Najväčšie riziká pre deti pri častom používaní počítača

dieťa s počítačom

Lockdown, ktorý trvá už viac než rok nám všetkým od základov zmenil životy. V spoločnosti sa rozpráva najmä o problémoch dospelých, ktorí prišli o prácu a topia sa v dlhoch. Málokto sa ale pozrie na to, ako pandémia ovplyvnila deti, ich vývoj a psychiku. Deti zostali doma a boli nepriamo donútené k tomu, aby sa nielenže vzdelávali online, ale aj udržiavali medziľudské vzťahy a zabávali sa v online priestore, čo vedie k tomu, že deti na počítači momentálne trávia veľmi veľa času z čoho vyplývajú rôzne zdravotné a psychické problémy, ako aj rôzne riziká, ktoré vám v tomto článku priblížime. Samozrejme už aj v minulosti sa riešil problém detí, ktoré trávili na internete veľa času v súvislosti so závislosťou a rizikami, avšak dnes už vďaka pandémií málokomu príde divné, že dieťa strávi väčšinu dňa, poprípade aj celý deň za obrazovkou.

Aké sú riziká používania internetu a počítača?

Na tému „hrozby internetu“ sa toho každoročne napíše a povie veľa. Problém a s ním aj spojené riziká avšak naďalej pretrvávajú a to nie len medzi mladistvými. Každopádne práve deti sú na hrozby internetu najnáchylnejšie, a preto by malo byť v záujme dospelých v tejto téme neustále vzdelávať nie len seba, ale aj tých najzraniteľnejších.

Kyberšikana

Medzi najväčšie riziko internetu jednoznačne patrí kyberšikana. Anonymita vo virtuálnom priestore dáva ľuďom moc a odvahu povedať niečo, čo by mimo virtuálneho sveta nedokázali. Práve takíto „internetoví hrdinovia“ dokážu veľmi ublížiť, čo sa môže na vývoji a psychike dieťaťa veľmi odzrkadliť, najmä pokiaľ sa o tom niekomu nezdôverí a nevyhľadá pomoc. Kyberšikana vie byť častokrát horšia než samotná šikana, nakoľko to, čo sa raz ocitne na internete je už navždy zachované a hlavne sa ku samotnému agresorovi vedia pripojiť ľudia, ktorí kyberšikanovanú osobu ani nepoznajú, čím sa vytvorí komunita agresorov, čo je skutočne veľká záťaž na psychiku dieťaťa. Agresori vedia v mysli dieťaťa vytvoriť dojem, že za nič nestojí, že ho nikto nemá rád ako aj pocity menejcennosti, ktoré môžu časom vyústiť do vážnych a žiaľ aj celoživotných problémov.

Zverejňovanie príliš osobných informácií

Na internete existuje množstvo účtov, ktoré využívajú osamelosť ľudí, pretože vedia, že ak sa s nimi zblížia, vedia z nich dostať cenné informácie, akými môžu byť miesto bydliska, finančný stav alebo aj obnažujúce fotky, na základe čoho môžu vás alebo vaše dieťa vydierať a zneužívať. Práve z toho dôvodu je dobré zachovať si na internete svoju anonymitu a strážiť si svoje súkromie, pretože internet nie je bezpečným miestom pre nikoho.

Zdroj: Freepik.com

Poškodená chrbtica a oči

 Samozrejme, priveľmi časté sedenie za počítačom vie poškodiť našu chrbticu a oči. Pokiaľ za počítačom deti trávia veľa času, častokrát nedodržiavajú správnu pozíciu na sedenie, ale doslova sa na stoličke vykrúcajú a nohy vykladajú kade-tade. Bohužiaľ, častokrát ani ergonomická či najdrahšia stolička nevie tento problém vyriešiť.

Nesmieme zabudnúť spomenúť aj fakt, že modré svetlo výrazne ovplyvňuje kvalitu očí, a žiaľ, čoraz viac detí potrebuje dioptrické okuliare práve z prílišného trávenia času na elektronický zariadeniach. Najhoršia vec, ktorými deti svoje oči vysilujú je najmä večer, poprípade v noci, kedy je v izbe tma a trávia čas na elektronických zariadeniach, nakoľko je to pre oči veľmi neprirodzené.

Aké sú riešenia na spomínané problémy?

 Na všetky spomenuté problémy existuje jedno hlavné riešenie a je ním práve sebadisciplína. Sebadisciplína v tom, že deti budú dodržovať to, že na internete nebudú komunikovať s inými ľuďmi, než svojimi kamarátmi, ktorých už poznajú. Takisto v tom, že sa dohodnete na tom, koľko času budú tráviť na sociálnych sieťach a že im raz za čas skontrolujete sociálne siete, či náhodou nekomunikujú s niekým cudzím, poprípade či nenavštevujú stránky alebo nesledujú obsah neprimeraný ich veku. Vďaka sebadisciplíne nebudú na internete tráviť veľa času, ale nájdu v tom akýsi balans, kedy pre nich virtuálny svet nebude ten hlavný, podstatný, ale práve naopak – ten reálny bude pre nich lákavý a plný dobrodružstiev, čo pomôže ich zdravému vývoju.

Zdroj: Freepik.com

Internet je miesto plné hrozieb, ktorým sa ale dá predísť. Základom všetkého je mať úprimný vzťah so svojím dieťaťom, kedy si na základe debaty viete ujasniť, v čom internet nebezpečný je, na čo všetko si dávať pozor a hlavne aby to celé neznelo autoritatívne, ale tak, že vám na nich predsa len záleží a chcete im dobre. Pre dieťa je dôležité aby malo pocit, že sa na vás môže hocikedy obrátiť, poradiť sa s vami a najmä porozprávať. Pokiaľ dieťaťu všetko vysvetlíte a budete s ním na túto tému pravidelne komunikovať a pripomínať mu to, samo si to začne uvedomovať a ak sa náhodou v nejakej už spomenutej situácií.