Vianočná pošta – Ako napísať list Ježiškovi?

dievčatko, ktoré píše list Ježiškovi

Vianoce sú už za dverami a vy určite premýšľate o tom, čo kúpiť svojim ratolestiam pod vianočný stromček. Možno, že ste ten typ, ktorý má vianočné darčeky pripravené aj pár týždňov, dokonca mesiacov, dopredu. Alebo ste, pravý opak a všetko nakupujete na poslednú chvíľu? Tak, či onak, vianočné obdobie sa spája s rôznymi rituálmi, do ktorého jednoznačne patrí aj list Ježiškovi. 

Vianočný banner s vianočným vinšom od wellness magazínu

Aj napriek tomu, že Vianoce sú hlavne o tom, aby ich rodina a blízki trávili pokope, každého poteší, keď ho niekto obdaruje. Malé deti o to viac, pretože vedia mnohokrát prejavovať emócie lepšie a úprimnejšie, než my dospelí. A nie je nič krajšie, ako keď sa vám vaše dieťa s veľkou radosťou vrhne do náručia a objíme vás z vďaky, že pod stromčekom našlo darčeky o Ježiška. 

Prečo sa oplatí s deťmi písať vianočný list?

Z osobnej skúsenosti viem, že keď som bola malá, milovala som písanie listu pre Ježiška. Vždy som si v Dráčiku zobrala vianočný leták a prezerala si domčeky pre bábiky alebo rôzne dievčenské kufríky na líčenie. Milovala som listovať v letáku a premýšľať, čo by som chcela. Rada som písala Ježiškovi listy a čakala na to, či ráno bude moja obálka preč a namiesto nej si nájdem odpoveď od Ježiška. Z tej som bola vždy nadšená, pretože v nej sa vždy písalo, že sa mi posnaží splniť všetky moje priania a teší sa na to, ako mi vyčaruje úsmev na tvári. Pri spomínaní na moje detstvo a toho, čo všetko pre mňa rodičia spravili a aj neustále robia, mám hrejivý pocit na srdci. Je to časť môjho detstva, ktorú milujem a ktorú pre svoje deti raz budem robiť aj ja.

Mikuláš a dievčatko spolu čítajú vianočnú poštu

Akým spôsobom sa dá písať list Ježiškovi?

List pre Ježiška môžete napísať buď ako menší sloh, kresbu alebo si vytvoríte koláž z fotiek. Prípadne môžete zvoliť ich kombináciu. To sú klasické spôsoby, ktoré určite nikdy nesklamú. 

Ďalšia krásna možnosť je zobrať dieťa k vysvietenému vianočnému stromčeku alebo výzdobe na ulici, nech si tam zaželá to, po čom najviac túži. Vy sa to skrz to dozviete jeho priania a navyše to bude mať celé čarovnú, magickú atmosféru. Taktiež je to pomerne jednoduchý spôsob, ku ktorému nič nepotrebujete.

mikuláš a dieťatko

Kam treba poslať list pre Ježiška so všetkými želaniami?

Tu záleží čisto na vašich preferenciách a kreativite. Väčšinou sa zvykne zadávať adresa Severný pól. Vymyslieť si samozrejme môžete aj svoju vlastnú adresu, ktorá bude unikátna a vzácna. 

Odpovedá Ježiško na Vianočnú poštu?

Pokiaľ sa s deťmi rozhodnete napísať list Ježiškovi, určite dieťa bude očakávať odpoveď. Moji rodičia to zvykli robievať tak, že v noci, keď som spala, zobrali list a ručne napísali odpoveď, ktorú som si ďalšie ráno našla v obálke na rovnakom mieste, kde som ja večer nechala list Ježiškovi.

V liste mi rodičia vždy napísali, že Ježiška teší, že som sa mu aj tento rok ozvala. Zhodnotil, ako som sa správala počas roka, pretože ma celú tú dobu sledoval, a keďže som vždy bola milé a dobré dievčatko, tak sa mi pokúsi všetky moje priania splniť. Zároveň mi ale zdôrazňoval, že Vianoce nie sú o darčekoch, ale o tom, že sme opäť všetci spolu a môžeme spoločne tráviť ničím nerušený čas.

Dnešné deti už dokonca majú iné možnosti a na vianočný list od Ježiška nemusia odpisovať rodičia. Ježiško sa sám postará o odpoveď, teda vlastne…jeho pracovníci na vianočnej pošte.

dieťa so starými rodičmi spolu píšu vianočný list pre Ježiška

Viem, že ako dieťa ma odpoveď od Ježiška nesmierne potešila, pretože mi to dávalo pocit čarovna. Písať osobe, ktorú ste nikdy v živote nevideli, ale každý ju pozná, ma vždy uchvacovalo. Pritom tá osoba je neskutočne úžasná, keď dokáže deťom po celom svete splniť ich vianočné priania. Bola som z toho v nemom úžase, práve to je na tých detských rokoch to krásne – veriť aj v nemožné, pretože deti majú tú najsilnejšiu a zároveň najčistejšiu nádej a vieru na svete. Preto je nesmierne dôležité deťom dať odpoveď. Jednak ich to spraví šťastnými, budú sa tešiť na Vianoce a za tie iskričky radosti v ich očiach to stojí. Pretože šťastie sa násobí šťastím iných ľudí. 

dievča, ktoré píše list Ježiškovi

Vianočná pošta

Na Slovensku už dlhé roky funguje projekt pod záštitou Slovenskej pošty. Funguje už 23 rokov a v roku 2020 na ich adresu prišlo 93 208 listov, pričom 1417 zo zahraničia a 164 od nevidiacich alebo slabozrakých detí. Zaujímavé je, že mnohé deti zo zahraničia sa snažia svoje listy prekladať z ich rodného jazyka do slovenčiny, aby im Ježiško rozumel. 

Vianočná pošta sídli v Rajeckej Lesnej, ktorú môžete niekedy počas výletu navštíviť. Kým to však situácia opäť povolí, môžete využiť tejto možnosti a spolu s vašimi deťmi napísať list Ježiškovi. Ten, pokiaľ zadáte svoju adresu, tak samozrejme odpovie naspäť, čo bude pre deti určite veľký zážitok, dostať poštou odpoveď od čarovnej bytosti. Viac informácií o tomto projekte sa dozviete na ich oficiálnej stránke

Píšete so svojimi deťmi listy Ježiškovi? Ak áno, akou formou? Nezabudnite sa podeliť s nami v komentároch na našich sociálnych sieťach.