Záhrada na jar potrebuje správnu prípravu

Na jar v záhrade sa pripravíte takto

Jar klope na dvere a spolu s ňou konečne prichádza i sezóna, na ktorú už netrpezlivo čakajú všetci záhradkári. S príchodom krajšieho počasia budeme môcť svoj voľný čas na jar konečne tráviť aj v našej záhrade. Ste už však na sezónu pripravení? Poradíme vám, na čo by ste pred jej začiatkom určite nemali zabudnúť.

Záhradkárčenie má hneď niekoľko obrovských výhod. Nepatrí medzi ne len to, že nám môže priniesť chutné potraviny priamo zo záhradky na náš stôl, ale aj to, že nás núti tráviť dostatok času na čerstvom vzduchu či možnosť zapojiť do týchto prác celú rodinu – aj svoje deti. Tie tak môžu už od raného veku nadobúdať nielen zmysel pre domáce práce, ale predovšetkým ich to učí láske k prírode a k váženiu si vlastnými rukami dopestovaných potravín. Neváhajte preto pri niektorých z týchto činností požiadať o pomoc aj svoje ratolesti. Na čo teda nezabudnúť predtým, ako sa objaví jar aj u vás v záhrade?

1. Odhrňte lístie

Ak ste tak nespravili na jeseň, lístie musí ísť preč ešte pred začiatkom sezóny. Musíte tak spraviť kvôli príprave trávnika, a navyše tým predídete napríklad aj chrastavitosti vašich jabloní či hrušiek.

2. Rez ovocných stromov

Na tento úkon je najvhodnejšie obdobie od decembra až po koniec marca a týka sa to všetkých jadrovín a bobuľovín. Prestrihaním stromy pripravíte na jar a obnovíte ich vitalitu.

3. Skvalitnite pôdu

Záhrada po zime potrebuje pôdu na jar nutné prekypriť, takže s tým nečakajte. Následne ju zmiešajte s kompostom – takto pôde dodáte všetky potrebné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre výsev rastlín.

Jar v záhrade sa začína prípravou pôdy po zime
zdroj: 123RF

4. Zasejte trvalky

Ak chcete, aby vám tieto rastlinky vykvitli ešte v tento rok, zasejte ich ešte pred príchodom jari. Rovnako to platí aj pri záhonových rastlinách.

5. Postrek ovocných stromov

Ak vašu záhradu trápi už vyššie spomenutá chrastavitosť alebo sa v nej premnožili vošky či ploštice, február a marec sú ideálnymi mesiacmi na postrek ovocných stromov.

6. Ostrihajte kríky

Ak máte vo svojej záhrade listnaté kríky, určite ich prestrihajte hneď s príchodom jari. Ihličnaté kríky je tiež ideálne strihať v priebehu rastového obdobia, a teda jedenkrát hneď na začiatku jari, a druhýkrát v priebehu leta.

7. Neprežeňte to s kosením

Trávnik po zime potrebuje nejaký čas na to, aby sa spamätal, zo začiatku ho preto nekoste na príliš krátko. Nechajte ho rásť na výšku 5-9 cm, ktorá prispieva k rastu pekného a trvanlivého trávnika, ktorý bude pripravený na záťaž.

8. Rastliny chráňte pred mrazom

Jarné počasie býva nevyspytateľné a pravdepodobne sa nevyhneme prízemným mrazom. Nezabudnite preto ochrániť slabé a mladé rastlinky, ako napríklad jahody, cesnak či bylinky. Ochrániť ich môžete dostatočnou vrstvou čečiny či slameného mulču.

9. Rýľovanie záhrady

Keď pôda rozmrzne, je ideálne obdobie na to vziať rýľ a zrýľovať záhony, pri ktorých ste to nestihli na jeseň.

10. Vysaďte nové stromy

Urobiť tak môžete nielen na jeseň, ale aj počas vegetačného obdobia. Menej náročnými stromami sú napríklad čerešne či jarabina, náročnejšími sú napríklad marhule, broskyne, jablone, hrušky či slivky.

11. Vysaďte letničky

Siahnite predovšetkým po takých, ktoré potrebujú na dopestovanie dlhšiu dobu. Sú nimi napríklad petúnie či begónie. Vaša záhrada tak nielen na jar, ale následne aj v lete bude žiariť farbami.

12. Výsadba paprík a paradajok

Pokiaľ zima nebola príliš tuhá, s ich výsadbou už môžete začať aj vo februári alebo v marci. Takto môžete mať istotu, že vám dozrejú včas.