj v podpätkoch vedome korigovať a po ich vyzutí dostatočne regenerovať a kompenzovať, nemusí to spôsobiť žiaden problém. 

U ľudí s nožnými deformitami so zmenenou štruktúrou a špecifickými potrebami vyžadujúcich ortopedickú obuv, topánky na vysokom podpätku neodporúčam. V prípade, ak máte plochovbočené členky, vbočené palce, kladivkové prsty, plantárnu fascitídu, pri obezite, či pri akútnych alebo chronických bolestiach chrbta, by som sa s nosením obuvi na vysokom podpätku poradila s fyzioterapeutom. 

topánky na vysokom podpätku
Zdroj: www.freepik.com

Po dlhom nosení podpätkov sa odporúčam vyzuť, ideálne naboso, aby malo chodidlo možnosť sa uvoľniť a prsty sa mohli rozvíjať doširoka. Taktiež odporúčam urobiť si krátku automasáž a automobilizáciu chodidiel, či prípadne zacvičiť si zopár cvikov s prvkami senzomotoriky alebo vo vývojových polohách. Tie si môžete pozrieť na instagrame  @kinisi_fyzioterapie. Cviky na nohy nájdete v sekcii Noha a Barefoot, vo feede o chodidlách. Využiť môžete aj aplikáciu Fyzioknižnicu, kde nájdete cca 35 cvikov na chodidlá. 

Topánky na vysokom podpätku môžu byť rôznej výšky. Existuje nejaký podpätok, ktorý nespôsobí chrbtici problém alebo naopak jej dokonca pomôže?

Nemyslím si, že by nosenie vyšších podpätkov bolo pre človeka vyslovene prínosné. Ak naša práca napr. vyžaduje nosenie topánok na podpätku, volila by som čo najnižšiu výšku podpätku, prípadne nižšiu platformu, v ktorej sa cítime stabilnejšie. Taktiež by som vyberala topánky so širokou špičkou alebo, ak je možnosť barefoot balerínky, či iné elegantnejšie barefoot topánky na spoločenské príležitosti či denné nosenie k sukni alebo kostýmu. Tieto topánky kopírujú chodidlo tak, aby mu dali dostatok priestoru. Aj v práci by som využila každú príležitosť sa vyzuť a nechať chodidlá naboso alebo v ponožkách (napr. v kancelárii za stolom). Aj tu platí pravidlo: Čím vyšší podpätok, tým väčšia nutnosť jeho kompenzácie ostatnými segmentami tela.

Ak v rámci práce musím dodržiavať dresscode s topánkami na vysokom podpätku, tak cestou do práce a doma radšej volím obuv, ktorá spĺňa parametre zdravého obúvania. Taktiež je vhodné topánky na vysokom podpätku kompenzovať pravidelnou starostlivosťou o pohybový aparát a chodidlá (viď vyššie). Do práce si môžete kúpiť masážneho ježka alebo masážnu podložku pod stôl, a keď je možnosť, vyzuť sa a chodidlá si premasírovať a prekrviť. Výbornou voľbou na voľný čas a odpočinok na doma sú tzv. adjustačné ponožky – špeciálne ponožky, ktoré oddeľujú prsty a naťahujú topánkami skrátené svaly a fascie na chodidle. V sprche taktiež môžete využiť striedanie studenej a teplej vody na chodidlá, na ich intenzívnejšie prekrvenie. Chodidlá sa vám odvďačia aj chôdzou naboso napr. po tráve.

topánky na vysokom podpätku
Zdroj: www.freepik.com

Mali by sa ženy topánok na vysokom podpätku zbaviť úplne?

Nemyslím si, že by ženy nemali nosiť vysoké podpätky vôbec. Ja sama si do divadla, na svadbu alebo inú občasnú spoločenskú príležitosť topánky na vysokom podpätku veľmi rada obujem. Je však potrebné zvážiť ich dlhodobé a veľmi časté nosenie, najmä, ak vás trápia bolesti krku, hlavy, driekovej chrbtice alebo chodidiel. Na krátkodobú príležitosť môžeme zvoliť aj tanečné topánky s nízkym podpätkom, ktoré sú ohybné a mäkké aj v prednej časti. Nohy si následne po vyzutí ošetriť automasážou, automobilizáciou, striedavou sprchou, cvičením, či obutím adjustačných ponožiek a v ďalších dňoch uprednostniť radšej nosenie funkčnej obuvi rešpektujúcej chodidlá.

Ako zachrániť chrbticu, ktorá utrpela dlhodobým nosením topánok na vysokom podpätku?

Ak sa problémy, či bolesti pohybového aparátu už dostavili, nesnažte sa ich odstrániť autoterapiou doma, ale navštívte odborníka/fyzioterapeuta, ktorý vás vyšetrí a presne zacieli terapiu tak, aby ste sa problémov zbavili čo najrýchlejšie. Ideálne je teda nečakať s bolesťami dlhú dobu, ale objednať sa k fyzioterapeutovi, čo najskôr.

Môže sa chrbtica dostať do normálu?

Nedá sa jednoznačne odpovedať. Všetko záleží od aktuálneho stavu klienta a od jeho schopnosti s terapeutom spolupracovať.