Neoceniteľné cestovateľské rady

Dovolenka by mala byť časom zábavy a oddychu. Preto aby ste si dovolenku naozaj užili a nepotrebovali dovolenku po dovolenke, je dôležité si dôkladne všetko naplánovať a myslieť na všetky detaily. Nikto z nás nechce myslieť na to, že počas svojej dovolenky by mohol byť chorý alebo sa ocitnúť v nebezpečnej situácii, no je dôležité myslieť na všetko.
Buďte pripravení, na všetko! Aby sme vám pomohli, pripravili sme pre vás niekoľko tipov týkajúcich sa cestovania.

Zabezpečte si letenky

Ak na dovolenku cestujete letecky je dôležité zistiť si základné informácie o lete. Či už využijete služby cestovnej agentúry alebo cestujete na vlastnú päsť zistite:

 • Z akého letiska letíte?
 • Kedy odlietate?
 • Koľko hodín pred odletom musíte byť na letisku?
 • Akú batožinu si môžete zobrať na palubu?
 • Môžete si spraviť chcek-in aj online?

Ak ste sa rozhodli cestovať na vlastnú päsť skúste nájsť lacné letenky cez vyhľadávače leteniek ako sú kiwi.sk, skyscaner.com či google letenky. Často tak ušetríte náklady a ak ste flexibilní v dátumoch môžete kúpiť letenky za skvelé ceny. Inšpiráciu môžete nájsť i na blogoch akými sú napr. Letenky za babku alebo Tour de svet.

Preverte si ubytovanie

Ubytovanie je dôležitou súčasťou dovolenky. Nespoliehajte sa na to, že si ubytovanie nájdete na mieste. Rezervujte si ubytovanie, čo najskôr. Dobré ponuky sa míňajú rýchlo. Trh ponúka množstvo stránok s ponukou ubytovaní. Ak preferujete ubytovanie vo wellness hoteloch skúste bookings.sk alebo Trivago. Ak máte radi ubytovanie, vďaka ktorému lepšie spoznáte krajinu skúste napr. Airbnb.

Pri výbere ubytovania by ste sa nemali riadiť iba cenou. Nie všetko drahé musí byť i dobré a nie všetko lacné musí byť zlé a naopak. Ak sa vám zapáči nejaké ubytovanie orientujte sa najmä podľa hodnotení návštevníkov. I keď si kupujete pobyt cez cestovnú agentúru overte si hodnotenie hotela i na internete. Nespoliehajte sa len na hodnotenie klientov, ktoré vám predloží cestovka, tie môžu byť často tendenčné.

Zabaľte si kufrík prvej pomoci

Nemusíte zo sebou na dovolenku brať celú lekárničku. Stačí, ak si zbalíte “základnú výbavu”. Ideálne je zabaliť si náplaste, lieky proti bolesti, antihistamínové tablety, tablety proti hnačke, ručné dezinfekčné prostriedky, pinzetu, krém na bodnutie hmyzom, krém proti popáleninám a lieky na predpis, ktoré pravidelne užívate.

Vezmite si vhodnú obuv

I keď sa to možno nezdá značnú časť vašej dovolenky trávite na nohách. Je preto dôležité zvoliť si vhodnú vychádzkovú obuv, vďaka ktorej dokážete objavovať čaro a zákutia novej krajiny. Obuv každopádne prispôsobte charakteru dovolenky. Ak plánujete kupovať nové topánky, kúpte si ich už dávno pred dovolenkou a poriadne ich rozchoďte, aby vás počas dovolenky neprekvapili nepríjemné otlaky a odreniny.

Zistite, či je voda pitná

Pred odchodom z domu si urobte malý prieskum o kvalite vody v krajine, ktorú navštívite. Bohužiaľ nie všetky krajiny majú čistú pitnú vodu priamo z  kohútika, ako napríklad my.

Konzumácia znečistenej vody vám môže zničiť celú dovolenku. Opýtajte sa delegáta alebo si zistite informácie o kvalite vody na internete. V krajinách, kde sa neodporúča konzumovať, vodu pite iba vodu z uzatvárateľných fliaš. Vyhnite sa i konzumácií nápojov s ľadom. Práve na osviežujúce ľadové kocky už doplatil nejeden turista. V oblastiach, kde je vysoké riziko znečistenia vody vám odporúčame i na umývanie zubov využívať vodu z fľaše. Pozor si dávajte i na čerstvé ovocie, ktoré je štandardne umývane pod tečúcou vodou.

Vyrovnajte sa s časovým posunom

Najmä ak cestujete do vzdialených krajín je možné, že vás zasiahne jet lag. Skúste sa prispôsobiť novému časovému pásmu tým, že sa vyhneme zdriemnutiu a zostanete bdelí až do času nočného spánku, hydratujte organizmus, jedzte jedlá v miestnom čase a doprajte si prechádzky na čerstvom vzduchu…

cestovatelske rady

Navštívte svojho lekára

Predtým, ako odídete na dovolenku, je dobré navštíviť svojho lekára.

Obvodný lekár by vám mal poskytnúť  informácie o odporúčaných očkovaniach a zdravotných problémoch v regióne, do ktorého cestujete. V prípade niektorých krajín je vakcinácia na konkrétne ochorenia podmienkou vstupu a udelenia víz. Taktiež skontrolujte, či máte dosť liekov na predpis. Je tiež dobré zistiť, či je užívanie týchto  liekov v krajine dovolené.

Nevedomosť neospravedlňuje

Každá krajina na svete, má svoje vlastné zákony, ktoré je povinný dodržiavať aj jej návštevník. Zistite si aké zákony platia v krajine, do ktorej sa chystáte cestovať aby ste neskončili v putách alebo aj horšie. Menší výskum rozhodne nezaškodí. Odlišné zákony sa často dodržiavajú najmä v moslimských krajinách. Zistite si, čo môžete a čo nemôžete. Pozor si dajte i ak sa rozhodnete vyraziť na dovolenku autom, keďže dopravné obmedzenia môžu byť v krajinách rozličné.

Majte kópie dôležitých dokumentov

Vezmite si fotokópie alebo naskenujte a uložte dôležité dokumenty, ktoré budete mať v prípade núdze. Kópia dokumentov, ako sú pasy, víza, poistné zmluvy, kreditné / debetné karty a iné dôležité cestovné doklady, by sa mohla hodiť v prípade straty alebo odcudzenia originálov počas cesty. Majte pri sebe minimálne jednu kópiu naskenovaných dokumentov a uložte si skeny i na zdieľané úložisko alebo USB kľúč.

Vybavte si cestovné poistenie

Bez cestovného poistenia na dovolenku ani nechoďte. Počas vašej cesty sa môže odohrať čokoľvek a je dobré mať aspoň nejaké krytie. Poistiť si môžete čokoľvek. Od zdravia až po batožinu, či omeškanie letu. Vyberte si poistenie na mieru. Poistenie sa dá vybaviť už aj na pár klikov cez internet. Je ale dôležité naštudovať si všetky podmienky.

Dávajte si pozor na veci

Pri eufórií z dovolenky sa často stáva, že zabúdame na ochranu svojich osobných vecí. Takto ľahko sa môžeme stať obeťou krádeže alebo svoje veci jednoducho niekde necháme. Existuje mnoho spôsobov, ako môžete zabezpečiť, aby vaše osobné veci zostali s vami počas celej dovolenky:

 • Dajte si kvalitný zámok na batožinu.
 • V zadnom vrecku nenoste peňaženku ani iné cennosti. 
 • Nenechávajte drahé predmety ležiace vo vašej hotelovej izbe, keď tam nie ste.
 • Majte oči na svojej taške
 • Kabelku nikdy neodkladajte z rúk.
 • Batoh si pretočte dopredu na hrudník
 • Informujte rodinu, kde ste
 • Dajte kópiu svojich plánov počas dovolenky rodinnému príslušníkovi alebo priateľom. Týmto spôsobom budú vedieť, kde sa nachádzate a ako vás kontaktovať, ak by sa vyskytol akýkoľvek druh núdzovej situácie. Informujte blízkych o zmene plánov a zdieľajte s nimi svoju polohu.

Čím viac času venujete prípravu na dovolenku, tým viac si ju užijete. Majte všetko pod palcom vďaka našim radám a pochváľte sa vašimi zážitkami z dovolenky. Čo vás na dovolenke zaskočilo?

 

Mohlo by sa vám páčiť