Pozitívne účinky meditácie: Ako začať?

meditácia

Hlboký nádych a výdych, kontrolovaný tok myšlienok. Meditácia vás zbaví stresu, prospeje psychike aj vašej osobnosti. Ak ste ju ešte neskúsili, rozhodne jej dajte šancu!

Kde sa vzala meditácia?

Samotné slovo “meditácia” pochádza z latinského “meditatum”, čo v preklade znamená premýšľať. Ide o prax, ktorá pomáha mlčaniu mysle a jej história siaha až do starovekej Indie. Ľudia sa jej učili už asi v piatom storočí a vnímali ju ako umenie. Neskôr sa meditácia rozvinula do Číny i Japonska a odtiaľ expandovala do celého sveta. 

meditujúca žena

Popularita meditácie sa rokmi zvyšuje hlavne preto, že ľudia objavujú jej zdravotné benefity. Využíva sa na zvýšenie povedomia o sebe a svojom okolí. Mnoho ľudí u tiež považuje za spôsob, ako znížiť stres či rozvíjať koncentráciu. Táto prax sa používa na rozvoj ďalších prospešných návykov a pocitov, ako je pozitívna nálada, sebadisciplína, zdravé spánkové vzorce a dokonca aj zvýšená tolerancia bolesti. V meditačných centrách či na internete sa môžete stretnúť s 2 typmi meditácie. Ktoré to sú?

Druhy meditácie

  • Vedená meditácia – Pomocou tejto metódy si vytvoríte mentálne obrazy miest alebo situácií, ktoré vám pripadajú relaxačné. Snažíte sa používať čo najviac zmyslov, ako sú vône, zrak, zvuky a textúry. Týmto procesom vás môže viesť sprievodca alebo učiteľ.
  • Mantra meditácia – pri tomto type sa ticho opakuje upokojujúce slovo, myšlienka alebo fráza, aby sa zabránilo vstupu rušivých myšlienok do mysle.
  • Mindfulness meditácia – tento typ je založený na vedomí alebo zvýšenom povedomí a akceptovaní života v prítomnom okamihu.

ruky

  • Qi gong –  toto cvičenie vo všeobecnosti kombinuje meditáciu, relaxáciu, fyzický pohyb a dychové cvičenia na obnovenie a udržanie rovnováhy. Qi gong je súčasťou tradičnej čínskej medicíny.
  • Tai chi –  je to forma jemného čínskeho bojového umenia. V tai chi (tajči) sa vykonáva sériu pozícií alebo pohybov s vlastným tempom pomalým a ladným spôsobom pri nácviku hlbokého dýchania.
  • Transcendentálna meditácia –  v tejto meditácii tichým špecifickým spôsobom opakuje mantra.  Táto forma umožňuje telu usadiť sa do stavu hlbokého odpočinku a relaxácie.
  • Joga – sa vykonáva vďaka sérii pozícií a kontrolovaným dychovým cvičeniam, aby sa podporila pružnosť i mysle. Pri prechádzaní pózami, ktoré vyžadujú rovnováhu a koncentráciu, sa odporúča, aby sa meditujúci sústredili viac na okamih a nie na ruch, ktorý panuje okolo vás.

Meditácia a jej benefity

Znižuje stres či pocity úzkosti 

Z výskumov vyplýva, že meditácia pomáha ľuďom lepšie zvládať stresové situácie, či dokonca vyrovnať sa s úzkostnými stavmi. Pomôže v rozvíjaní nových vzťahov či zvládnuť lepšie pracovné vypätie. 

Zaháňa negatívne myšlienky a skrášľuje pohľad na život

Vďaka meditácii môže človek získať krajší pohľad na svet, dokáže kontrolovať negatívne myšlienky či im dokonca predchádzať a sústrediť sa viac na tie pozitívne. Meditácia vedie k celkovému zlepšeniu nálady a v mnohých prípadoch predchádza depresiám či s nimi úspešne bojuje. Ľudia sa naučia spomaliť svoje emócie a premyslieť si svoje konanie, kým niečo pokazia. 

žena medituje

Podporuje pozornosť

Ak vám stále unikajú myšlienky, ťažko si zapamätáte mená či svoje úlohy, zvážte meditáciu. Učí správne dýchať a hoci sa to zdá jednoduché, sústredenie sa na túto jednu vec môže byť na začiatku komplikované. Pri zvládnutí však možno pozorovať zlepšenie pozornosti, pamäti i sústredenia sa. 

Pomáha v boji so závislosťami

Fajčenie, drogy, hazard či iné závislosti. Aj k ich zbaveniu sa môže viesť meditácia. 

Zlepšuje spánok znižuje bolesť

Takmer polovica svetovej populácie trpí nespavosťou či problémami so spánkom. Ak aj vám víria v hlave pred spaním myšlienky, meditácia ich dokáže upratať. Rovnako tak si dokáže poradiť s vnímaním bolesti, dokonca podľa niektorých odborníkov dokáže meditácia posúvať prah bolesti. 

meditácia na pláži

Tipy na záver

  • Meditovať môžete kdekoľvek. Využiť môžete rôzne kurzy, kde vás to naučia alebo si informácie zožeňte online.
  • Na rôznych platformách môžete nájsť aj mnoho meditačnej hudby.
  • Na začiatku to s meditáciou nepreháňajte, spočiatku stačí 5 minút. 
  • Vytvorte si svoje optimálne prostredie, kde vás nebude nikto a nič rušiť. 
  • Meditujte pravidelne, výsledky sa dostavia. Sľubujeme! 
Zdroje:
Zdroje obrázkov: freepik, pixabay
https://fitnessrevolution.sk/meditacia/
https://www.healthline.com/nutrition/12-benefits-of-meditation