Môže nám káva pomôcť pri športovom výkone?

mletá káva a výkon

Každý človek pri pravidelnom vykonávaní určitej fyzickej aktivity dosiahne svoje maximum, ktoré sa už veľmi ťažko navyšuje. Neraz sa potom pýtame či neexistuje zázračný elixír, aký napríklad varil druid Panoramix, ktorý by nám dodal novú energiu. A nemohla by nám pomôcť pred tréningom káva?

Ako kofeín funguje?

Mletá káva patrí medzi najbežnejší spôsob, ako prijímať kofeín. Ten sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu a vrchol svojej hladiny dosahuje po 30 120 minútach. Ostáva nám v krvi po dobu 3 4 hodín a potom začne klesať. Na rozdiel od mnohých iných látok a výživových doplnkov má kofeín širokospektrálne účinky na ľudský organizmus:

  • stimuluje centrálnu nervovú sústavu a zlepšuje sústredenie,
  • pomáha prekrviť svaly,
  • urýchľuje spaľovanie tukov,
  • zlepšuje fyzický výkon a znižuje únavu.

mletá káva

Vplyv kávy na nervový systém

Kofeín pôsobí ako stimulant nervového systému. Keď sa dostane do vášho mozgu, jeho najvýraznejším prejavom bude vaša bdelosť. Budete sa cítiť viac bdelí a menej unavení. Ďalším prejavom je aj zvýšená hladina endorfínov, čiže hormónov, ktoré nazývame aj hormóny šťastia. V prípade, že práve nemáte náladu ísť cvičiť, skúste vypiť šálku teplej kávy a možno práve tá vás nakopne k aktivite.

Vplyv kávy na tuky

Kofeín môže zvýšiť schopnosť vášho tela spaľovať tuk lipolýzou alebo rozkladom tuku v tukových bunkách. Zvyšuje hladinu hormónu epinefrín, ktorý signalizuje, aby telo spaľovalo tuk. Takisto vám aj zvýši produkciu tepla a môže vám pomôcť spáliť viac kalórií. Nemôžete však očakávať, že po šálke kávy schudnete signifikantnú váhu. K tomu je potrebné zapojiť aj ďalšie faktory, ako vhodnú stravu a pravidelné cvičenie.

káva a chudnutie

Káva a fyzický výkon

S kávou váš tréning nadobudne celkom iné grády. Zvýšenie srdcového tepu a adrenalínu, rozšírenie niektorých tepien a efekty vyššie uvedené môže človek pri cvičení vnímať ako posilňujúce. Kofeín je jedným z najefektívnejších dostupných doplnkov výživy. Jeho výhodou je nízka cena a relatívna bezpečnosť užívania. Štúdie potvrdili, že kofeín, ktorý ste telu dodali 30 60 minút pred cvičením, dokáže zlepšiť výkon pri vytrvalostných športoch, vysoko intenzívnom cvičení aj silovom cvičení.

Aké množstvo kávy je optimálne?

Káva ako nápoj nám po vypití určite nepridá na svalovej sile, ale vďaka svojim vlastnostiam je skvelým nakopávačom a môže mať veľký vplyv na to, ako sa pri cvičení budeme cítiť. No aj pri káve platí, že všetko treba užívať s mierou. Denná dávka kofeínu by mala byť medzi 150 –  300 mg, pričom 240 ml mletej kávy obsahuje 100 mg kofeínu. Netreba zabúdať ani na to, že káva nie je jediná tekutina, ktorú by sme mali pred tréningom piť a určite by nemala byť náhradou za pohár čistej vody.

Zdroj obrázkov: pexels.com
PR článok