Naštartovanie organizmu a jarný detox

detox organizmu

Jar je symbolom nového začiatku, nového života. Príroda sa prebúdza, začínajú kvitnúť kvety, stromom rašia mladé lístky a zvieratá privádzajú na svet svoje mláďatká. Keď konečne celý deň svieti slnko, mnohým z nás to vyčarí úsmev na perách. Na jar sa lúčime s mrazivým počasím a chystáme sa na horúce dni. Preto je to najlepší čas na to, aby sme toto obdobie začali jarným detoxom, očistili naše telo aj myseľ a pripravili sa na to, čo nám tento rok ešte prinesie. Aké benefity vám jarný detox prináša?

Čo je detox?

Počas dňa sme vystavený rôznym toxínov, ktoré prijímame v strave, dýchaním a aj cez pokožku. Naše telo je však vybavené vlastným obranným systémom a prostredníctvom neho tieto škodlivé látky vylučuje. Tento systém zahŕňa obličky, pečeň, tráviaci systém, pľúca a kožu. Ak si však chcete pred prichádzajúcou jarou viac prečistiť organizmus a pomôcť tak svojmu telu, môžete tento detoxikačný systém podporiť. 

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že detox je diéta, ktorá zahŕňa obdobie pôstu, alebo obmedzenia jedenia, po ktorom nasleduje ovocná a zeleninová diéta. Niekedy je detoxikačná diéta doplnená o bylinky, čaje a výživové doplnky. Počas detoxikačnej diéty by ste mali Vášmu telu dopriať len také potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a nezaťažia Váš tráviaci systém. Je ale dôležité, aby ste si dávali pozor na prísun vitamínov a minerálov – ten by mal byť počas detoxikačnej diéty primeraný aj napriek tomu, že sa budete obmedzovať v konzumácii. Mohlo by sa totiž stať, že Vaše telo začne mať nedostatočný prísun nejakého vitamínu alebo minerálu, čo by Vám skôr uškodilo, než pomohlo. 

zelená zelenina

Vďaka tomu, že doprajete Vášmu telu odpočinok počas detoxikačnej diéty si oddýchnu aj Vaše vnútorné orgány, doprajete Vášmu organizmu zdravé živiny, podporíte vylučovanie toxínov, zlepšíte Váš krvný obeh a taktiež stimulujete pečeň, ktorá je v tomto prípade kľúčová. Detoxikačná diéta pomohla v mnohých prípadoch ľuďom so zdravotnými problémami, ako napríklad obezita, alergie, tráviace ťažkosti, chronická únava aj autoimunitné ochorenia, či kožné problémy.

Ako na jarný detox?

Naše telo je skvele vybavené na to, aby sa samo zbavovalo toxínov a škodlivých látok. To ale neznamená, že nemôžete zlepšiť detoxikačný systém Vášho tela a tým mu trochu pomôcť. 

Existuje mnoho druhov detoxikačných diét, je len na Vás, ktorú si vyberiete. Môžete si vybrať veľmi náročný spôsob, ako hladovka, prípadne niečo jednoduchšie, ako úprava jedálnička. Všetky tieto diéty však zahrňujú aspoň čiastočný počiatočný pôst, pitie čerstvých zeleninových a ovocných štiav a smoothies, vylúčenie takých potravín, ktoré zaťažujú Váš tráviaci trakt, taktiež vylúčenie cukru, kávy, alkoholu a cigariet a pravidelné cvičenie.

Taktiež by ste počas detoxikačnej diéty mali zvýšiť príjem tekutín, hlavne vody, dopriať si kvalitný a dostatočný spánok, jesť prebiotické a probiotické potraviny a taktiež tie, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov a znížiť príjem soli a slaných jedál.

detoxikácia

Potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty sú látky, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine a niektoré z nich produkuje aj naše telo. Ich príjem je pre naše zdravie veľmi dôležitý.  Pomáhajú totiž nášmu telu neutralizovať voľné radikály, teda toxíny a škodlivé látky, ktoré prijímame v potravinách, z nášho okolia alebo ich produkuje naše telo, napríklad počas nejakej choroby. 

Antioxidanty tiež chránia naše bunky pred oxidačným stresom, ktorý zvyšuje riziko srdcových chorôb, rakoviny či očných chorôb. Príjem antioxidantov Vám tiež môže pomôcť spomaliť poškodenie buniek a teda prejavov starnutia. Tepelná úprava potravín výrazne vplýva na antioxidanty. Zelenina zelenej farby často prípravou stráca veľkú časť antioxidantov, ale napríklad pri rajčinách sa práve varením stávajú antioxidanty v nich dostupnejšie pre naše telo. Nesmiete preto zabúdať konzumovať tieto potraviny aj čerstvé, aj surové. 

Medzi takéto potraviny patria napríklad:

Čučoriedky

Tieto malé fialové bobule sú právom nazývané ako superpotravina. Okrem toho, že sú bohatým zdrojom antioxidantov obsahujú taktiež veľa vitamínov a minerálov a pravidelná konzumácia čučoriedok Vám môže pomôcť pri prevencii pred srdcovými ochoreniami, posilní Vaše kosti a zlepší činnosť mozgu. 

Vlašské orechy

Orechy sú skvelým zdrojom nielen antioxidantov, ale aj vlákniny, bielkovín a nenasýtených mastných kyselín. V čínskej medicíne sa už dávno používajú pri udržiavaní zdraví mozgových buniek a na zlepšenie pamäte. Údajne sú tiež nápomocné pri chudnutí, zápalových a srdcových ochoreniach a rakovine. 

Brokolica

Táto zelenina pripomínajúca malé zelené stromčeky je výborným zdrojom antioxidantov. Taktiež pomáha Vaše telo chrániť pred rôznymi zápalovými ochoreniami, alergiami a dokonca aj pred rakovinou. 

Špenát

Táto zelenina má veľmi nízky obsah kalórií a zároveň veľký obsah živín a antioxidantov. Pravidelná konzumácia špenátu podporí tiež zdravie Vašich vlasov, kostí a očí.

špenát a citrón

Jahody

Tieto sladké bobule sú taktiež považované za superpotravinu. Okrem prísunu antioxidantov Vám poskytnú aj vitamín B, C, A a E a môžu Vám pomôcť znížiť krvný tlak aj zápaly. 

Tmavá čokoláda

Horká čokoláda má výborný vplyv na ľudské zdravie. Nielen, že obsahuje veľa antioxidantov, vitamín B a vitamín K, ale pomáha aj pri prevencii straty pamäti, prevencii rakoviny, má pozitívny vplyv na zdravie srdca a samozrejme na našu náladu. 

Strukoviny

Strukoviny sú základom vegetariánskej a vegánskej stravy práve z toho dôvodu, že obsahujú veľa vlákniny a bielkovín. Taktiež sú zdrojom antioxidantov, vitamínu B a viacerých minerálov, ako je železo, vápnik, zinok, či selén.

Zelený čaj

Tento obľúbený nápoj Vám okrem príjemnej chute zaistí aj prísun antioxidantov. Je tiež prospešný pri liečbe infekčných a zápalových ochoreniach a má antimikrobiálne vlastnosti. 

Aloe Vera

Táto rastlina je, okrem bohatého zdroju antioxidantov, zdrojom vitamínu C, B, E a D , taktiež horčíku, zinku a vápnika. Má protizápalové, antibakteriálne a regeneračné účinky a je prospešná pri liečbe kožných ochorení, tráviacich problémoch, posilňuje imunitu a môže pomôcť zmierniť menštruačné ťažkosti.

aloe vera a jarný detox

Ako si posilniť imunitu?

Pri detoxikačnej diéte sa zvýši Váš príjem vitamínov a minerálov, čo prirodzene posliní aj Váš imunitný systém. Konzumácia ľahko stráviteľných potravín odľahčí tráviaci trakt, v ktorom sídli veľká časť imunitného systému. Prečistíte si organizmus a tým ho naštartujete, s ním aj imunitný systém. 

Imunitný systém taktiež môžete podporiť príjmom vitamínov a minerálov prostredníctvom výživových doplnkov. Ale sú tu aj potraviny, ktoré Vám s tým môžu pomôcť. Medzi takéto potraviny patrí napríklad: 

Kurkuma

Toto indické korenie má protizápalové aj antioxidačné účinky, podporuje pamäť, znižuje bolesť svalov a napomáha pri zvládaní úzkostných stavov.

Cesnak

Tento malý zázrak má protizápalové a antibakteriálne účinky, pomáha znižovať príznaky nádchy a chrípky a priaznivo pôsobí aj na tráviaci systém. 

Zázvor

Tento koreň má taktiež protizápalové účinky a veľmi často sa zázvorový čaj popíja pri chrípke, má pozitívny vplyv na tráviaci trakt aj kardiovaskulárny systém a pomáha znižovať bolesť svalov.

Orechy a ryby

Pre imunitný systém sú dôležité najmä z toho dôvodu, že obsahujú Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú nápomocné pri autoimunitných ochoreniach, srdcových chorobách, problémoch s obličkami a taktiež v tele regulujú zápalové procesy. 

Na naše zdravie by sme mali myslieť za každých okolností a chrániť si ho. Detoxikačnou diétou môžete Vášmu telu pomôcť prekonať ťažkosti, môžete nájsť nový životný štýl a oddýchnuť si aj psychicky. Je to skvelý spôsob, ako začať nové obdobie. 

 

Zdroje: 
Zdroj obrázkov: freepik, pexels, pixabay
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body 
https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101 
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/high-antioxidant-foods-that-prove-food-is-medicine/ 
https://www.medicalnewstoday.com/articles/301506 
https://www.thorne.com/take-5-daily/article/a-mayo-clinic-doctor-s-advice-part-3-foods-that-support-immune-health