Rebríček TOP 5 najnebezpečnejších letných aktivít pre vaše deti

Rebríček najnebezpečnejších letných aktivít pre deti

Vítame leto a s ním najnebezpečnejšiu sezónu zo všetkých! Ak rozmýšľate, aké aktivity si pre vaše deti pripraviť, nad týmito zbystrite pozornosť. Prinášame vám rebríček aktivít, ktoré cez leto vaše deti ohrozujú najviac. Taktiež pár rád, ako zraneniam predchádzať.

Čierna sezóna pre všetkých lekárov, nemocnice a pohotovosť. V tomto období stúpa počet zranených, pretože deti trávia oveľa viac svojho času vonku. Toto je rebríček piatich miest a aktivít, pri ktorých deti najčastejšie prichádzajú k úrazu.

#5 Zábavné parky

Retiazkové kolotoče či horské dráhy. Stačí chvíľka nepozornosti a už k vám dieťa uteká s plačom. Naši najmenší si neuvedomujú riziká a ohrozenia, ktoré sú okolo nich. Preto buďte obozretní. Dávať pozor sa vyplatí, okrem vlastného dieťaťa aj na ostatné deti navôkol, ktorých rodičia práve riešia niečo neodkladné.

Často sa stáva, že nepozornosť iných rodičov môže spôsobiť zranenie tomu vášmu. Postrachom sú aj nafukovacie žirafy. Je dôležité dodržiavať a riadiť sa bezpečnostnými pokynmi prevádzkovateľov zábavných atrakcií.

kosenie trávnika predstavuje nebezepčnú aktivitu pre deti
zdroj: Unsplash

#4 Kosenie trávnika

Minimálne raz za týždeň prechádzame svoje trávniky kosačkou. Dbajme preto, aby sa deti nachádzali v bezpečnej vzdialenosti v čase, keď práve kosíme. Nemocnicu v tomto období často navštevujú deti kvôli poraneniam, kedy ich telíčka zasiahli vyskakujúce úlomky z prístroja na kosenie.

V iných prípadoch sú to porezané detské prstíky, ktoré sa snažili očistiť čepeľ na kosačke. Odborníci radia: Nenechávajte deti mladšie deti ako 16 rokov, aby samé kosili trávnik.

#3 Trampolíny

Odhaduje sa, že takmer 10 000 detí vo veku 5 až 14 rokov, prišli k zraneniu práve na trampolíne. Nemusí ísť vždy o veľmi vážne zrazenia. O všetkom rozhoduje, ako a kde vaše dieťa po výskoku dopadne. Preto ho poučte a upozornite, aby sa vyvarovalo riskantným akrobaciám. Lepšou alternatívou sú trampolíny s istením, pri ktorých má dieťa nasadenú prilbu.

#2 Skateboardy

Jazdenie na skateboardoch či kolobežkách, kolieskové korčule a bicykle. Pri všetkým týchto aktivitách vyzbrojte svoje dieťa ochrannými prvkami. Povinnou výbavou je prilba, plus chrániče na lakte a kolená. Pripravte sa však na to, že budete musieť svoje deti patrične prehovárať. Z vašej snahy o ich bezpečnosť nebudú veľmi nadšené.

#1 Detské ihriská

Miestom, kde deti prichádzajú k zraneniu najviac sú ihriská. Hojdačky, šmýkačky, preliezačky a iné prekážkové dráhy. Deti sa z toho tešia a vy v duchu trpíte. Doktori upozorňujú: nepreceňujte schopnosti vašich detí. Nepúšťajte ich na atrakcie, ktoré nie sú pre ich výšku či vek vhodné.

Letné obdobie ponúka množstvo aktivít pre deti. Buďte obozretní a sledujte, kde sa vaše deti pohybujú a hrajú. A my vám prajeme čo najpokojnejšie leto.