Nomofóbia: Pozor na závislosť na mobile!

nomofóbia - závislosť na smartfóne

Príchod smartfónov spôsobil v našich životoch revolúciu. Zrazu sme boli schopní byť v kontakte s kýmkoľvek naprieč času a priestoru, vedeli sme o všetkých novinkách a dlho do noci sme „scrollovali“ sociálne siete, len aby nám niečo neušlo. Tak ruku na srdce – koľko hodín zo svojho dňa trávite práve s telefónom ruke?! Ste na ňom závislí, prípadne ste už počuli termín nomofóbia?

Závislosť na telefónoch – problém dnešnej doby

Možno tento problém vnímate aj vy. Hlavne mladí ľudia sa nevedia hodiny odtrhnúť od svojich smartfónov, do nekonečna sledujú, čo je nové a udržať s nimi rozhovor, či dosiahnuť spoločnú večeru, bez pozretia sa na obrazovku mobilu je v nedohľadne. Odborníci sa zhodujú, že veľa mladých ľudí je dnes závislých na telefónoch a táto choroba dostala pomenovanie nomofóbia.

Nomofóbia ako závislosť sa prejavuje podobne, ako iné závislosti – pocitom paniky a mrzutosti, keď je smartfón nedostupný. Nomofóbia môže spôsobiť depresívne stavy, problémy so spánkom kvôli pôsobeniu modrého svetla, ba dokonca aj poruchu pozornosti. Odborníci vysvetľujú, že ak pri používaní telefónu zistíme informácie, ktoré potrebujeme vedieť alebo keď nám niekto volá či píše, v ľudskom tele sa zvyšuje hladina dopamínu – inak zvaného aj ako hormón šťastia. Práve tento pocit nás potom núti opakovane používať mobilný telefón, možno len preto, aby sme sa uistili, či nám neprišla nová správa, alebo čo je nové na sociálnych sieťach. 

deti na mobilných telefónoch

4 signály ako spoznať nomofóbiu

Telefón je číslo jedna

V živote “závisláka” sa mobil stane prioritou. Manipulácia s telefónom či sledovanie sociálnych sietí je najdôležitejšou činnosťou v živote a človek sa nedokáže smartfónu vzdať. Podľa odborníkov by sme nemali brať telefón do ruky ihneď po prebudení. Taktiež by ste mali zabudnúť na zaspávanie s mobilom. Mobil do spálne nepatrí, preto by sme si ho nemali k sebe ukladať na noc. 

Eufória 

Pípnutie telefónu zmení u závislého človeka jeho náladu, tá sa zlepší a strieda sa s eufóriou. 

Abstinenčné príznaky

V prípade nomofóbie sa objavujú klasické abstinenčné príznaky  keď človek nemá svoj mobil pri sebe. Objaviť sa môže napríklad aj   náladovosť, podráždenosť, stres, hystéria či panika.

Narušenie vzťahov

Aj to môže mať nomofóbia na svedomí a patrí medzi znaky závislosti. Narušiť sa môžu nielen partnerské vzťahy, ale aj pracovné.

dievčatko s mobilom v ruke

Nomofóbia sa dá liečiť

Našťastie ide o ľahšiu závislosť než je napríklad závislosť na drogách či alkohole. Ak človek, závislý na svojom smartfóne, urobí krok a rozhodne sa obmedziť pobyt vo virtuálnom svete, šanca na úspech je veľká. K dispozícii sú rôzne rady, ako so závislosťou na mobile skoncovať – nastaviť sa, že ho človek skontroluje iba raz za hodinu, dať ho na druhý koniec miestnosti, aby nerušil pri práci či ho nechať v taške či kabelke počas večere s kamarátmi. Pri závislosti dokáže pomôcť aj odborný pohľad psychológa, ktorý môže v boji so závislosťou od mobilu pomôcť a nájsť opäť rovnováhu medzi skutočným životom a tým virtuálnym.