Modré svetlo: Prečo škodí očiam aj vášmu spánku?

modré svetlo

Strašiak dnešnej doby, ktorý nás posadil za počítače, tablety, telefóny? Jednoznačne modré svetlo! Tak schválne, koľko času strávite pozeraním sa na jednu z týchto obrazoviek? Pri písaní mailov, scrollovaní sociálnych sietí, či pri pozeraní filmov na nás nielen pôsobí ale predstavuje tiež riziko. Ako ho eliminovať?

Čo je to modré svetlo?

Ide o svetlo s nízkou vlnovou dĺžkou a vysokou energiou. Vyžaruje z mobilov, tabletov či počítačov a predstavuje riziko pre tých, ktorý sa mu vystavujú na dlhý čas. Ak napríklad trávite 8 hodín za počítačom v práci, doma k tomu pridáte pár hodín s mobilom v ruke a večer si pozriete zo svojho počítača nejaký dobrý film, ste v ohrozenej skupine.

nástrahy modrého svetla

Riziká modrého svetla a ich riešenia

Modré svetlo kradne spánok! Prechádza totiž rohovkou, šošovkou a dostáva sa ihneď  na sietnicu. Po tom, čo ho naše oči absorbujú, je v tele potlačený melatonín. Tento hormón zabezpečuje kvalitný spánok. V noci teda zabudnite na odpisovanie mailov, chatovanie na zoznamkách alebo pozeranie filmov. Pri tomto type svetla mozog vysiela telu signál, že je stále deň. Môžete mať teda problém so zaspávaním, kvalitou spánku a či sa budiť nevyspatí.

Ako ho obmedziť?

Pociťujete, že máte problém so zaspávaním alebo váš spánok nie je kvalitný? Ešte pred tým, než siahnete po tabletkách, obmedzte pred spaním modré svetlo. Podľa odborníkov je to vhodné urobiť aspoň dve hodiny pred spánkom. Náhradou vám môže byť dobrá kniha, či rodinný večer plný hier.

smartfone

Riešenie: V prípade, že sa filmu alebo chatovania neviete vzdať, vyskúšajte okuliare proti modrému svetlu. Nejde o dioptrické okuliare a preto nemusíte najprv navštíviť svojho očného lekára. Kvalitné okuliare proti modrému svetlu si môžete kúpiť online alebo v každej dobre optike. Ak nosíte potrebujete dioptrie, informujte sa o možnosti úpravy skla, tak, aby okuliare disponovali ochranným filtrom. Vašim očiam pomôže aj nastavenie obrazovky. Každé zariadenie má vo svojich nástrojoch ochranu zraku. To znamená, že od vami nastavenej hodiny ho jednoducho nevydá.

Tip: V našej redakcii sme našli aj takých ochrancov zraku, ktorí majú funkciu ochrany očí, teda vypnuté modré svetlo – nastavenú celý deň i noc!

Modré svetlo a krátkozrakosť

Ak pracujete s modrým svetlom pravidelne, môže sa to podpísať na vašom zraku. V prípade, že pozeráte do počítača na krátku vzdialenosť a nedávate svojim očiam možnosť zaostriť pravidelne aj do diaľky, dláždite si cestu ku krátkozrakosti! Oslabuje totiž bunky v oku a spôsobuje ich rýchlejšie starnutie a stratu zaostriť na vzdialené predmety.

okuliare na modré svetlo

Riešenie: Pracujete pravidelne s počítačom? Dajte si záležať na pauzách, počas ktorých sa budete dívať ďaleko do budúcnosti. A to doslova! Dívajte sa na vzdialený predmet, aby vaše oči mali zmenu. Takúto prestávku by ste si mali robiť pravidelne každú hodinu, aspoň na 10 minút.  Oko tiež zvlhčujte. Skvelé sú očné kvapky dostupné v lekárni.

Ťažkosti, ktoré môže tiež spôsobiť

  • bolesti hlavy
  • bolesť očí
  • suché oči
  • celkovú vyčerpanosť
  • neostré videnie

Tip: Modré svetlo eliminujte aj v domácnosti. Pri výbere osvetlenia si vyberajte teplé žlté svetlo. 

spánok

3 zaujímavosti o modrom svetle

  1. Vyskytuje sa prirodzene. Najväčším producentom je slnko. Tento druh modrého svetla je pre náš organizmus veľmi dôležitý, pretože reguluje tvorbu hormónov.
  2. V roku 2014 bola udelená Nobelova cena za fyziku Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura za vynález účinných diód imitujúcich modré svetlo, ktoré umožnili vývoj jasných a energeticky úsporných zdrojov bieleho svetla.
  3. Nie je iba strašiakom! Umelé modré svetlo podľa istého výskumu dokáže fungovať ako uvoľňovač stresu po akútnom stresovom zážitku. Konkrétne štúdia, ktorá sa realizovala v laboratóriu Brain-Computer Interface na univerzite v Granade.
Zdroje:
Zdroj obrázkov: pixabay, freepik
https://www.startitup.sk/modre-svetlo-nici-tvoje-oci-spanok-aj-kvalitu-zivota-akou-velkou-hrozbou-je-a-co-s-tym-spravit/
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1674689/Modre-svetlo-z-mobilu-nie-je-az-take-zle–Skryty-prinos–o-ktorom-nikto-nevie
https://www.okuliarenacitanie.sk/je-modre-svetlo-zle-pre-nase-oci/
http://stary.mladyvedec.sk/archiv/archiv-25-cisla/629-nobelova-cena-za-fyziku-2014.html

 

 

.