Levanduľa – liečivý zázrak z Provensalska

Levanduľa - Liečivý zázrak z Provensálska

Babičky vedeli, že vrecúško levandule ukryté pod vankúšom prinesie človeku lepší spánok. Schovaná v šatníku dokáže predĺžiť život našim obľúbeným kúskom oblečenia, a vysušený zväzok kvetov poslúži ako dekorácia na spestrenie domácnosti. Levanduľa však v sebe ukrýva ešte omnoho viac.

Levanduľa je nenáročný typ rastliny, ktorý sa najčastejšie spája a asociuje s oblasťou južného Francúzska. Jej pomenovanie pochádza z latinského slova lavare, čo v preklade znamená „umývať sa“.

Tento modro-fialový kvet sa môže pýšiť svojim všestranným využitím, či už v domácnosti, kozmetike alebo pri liečbe a prevencií chorôb.

Liečivé účinky levanduľového oleja

Parnou destiláciou kvetov levandule sa získava levanduľový olej, ktorý je všeobecne známy vďaka svojej omamnej vôni. Používa sa nielen pri výrobe parfumov, ale posluhuje aj pri aromaterapii.

Pomôže pri bolestivých štípancoch od komárov a iného hmyzu. Má protizápalové účinky, znižuje pocit svrbenia či prípadnej bolesti. Pomáha aj pri miernych popáleninách od slnka. Postačí, ak si postihnuté miesto potriete trochou oleja.

Môžete si z neho vyrobiť aj prírodný repelent. Návod je jednoduchý: pár kvapiek levanduľového oleja rozrieďte vo vode a nastriekajte na kusy oblečenia.

Medzi zdravotné výhody levanduľového esenciálneho oleja, môžeme zahrnúť jeho schopnosť znížiť krvný tlak a zmierniť bolesť. Uľaví od bolesti hlavy, keď si trochou oleja potriete spánky a zadnú časť krku.

Na utíšenie menštruačných bolestí vypite šálku levanduľového čaju. Využívanie levandule sa však neodporúča u ľudí s nízkym tlakom, taktiež tehotným a dojčiacim ženám.

V neposlednom rade musíme spomenúť jeho dezinfekčné účinky. Slúži ako pomoc pri herpese, respiračných problémoch a problémoch s trávením, pri kašli a bolestiach hrdla. A to ešte nie je všetko.

Uvoľňujúci kúpeľ s levanduľou

Kúpeľ s kvapkami esenciálneho oleja pôsobí upokojujúco na náš nervový systém. Ako sme už spomínali v úvode, levanduľa má pozitívny vplyv na kvalitu nášho spánku. Vďaka týmto  účinkom slúži aj ako alternatívny liek proti nespavosti.

Nechajte deti vyšantiť sa v bazéne s oteckom. Vy si zatiaľ doprajte chvíľu odpočinku len pre seba. Vo Wellness hoteli v Patinciach vám pripravia uvoľňujúci kúpeľ s prírodnými kvetmi levandule a esenciálnymi olejmi. Ten vás zbaví stresu, podráždenosti a napätia. Oddýchnutá, plná novo-načerpaných síl sa môžete pustiť do ďalšej činnosti, prípadne do záchrany otecka.

Využitie v kozmetike a domácnosti

Esencie z levandule sa často kvôli intenzívnej vôni využívajú v kozmetike pri výrobe parfumov. Podľa niektorých dermatológov patrí levanduľový olej medzi najviac účinné prostriedky na liečbu akné. Využiť ho môžete aj pri problémoch s lupinami, pri nadmernom vypadávaní vlasov, aj keď sa u vašich detí objavia vši.

V kuchyni sú listy levandule neraz kombinované s bazalkou, oreganom či tymianom. Rovnako tvoria súčasť provensalskeho korenia, ktoré sa hodí pri príprave rýb, k pečenému mäsu, či k jedlám z húb. S dávkovaním korenia však buďte opatrný! Má totižto veľmi prenikavú a horkastú chuť. Z kvetov levandule si môžete pripraviť aj domáci levanduľový sirup, med a limonádu.

Ak už vyčerpáte všetky nápady na jej využitie, stále máte možnosť použiť ju ako pôsobivú dekoráciu.