Nadmerné potenie: Pomôže príroda ale aj botox

potenie

Prekvapí nás nielen v čase, keď teploty extrémne stúpajú. Potenie je prirodzeným prejavom tela, ktorým sa zbavuje aj  škodlivých látok. Potia sa vám ruky, chodidlá, chrbát či dokonca tvár? Kedy je nadmerné potenie nebezpečné a ako sa s ním dá bojovať?

Prečo sa potíme?

Potenie je prirodzený telesný proces, ktorým sa telo ochladzuje a reguluje svoju teplotu. Zvýšenie teploty môže zapríčiniť viacero faktorov – emocionálne vypätie, počasie či choroba. Práve potením sa telo snaží teplotu znížiť a to tak, že prostredníctvom potných žliaz, ktoré sa nachádzajú na pokožke nášho tela, vylučuje tekutiny na báze soli. 

potenie

Naše telo je vybavené asi troma miliónmi potných žliaz. Tie najaktívnejšie sa nachádzajú v podpazuší, na chodidlách, dlaniach a tvári. Potné žľazy sa delia na ekrinné a apokrinné. Ekrinné žľazy sa nachádzajú na celom tele a produkujú ľahký pot. Apokrinné majú zastúpenie najmä na pokožke hlavy, v podpazuší a slabinách. Práve cez tieto žľazy sa potíme najviac. 

Čo je nadmerné potenie?

Nie je nebezpečné, azda iba nepríjemné a nekomfortné. Okrem choroby môže telesnú teplotu zvýšiť teplé počasie, emócie, jedlo, niektoré lieky aj menopauza. Čo sa týka emócií, teplota nám stúpne keď prežívame hnev, strach, stres, ale aj úzkosť či poníženie. Veď to sami určite poznáte. Obleje vás pocit tepla alebo chladu a zrazu vám vyrazí pot na čele. Začnú sa vám potiť ruky, sčervenie pokožka. Presne vtedy teplota mierne stúpne a potením sa ju telo snaží znížiť.

pitný režim a potenie

Nadmerné potenie sa nazýva hyperhidróza. Väčšinou postihuje práve ruky, nohy, tvár a podpazušie. Primárna sa prejavuje nadmernou aktivitou potných žliaz, bez zjavnej príčiny. Postihuje najmä chodidlá a dlane. Sekundárna hyperhidróza je vždy spôsobená zdravotným stavom, teda chorobou. Nadmerné potenie sa môže vyskytnúť pri cukrovke, ochorení štítnej žľazy, infekcii, menopauze, užívaní niektorých liekov či ako dôsledok abstinenčných príznakov. Sekundárna hyperhidróza sa prejavuje na celom tele a môže zmiznúť, ak sa vám podarí dostať svoje zdravotné problémy pod kontrolu. 

Ako bojovať proti nadmernému poteniu?

Voľte ľahké a voľné oblečenie, dodržujte hygienu a myslite na dostatočný pitný režim. V prípade nadmerného potenia zvýšte príjem tekutín. Vhodné sú aj športové nápoje, ktorými doplníme elektrolyty, ktoré potením telo stráca. Svoju úlohu odvedú aj dezodoranty a antiperspiranty, ktoré síce nie vždy poteniu zabránia, no minimalizujú zápach. Vedeli ste, že čerstvý pot nezapácha? Typický zápach vzniká až vtedy, keď je pot dlhší čas vystavený vzduchu a baktériám, ktoré sa nachádzajú na našej pokožke. 

dezodorant

Ak trpíte hyperhidrózou, ktorá vám znepríjemňuje život, môže vám lekár predpísať lieky, antiperspiranty a krémy, ktoré potenie zredukujú. V prípade väčšieho problému sa môže využiť aj chirurgický zákrok. Tieto drastické opatrenia sa však odporúčajú až vtedy, keď skutočne nič nezaberá a kvalita života pacienta je vážne ohrozená. 

Domáca liečba

Pýtate sa, či existujú nejaké domáce rady, tipy a triky? Samozrejme, že áno! Pitie zeleného čaju vraj sťahuje potné žľazy vďaka tomu, že obsahuje horčík a vitamín B. Pomôcť by mohol aj čajovníkový olej. Účinné by malo byť potieranie potných žliaz tampónom, namočeným v čajovníkovom oleji. Za vyskúšanie stojí  citrón aj santalové drevo. Prášok z  neho zmiešajte s ružovou vodou a citrónovou šťavou. Vzniknutou pastou si potrite problémové potné žľazy a nechajte pôsobiť pol hodinu. Následne pastu opláchnite teplou vodou. Aplikujte každý deň.

Botox vs nadmerné potenie

Chcete sa nadmerného potenia zbaviť čo najrýchlejšie? Riešením môže byť botox. Botulotoxínové injekcie sú známe najmä vďaka ich efektu na vrásky a vypnutie pleti. Dokážu však znížiť aj vlhkosť v podpazuší až o 87%. Ich účinok trvá od troch mesiacov po rok. Botox sa používa nielen v podpazuší, ale aj na nohy, ruky, hlavu, či oblasť pod prsiami, dokonca aj na tvár.

injekcia

A ako to funguje? Injekcie botoxu blokujú chemikálie, kvôli ktorým naše telo začne vylučovať pot. Procedúra zahŕňa niekoľko injekcií do každej oblasti, v ktorej chcete obmedziť potenie. Vpichujú sa tesne pod povrch kože, takže proces nie je príliš bolestivý. Prvé účinky pacient pocíti približne 3 dni po procedúre. Úplný výsledok sa dostaví do dvoch týždňov. 

 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.healthline.com/health/sweating
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/symptoms-causes/syc-20367152
https://thompsontee.com/blog/13-natural-ways-to-stop-sweating/
https://health.clevelandclinic.org/botox-for-sweating/