Nepreháňajte to so soláriom

nepreháňajte to so soláriom na čo pozor

Solárium už dnes využíva nielen množstvo žien, ale aj veľa mužov. Je jednoducho pravdou, že opálená pokožka vyzerá lepšie, a pri vhodnom používaní solária aj zdravšie. Čo je však ešte stále „vhodné“, a čo je už, naopak, nezdravé? Poďme sa na odpovede na tieto otázky pozrieť spoločne.

Väčšina žien by chcela mať krásnu a zdravo vyzerajúcu pokožku ešte pred príchodom leta – aby sme v letnom oblečení zažiarili. V tomto už však nezaostávajú ani muži a služby solária ich využíva čoraz viac. Či už preto, že chcú vyzerať lepšie, alebo vitálnejšie.

Žiarenie či umelé slnko?

Čo to solárium vlastne je? Ide o zariadenie na opaľovanie, ktoré pozostáva z niekoľkých trubíc, ktoré vyžarujú UV žiarenie typu A a v menšej miere i UV žiarenie typu B. Dnes je už na trhu dostupné naozaj veľké množstvo solárií, treba si však vyberať obozretne. Životnosť trubíc je síce pri každom soláriu individuálna (niekoľko stoviek hodín), avšak ich pravidelná údržba a výmena je naozaj nevyhnutná. Nepravidelne menené solárne trubice totiž zvyšujú škodlivosť UV žiarenia, čo môže byť pre pokožku naozaj nebezpečné. Vyberajte si preto naozaj kvalitné soláriá s odborne vyškoleným personálom.

žena brunetka leží na bruchu v soláriu
zdroj: 123RF

V rozumnom množstve má však UV žiarenie na človeka množstvo pozitívnych efektov. Medzi jednu z najväčších výhod patrí napríklad tvorba vitamínu D, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie imunitného systému a stimuluje tiež v mozgu tvorbu hormónu šťastia – serotonínu. UV žiarenie je však skvelým pomocníkom aj pri boji s jarnou únavou, s ktorou budú už čochvíľa bojovať viacerí z nás.

Nielen do hneda

Solárium však môže skvele poslúžiť aj vtedy, ak športujete, a potrebujete zregenerovať svoje svaly. Niektoré soláriá už však disponujú aj technológiou, ktorá v tele stimuluje vlastnú tvorbu kolagénu. Zvyšuje sa tak pružnosť pokožky a spomaľuje sa starnutie kože. Zlepšenia pri pravidelných návštevách badať aj pri vráskach, ktoré sa redukujú a zjemňujú sa kontúry.

Ako teda môžete vidieť, solárium je skvelým prostriedkom nielen na urýchlenie či udržanie opálenia, ale aj na rad ďalších zdravotných benefitov. Samozrejme však tak ako pri všetkom platí – všetko s mierou. Mieru „zdravého“ opaľovania by vám mal určite pomôcť odhadnúť odborný personál v soláriu – a to na základe vášho fototypu.

Všetkého veľa škodí

V prípade, že opaľovanie sa v soláriu preženiete, hrozia vám viaceré zdravotné ťažkosti, medzi ktoré patrí napríklad spálenie pokožky, oslabenie imunity či recidíva niektorých ochorení, akými sú napr. tuberkulóza či herpes simplex.

Určite sa preto riaďte zásadou, že menej je niekedy viac, a pri návšteve solária začnite kratšími intervalmi, ktoré následne môžete predlžovať. Pri zdravom užívaní solária si tak budete môcť užiť nielen krásne opálenú pokožku, ale aj spomínané zdravotné benefity.