Skoncujte s čiernymi bodkami vďaka maskám s aktívnym uhlím

Súčasným svetom kozmetiky sa valí trend zlupovacích čiernych masiek z aktívneho uhlia. Možno aj vás pri návšteve drogérie zaujal obal masky na tvár, ktorej farba bola netradične čierna. A práve takéto masky obsahujú kúzelné aktívne čierne uhlie, vďaka ktorému sa zbavíte takmer každej nedokonalosti.

Prečo uhlie?

Využívanie aktívneho uhlia na kozmetické účely nie je výdobytkom modernej techniky. Práve naopak. Tvorcovia masiek zašli pre inšpiráciu až do starovekého Egypta. Aktívne uhlie má svoje stále miesto v medicíne, no začína prenikať i do dentálnej hygieny, v ktorej sa čierne zubné pasty využívajú najmä pri bielení zubov. Ako vám ale pomôžu zbaviť sa nepríjemných čiernych bodiek? Čierne bodky sú zjednodušene povedané upchaté póry. Aktívne uhlie pri aplikácii na seba viaže oxidované nečistoty, ktoré sú spolu s maskou odstraňované.

čierna maska na tvár
zdroj: 123RF

Nie je maska ako maska

Pri výbere masky by ste sa mali určite na pár minút zastaviť a podrobne si prečítať zloženie. Nie všetky masky totižto vašej pleti naozaj pomôžu. Pozor si dávajte najmä na zlupujúce masky. I keď vás na prvý pohľad očarí ich efekt očisty pleti, odborníci takéto zlupujúce masky neodporúčajú. Výrobcovia, totižto kvôli zabezpečeniu poriadneho „prilepenia“ na tvár, pridávajú do masiek zložky používané na výrobu lepidiel. Tieto nekvalitné masky navyše obsahujú len malé percentá aktívneho uhlia, ktoré by preniklo až do jadra pórov a odstránilo tak nečistoty.

ženy sa vytláča čierne bodky
zdroj: 123RF

To, čo si na maske po jej zlúpnutí nájdete, nie sú v skutočnosti nečistoty, no iba keratínové zátky čiernych bodiek, ktoré kryjú špinu, oleje a nečistoty. Vďaka maske si taktiež vydepilujete jemné chĺpky tváre, na základe čoho sa vám zdá hodvábne jemná. Skutočné hĺbkové čistenie pleti si ale zabezpečíte využívaním masiek či zábalov založených najmä na prírodných zložkách. Ak si výberom masky nie ste istá, rozhodne zájdite do salónu či kúpeľov, kde sa o výber masky postarajú odborníci.

Iba uhlie nestačí

I keď je aktívne uhlie prezentované ako dokonalý spôsob odstraňovania nečistôt a toxínov z pokožky, pri dlhotrvajúcich problémoch s pleťou je potrebné bojovať viacerými zbraňami.

zdravá pokožka na tvári
zdroj: 123RF

V prvom rade je potrebné nazrieť až za koreň čiernych bodiek a zistiť, či príčinou nadmerného upchávania pórov nie je nadmerný stres či napätie. Navštívte taktiež odborníka, ktorý vám povie viac o tom, ako sa správne starať o vašu pokožku, aby vyzerala sviežo a zdravo. Pravdepodobne vám odporučia kozmetické výrobky obsahujúce kyselinu salicylovú, hlinu, íl alebo olej z avokáda. Tieto zložky aktívne bojujú proti baktériám, extrahujú nečistoty a vyživujú pokožku. Navyše, krásnu pleť dosiahnete i bez bolestivého zlupovania.

Aj napriek tomu, že sú čierne bodky len malým kozmetickým nedostatkom, ich správne odstránenie môže byť často veľkým problémom. Správnym výberom a aplikáciou masiek s obsahom aktívneho uhlia, hliny, ílu či kyseliny salicylovej im dáte nadobro zbohom.

Mohlo by sa vám páčiť