Minerálne pramene na Slovensku

príroda_turistika_prameň_voda_minerálne_pramene

Minerálne pramene sú slovenským prírodným bohatstvom. Dokonca sa dá povedať, že Slovensko je na minerálne pramene až neobyčajne bohaté. V našej pomerne malej krajine ich máme približne 1600. Aký význam majú tieto naše slovenské minerálne pramene zdravia a kde ich možno nájsť? Vyberte sa načerpať si z niektorých slovenských prameňov a vaše zdravie sa vám určite poďakuje.

Kde všade ich nájdeme?

Minerálne pramene sú pramene s vodou, ktorá sa od obyčajných odlišuje svojim chemickým zložením a fyzikálnymi vlastnosťami. Ak máte chuť precestovať trocha Slovenska a posilniť si zdravie, výlet za týmito prameňmi, je pre vás to pravé.

Minerálny prameň Korytnica

Osada kúpeľov Korytnica bola v minulosti pýchou Slovenska. Korytnica je súčasťou obce Liptovská osada a už v polovici 19. st. sa minerálna voda, ktorá vyvierala v kúpeľoch, plnila do fliaš a predávala nielen po celom Slovensku, ale aj vo Viedni a v Pešti. Používala sa aj na kúpeľné účely, liečili sa ňou ochorenia tráviacej sústavy. Aj v súčastnosti si z Korytnice môžete doniesť dar zdravia. K dispozícii je vám 5 minerálnych prameňov, ktorých liečivé účinky poznajú miestni už stáročia. Korytnicu nájdete kúsok za Donovalmi, v smere do Ružomberka.

Korytnica_minerálne_pramene
Zdroj: www.svatopluk.info

Minerálny prameň Cígeľka

Asi 20 km severne od známeho kúpeľného mesta Bardejov nájdete malú, nevýraznú obec, ktorá však ukrýva skutočné bohatstvo. Ním je prírodná minerálna liečivá voda Cígeľka. Prírodné liečivé minerálne pramene kúpeľov, ktoré zanikli, sú zdrojom  jednej z najznámejších minerálnych vôd Prešovského kraja.  Jej liečivé účinky taktiež vplývajú na tráviace ústrojenstvo, pomáha najmä pri prejedení, ale i pri nechutenstve. Vďaka svojim účinkom, sa Cígeľka dostala aj do sveta a vyváža sa do Austrálie. Minerálna voda je vysoko mineralizovaná, uhličitá, slabo alkalická, hypertonická, hydrogénuhličitanovo-chloridovosodná, jódová, so zvýšeným obsahom lítia, bóru a hydrogénuhličitanov. Cígeľka je veľmi zásaditá, preto ak vás trápi pálenie záhy, vyskúšajte tento minerálny poklad.

Cígeľka_minerálne_pramene
Zdroj: www.sorger.sk

Minerálny prameň Baldovce

Neďaleko Spišského hradu sa nachádza jeden zo skvostov prírody – minerálny prameň Baldovce. V súčasnej dobe sa v obci nachádzajú 4 pramene, z ktorých jeden je voľne prístupný i pre širokú verejnosť. Tieto pramene sú vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochorení žlčových, obličkových a močových ciest a aj pri liečbe osteoporózy

Baldoce_Baldovienka_minerálne_pramene
Zdroj: www.geocaching.com

Minerálne vody a pitný režim

Nie len v lete, ale počas celého roka by človek mal piť dostatočný objem tekutín. Do pitného režimu teda rátame čistú vodu, pramenitú neochutenú vodu, nesladené čaje. Ako je to ale s minerálnymi vodami, môžeme ich vypiť neobmedzené množstvo? Odpoveď znie nie! Na etikete každej minerálnej vody sa dočítate o množstve celkových rozpustených látok vo vode. Minerálne vody by ste mali  striedať. Pri vysoko mineralizovaných vodách by ste sa mali dokonca poradiť s lekárom. Viac sa o odporúčaniach pitia vrámci minerálnych vôd môžete dočítať na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.