10 dôvodov, prečo vás menopauza nemusí vystrašiť

Menopauza vám nevezme úsmev na tvári.

Nie je všetko také zlé, ako sa zdá. Napríklad o klimaktériu (prechode) a následnej menopauze ženy zvyčajne počujú viac toho zlého ako dobrého. Aj táto veľká životná zmena so sebou prináša pozitíva. My vám v tomto článku predstavíme desať dôvodov, prečo menopauza neznamená koniec sveta.

Nemýľte si pojmy

Pred tým, ako sa pozriete na všetky pozitíva, je dôležité ujasniť si pojmy. Mnoho ľudí stále považuje klimaktérium a menopauzu za jedno a to isté. Nie je to ale pravda. Kým klimaktérim alebo prechod je obdobie, kedy docháza k poklesu funkcie vaječníkov a tiež k zníženiu tvorby hormónov, menopauza je posledná menštruácia v živote ženy. Zaujímavosťou tiež je, že za koniec menopauzy z lekárskeho pohľadu môžete považovať rok od poslednej menštruácie.

10 pozitívnych dôvodov, ktoré menopauza prináša

Čas myslieť na seba

Na prvom mieste: Kým doposiaľ bola pre vás vždy prioritou rodina, kariéra a chod domácnosti, v období klimaktéria a s nástupom menopauzy dochádza k zmene. Deti už vyrástli, kariéru ste si s najväčšou pravdepodobnosťou vybudovali a domácnosť funguje, pretože sa o ňu staráte. Na prvom mieste ste opäť vy a vaše potreby. Ohľaduplnosť a pochopenie by sa vám preto mali dostať od vášho partnera, ako aj od rodiny.

Myslite aj po období menopauzy na seba a potešenie zo života.
zdroj: 123RF

Čas na nové priateľstvá 

S pribúdajúcim vekom si ťažšie vytvárame priateľstvá. Menopauza však môže byť pre niekoho výnimkou. Kým na jednej strane sú ženy, ktoré preferujú samotu, na druhej strane sú tu tie, ktoré vyhľadávajú spoločnosť a s pomocou priateľov ľahšie zdolajú náročné životné situácie. Práve menopauza je jedným z období, v ktorom môžu vzniknúť nové priateľstvá. Priateľku môžete nájsť v osobe, ktorá klimaktériom a menopauzou prešla, alebo je na rovnakej lodi a stále ňou prechádza.

Obavy z otehotnenia idú bokom

Po menopauze nadobudne nový rozmer aj váš sexuálny život. Z vašej spálne sa počas intímnych chvíľok s partnerom vytratia obavy z otehotnenia. Menopauza vám prinesie uvoľnenie v partnerskom živote, po ktorom ste dlho túžili.

Komfort pri cestovaní

Pokiaľ je cestovanie jednou z vašich vášní, po menopauze v ňom pocítite väčší komfort. Nové a nepoznané sa môžete vydať objavovať prakticky kedykoľvek, pričom nemusíte počítať, kedy vás na ceste prekvapí menštruácia. Nástup menopauzy vám preto prinesie flexibilitu a vačšiu chuť cestovať.

Objavíte samu seba

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Pokiaľ si takýto prístup zachováte už počas klimaktéria, zvládnete ho oveľa ľahšie ako iné ženy. Rovnako prekleniete aj obdobie menopauzy. Negatívne myšlienky zaženiete tým, že si nájdete aktivity, ktoré vás budú napĺňať a vy sa budete ďalej osobnostne rozvíjať. Vychutnajte si život naplno. Obmedzenia netreba hľadať v športe, umení ani v príležitostiach socializovať sa.

Začnete žiť zdravšie

Dobrá rada gynekológov znie: nastaviť svoje telo na prechod a menopauzu ešte skôr ako k nim príde. Ak si toto odporúčanie vezmete k srdcu, začnete žiť zdravšie a rýchlo si osvojíte návyky zdravého životného štýlu. Menopauza vám pomôže začať s tým, čo ste možno roky zanedbávali alebo odkladali na neskôr: „prekopať“ svoj jedálniček, obohatiť stravu o potrebné vitamíny a dbať o dostatok spánku.

Naučí vás vidieť veci pozitívne 

Menopauza vám ukáže, ako naozaj vnímate veci. S príchodom tejto veľkej životnej zmeny sa môžete zmeniť aj vy – nájsť samu seba, viac sa zamerať na to, kým ste, prehodnotiť, čo od života očakávate. Menopauza je priestor spoznať svoje emócie, objaviť svoje túžby a stanoviť si nové ciele.

Starostlivosť o svoj zovňajšok pred aj po období menopauzy nezanedbávajte.
zdroj: 123RF

Starajte sa o seba

Menopauza je veľkou zmenou nielen pre vašu myseľ, ale aj pre telo. S jej nástupom dochádza k úbytku hormónov, čo sa odrazí na vašej pleti. Po čase môžete spozorovať vrásky, suchosť alebo stratu jasu. Menopauza je preto obdobie, kedy môžete dopriať svojmu telu a pokožke viac ako kedykoľvek predtým a zadovážiť si kvalinú kozmetiku, s ktorou opäť zažiarite.

Ušetríte

V neposlednom rade s nástupom menopauzy ušetríte. Asi ťažko by ste zrátali, koľko peňazí miniete na „nutnosti v podobe hygienických pomôcok, bez ktorých sa počas menštruácie nezaobídete. Vložky, tampóny alebo menej nákladné menštruačné kalíšky predstavujú pravidelnú finančnú záťaž pre vaše peňaženky. S nástupom menopauzy ušetríte a navyše sa zbavíte problému s nadbytočným odpadom.

 

Život nekončí

Menopauza neznamená, že sa život skončil. Život ide stále ďalej a môžete ho žiť ako doposiaľ (prípadne ešte kvalitnejšie). S príchodom menopauzy sa môžete venovať športu, umeleckým alebo iným tvorivým činnostiam alebo sa realizovať v záhradke. Koniec menštruácie so sebou prináša nový začiatok a príležitosť venovať sa tomu, čo vás napĺňa.