Lyžiarsky inštruktor s nami

Lyžiarsky inštruktor s nami

Lyžovanie či snowboardovanie patria k najobľúbenejším zimným aktivitám. Aby ste si tieto športy vedeli dokonale vychutnať, je nevyhnutné ovládať ich správnu techniku, a ako inak sa ju naučiť najlepšie ak nie v lyžiarskej škole?

Práve inštruktor lyžovania môže byť ten, kto vám odovzdá nielen praktické vedomosti, ale aj svoju lásku k tomuto krásnemu športu. O svojej práci vám porozpráva profesionálny lyžiarsky inštruktor zo spoločnosti Fatra Ski, ktorá pôsobí vo Winter Parku Martinky.

Ako ste sa dostali k povolaniu lyžiarskeho inštruktora a čo vás motivovalo v tejto profesii zotrvať?

Mám rád prírodu a aktivity v nej. V lete bicyklujem, v zime lyžujem. Kamarát mi ponúkol možnosti spraviť si kurz inštruktora lyžovania. Neváhal som, kurz som spravil a začal som učiť v lyžiarskej škole. Odvtedy trávim na horách omnoho viac času ako predtým.

Keďže ste odborník v tejto profesii, ako dlho trvá taký kurz lyžovania a ako prebieha? Ako je to u detí a ako u dospelých?

Kurzy sú rôzne. Závisí od toho, pre koho sú určené. Kurzy môžu byť pre deti aj dospelých, pre začiatočníkov aj pokročilých, pre individuálnu klientelu alebo pre skupiny. Podľa toho sa volí aj spôsob samotnej výučby.

Čo sa týka dĺžky a časového členenia kurzov, je to opäť závislé od klientely a jej finančných možností. Ponúkame kurzy hodinové, dvojhodinové, víkendové, ale aj viacdňové.

Pre začiatočníkov a deti uprednostníme denné jedno/dvojhodinové kurzy. Pre pokročilých lyžiarov ponúkame aj viachodinové kurzy.

Náš tip: Kam ísť lyžovať na východnom, strednom a západnom Slovensku?

Práca s deťmi aj dospelými si vyžaduje dávku trpezlivosti a odhodlania. Ako je to s prístupom rodičov pri deťoch a ako to zvládajú samotné deti? Naopak, ako sa vám pracuje s dospelými začiatočníkmi?

Práca s deťmi je náročná, ale zaujímavá. Na rozdiel od dospelých sú deti hravé, lepšie pohybovo prispôsobiteľné a nemajú strach. V posledných rokoch sú ale menej fyzicky zdatné. Deti inštruktorov rešpektujú, vidia v nich vzor a osobnosť.

Rodičia sú často pri výučbe rušivým elementom. Snažia sa do výučby zasahovať, čo je na škodu veci. Najlepší variant je, že rodič je mimo výučby a v prípade potreby príde za inštruktorom.

Samostatnou kapitolou sú začínajúci dospelí. Ich napredovanie býva veľmi individuálne.

Lyžiarsky inštruktor je na svahu v roli učiteľa aj záchrancu
zdroj: Unsplash

Dbajú začínajúci lyžiari počas výučby na bezpečnosť? A ako je to s ostatnými, už zabehnutými lyžiarmi na zjazdovkách? Ohrozujú alebo dbajú na bezpečnosť nováčikov a na čo pri nich dávať pozor?

Lyžiari, ktorí sú s inštruktorom lyžovania sú vedení k dodržiavaniu bezpečnosti na zjazdovkách. Inštruktor dbá na dodržiavanie FIS pravidiel správania sa na zjazdovkách, podľa nich sa inštruktor správa a pripomína ich aj svojim klientom. Bezpečnosť je u nás na prvom mieste. Za ostatných lyžiarov sa však nevieme zaručiť.

Vo Winter Parku Martinky je k dispozícii 12 zjazdoviek. Podľa čoho vyberáte náročnosť pre nováčikov a čo odporúčate pokročilým lyžiarom?

Vo Winter Parku Martinky máme zjazdovky pre začiatočníkov aj pokročilých. Vhodnú zjazdovku vyberáme podľa lyžiarskych zručností klienta.

Pre úplných začiatočníkov odporúčame začať na rovine, resp. na detskom svahu, kde si privyknú na výstroj, urobia prvé kroky na lyžiach, vyskúšajú brzdenie, regulovanie rýchlosti, padanie, vstávanie a jazdu na vleku. Tento postup vychádza z metodiky výučby lyžovania. Je praktický a netreba ho podceniť.

Pre slabších lyžiarov odporúčame mierne, relatívne široké svahy (napr. Floch). Pre dobrých lyžiarov máme strmšie svahy. Vieme im tiež ponúknuť jazdu v teréne, hlbokom snehu, ale aj v lese.

Každé povolanie so sebou prináša plusy aj mínusy. S čím najneočakávanejším ste sa počas výučby stretli? Boli ste milo alebo nemilo prekvapený?

Máte pravdu. Každá práca má plusy aj mínusy. Navyše pracujete s ľuďmi. Vždy je to o individualite inštruktora a klienta. Musia sa jednoducho naladiť na rovnakú frekvenciu. Potom je to o zábave a zážitkoch na horách. Hory zbližujú a prinášajú energiu. To sú tie plusy.

Samozrejme sú tu aj mínusy, ktorými môžu byť zlé poveternostné podmienky, nie vždy príjemný klient alebo aj na úrazy náročná práca.

Najneočakávanejšou príhodou bolo to, keď nám mamička ráno zverila svojho rusky hovoriaceho syna na jednu hodinu a prišla si poňho až po šiestich hodinách. Vystriedali sa pri ňom všetci inštruktori, aby sme ho zabavili.

Alebo k nám prichádzajú klienti, ktorí sú podľa nich skialpinisti. Smerom hore do kopca im to ide super. Smerom dolu je to už ale horšie, dokonca sa z nich stávajú hazardéri so svojím zdravím. Takže je určite lepšie, keď sa najskôr naučia základy lyžovania, a potom sa začnú venovať skialpinizmu.

Prekvapenia na svahu? Často sa stretávame s aroganciou a nebezpečným jazdením, ktoré ohrozuje okolie. To nemáme radi. Naopak nás poteší, keď klienti ocenia našu snahu pozvaním na kávu.

Nakoniec by sme sa radi dozvedeli, ako je to so záujmom začínajúcich lyžiarov. Prichádzajú za vami alebo ich vidíte trápiť sa samých na zjazdovke? Ak neprichádzajú, čo si myslíte, že je dôvod?

V dnešnej dobe si ľudia uvedomujú, že pod odborným dohľadom dokážu napredovať rýchlejšie, bezpečnejšie a bez zlých návykov. Najmä rodičia chcú zveriť svoje ratolesti odborníkom. Ak sa na svahu objaví začiatočník, ktorý to s lyžami nezvláda, ponúkneme mu naše služby. Je potom na ňom, ako zareaguje.

Čo sa týka využívania, resp. nevyužívania našich služieb, to je téma na dlhšiu diskusiu. Uvediem len pár dôvodov, ktoré môžu zohrávať dôležitú úlohu pri rozhodovaní sa: počasie, ekonomická situácia, prístupnosť strediska, cenová politika, profesionalita poskytovaných služieb, marketing, skúsenosti…

 

autor: lyžiarsky inštruktor Fatra Ski, Winter park Martinky