Náš zrak 1: Najčastejšie ochorenia očí

Náš zrak 1: Najčastejšie ochorenia očí

Primár MUDr. Peter Böhm

Počet pacientov, ktorí bojujú s ochorením očí z roka na rok pribúda. Mnohí však o tom, že sa nich vyskytlo nejaké ochorenie, ani nevedia. Ochorenie očí je v prvotných štádiách zväčša nebolestivé, preto ho odhalí až vyšetrenie v oftalmologickej ambulancii. Na výskyt tých najčastejších ochorení sme sa opýtali špecialistu MUDr. Petra Böhma, primára Očného centra Dr. Böhma, ktorý nám ochotne odpovede na otázky poskytli.

Oči sú zrkadlom duše

Hovorí sa, že oči okrem emócií odzrkadľujú aj náš zdravotný stav. Tomuto tvrdeniu dávajú za pravdu aj oftalmológovia, ktorí prostredníctvom vyšetrenia očí dokážu odhaliť mnohé, nielen očné ochorenia. Pomocou konkrétnych zobrazovacích metód je možné odhaliť aj príznaky, ktoré môžu smerovať k iným ochoreniam.

Z vyšetrení, najmä z vyšetrenia štrbinovou lampou a vyšetrenia očného pozadia, dokážeme niekedy odhaliť podozrenie na niektoré cievne ochorenia (vysoký krvný tlak, cukrovka), infekčné, parazitárne a autoimunitné ochorenia ako reumatická artritída, sclerosis multiplex, leukémia či toxoplazmóza. Ide o ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť najskôr postihnutím oka, neskôr aj ostatných orgánov.

Krátkozraký, ďalekozraký a astigmatik

Ochorenia očí sa delia na viaceré kategórie: známe sú dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), zápalové ochorenia alebo ochorenia prichádzajúce s vekom. U pacientov sa najčastejšie vyskytujú práve dioptrické chyby. Kým krátkozrakých ľudí trápi, že nevidia do diaľky, u ďalekozrakých je to presne opačne a nevidia do blízka. Ľudia, ktorým život znepríjemňuje astigmatizmus, majú nerovne zakrivenú rohovku, preto vidia deformovaný obraz.

Vyšetrenie zraku v očnom centre Dr. Böhma.

Od zápalov k alergiám

Zápalové ochorenia (napr. vírusová konjunktivitída) sa zase objavujú prevažne v lete. Zápaly sprevádza nepríjemné rezanie oka, hnisavý výtok, svetloplachosť a celkové dráždenie oka, pričom tento stav môže trvať 2 – 3 týždne.

Rada oftalmológa: Vírusové zápaly bývajú veľmi chytľavé. Hrozí tu riziko prenosu, napríklad v rámci rodiny. Preto je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické pravidlá, mať vlastný uterák, nedotýkať sa spoločných plôch.

Okrem zápalových ochorení na nás číhajú aj alergie. Od vírusového zápalu sa odlišujú svrbením, ktoré núti človeka šúchať si oko. Pri šúchaní oka treba byť opatrný, pretože môže viesť k vzniku keratokonusu – degeneratívnemu stenčovaniu a vyklenutiu očnej rohovky. Prvá pomoc pre oči zasiahnuté alergickým zápalom sú antialergické očné kvapky. Vhodná je tiež návšteva alergiologickej ambulancie, kde odhalia skutočnú príčinu vašej alergie (alergia na peľ, kozmetiku,…).

Keď za ochorenie môže vek

Ochorenia očí prichádzajú aj s vekom. Už po šesťdesiatke či sedemdesiatke sa môžu začať objavovať prvé príznaky, ktoré zhoršujú kvalitu videnia: zhoršené, rozostrené videnie, videnie ako cez clonu či hmlu, zhoršenie vnímania farieb a kontrastov, citlivosť na svetlo, nepríjemné pocity pri šoférovaní za šera a v noci. Všetky spomínané príznaky môžu znamenať jedno: prítomnosť sivého zákalu, ktorý sa však dá odstrániť operačne.

Dr. Peter Böhm vykonáva operačný zákrok sivého zákalu.
Autor: Roman Nemec

Do ohrozenej skupiny ľudí patria aj diabetickí pacienti. Tí, ktorí sa liečia na diabetickú retinopatiu alebo vekom podmienenú degeneráciu makuly, by mali dbať na pravidelné kontroly. Obozretnosť je na mieste aj u pacientov s vysokou krátkozrakosťou, po úrazoch oka, hlavy, s degeneratívnymi zmenami sietnice a s pokročilým stavom cukrovky. Kontrolný očný skríning by mali podstúpiť každý rok, respektíve podľa pokynov lekára.

Rada oftalmológa: Ak spozorujete niektoré z nasledujúcich prejavov, nečakajte a okamžite vyhľadajte lekára alebo očnú pohotovosť:

  • blesky, záblesky či čierne bodky
  • deformácie obrazu
  • vynechávanie písmen v slove pri čítaní
  • tiene pred okom blížiace sa z jednej strany;
  • zväčšujúci sa tieň smerom do stredu oka; dôležité je vyhľadať pomoc už vtedy, keď vidíte tieň iba v periférii

Nešťastný pacient, nešťastný lekár

Mnohých pacientov trápi syndróm suchého oka. Hľadať príčiny jeho vzniku býva ale náročné. Ochorenie si ľudia najčastejšie spájajú s pridlhou prácou pri monitore počítača, to však nie je jediné, čo syndróm suchého oka spôsobuje. Spúšťačom môžu byť niektoré očné operácie a u žien hormonálne výkyvy v čase menopauzy alebo dojčenia. Poznajú ho aj pacienti, ktorí sa liečia na autoimunitné choroby (Sjogrenov syndróm, Crohnova choroba, reumatídna artritída, psoriáza,…). Zhoršiť ho môže aj užívanie niektorých typov liekov (pri depresiách a úzkostiach, lieky na spanie či na alergiu). Suché oko môže spôsobovať aj onkologická liečba.

Rada oftalmológa: Syndróm suchého oka charakterizuje strata rovnováhy a vyváženosti slzného filmu. V lekárskom žargóne hovoríme o chorobe, pri ktorej je nešťastný lekár spolu s pacientom. Liečba je dlhodobá, trvá mesiace aj roky, často aj celý život. Kvapkanie umelých sĺz prináša pacientom úľavu len dočasne. Pri ich vynechaní alebo nedostatočne častom kvapkaní sa problémy vrátia.  Lekári sa im znovu znovu snažia vysvetliť, aby si umelé slzy kvapkali nepretržite a dostatočne často. Pacientovi sa nedostáva želaného výsledku, nakoniec sú nešťastní pacient spolu s lekárom.

Dr. Peter Böhm vykonáva vyšetrenie zraku.
Autor: Roman Nemec

Jedzme mrkvu, budeme zdraví?

Zdravý životný štýl a konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínov v spojení so zdravým zrakom nie je žiaden mýtus. Pravidelnou dávkou čerstvej zeleniny a ovocia na tanieri síce dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus) nevyliečite, ale napríklad zvýšeným príjmom vitamínu C môžete až trojnásobne spomaliť sivý zákal. Ochranný účinok sietnice zabezpečuje aj špeciálna skupina antioxidantov, tzv. karotenoidy, ktoré sa napríklad nachádzajú v listovej zelenine – v špenáte, šaláte, kapuste, paradajkách a vo vybranom ovocí – v čučoriedkach a inom bobuľovitom ovocí či v pomarančoch.

Rada oftalmológa: Výživné látky zo surovej stravy majú dokázateľne najväčší efekt pri liečbe ochorení centra najostrejšieho videnia – vekom podmienenej degenerácii makuly (žltej škvrny). Bez správnej funkcie makuly človek nedokáže šoférovať, čítať, rozoznávať tváre ani vnímať farby. Nápomocné sú najmä antioxidanty, ktoré priaznivo vplývajú na správny a zdravý metabolizmus sietnice.

Oftalmológ nie je nepriateľ

Tak ako dbáme o svoj zdravý chrup alebo o zdravie svojho tela návštevou ordinácie všeobecného lekára, rovnako by sme mali pristupovať aj k svojmu zraku. Závažné očné ochorenia sú väčšinou nebolestivé a bez výraznejších prejavov. Preto je podstatné riadiť sa tým, čo cítite. Spozornieť treba najmä, ak spozorujete, že niečo nie je v poriadku – napríklad si všimnete, že horšie vidíte. Nenápadne a na začiatku bezbolestne sa objavuje nebezpečný zelený zákal (glaukóm), pri ktorom v prípade jeho neliečenia hrozí poškodenie očného nervu. Ideálne je začať s liečbou včas a ochorenie podchytiť už v počiatočnom štádiu.

Rada oftalmológa: Dôležité je podstúpiť kompletnú prehliadku v štyridsiatom roku života. V tomto veku sa postupne objavuje presbyopia, vekom podmienené okuliare na čítanie. Zároveň začína starnúť vnútroočná šošovka, no najpodstatnejšie je, že v štyridsiatke vykonávame prevenciu zeleného zákalu, o ktorom pacient v počiatkoch sám obyčajne netuší.

 

Náš zrak 2: Ako si chrániť zrak