Tradičné a netradičné letné rekreačné športy

Tradičné a netradičné letné rekreačné športy.

Zima bola tento rok naozaj dlhá a na pekné počasie sme si museli počkať. Teplé slnečné lúče, vôňa pokosenej trávy, príjemné ochladenie pri vode, to všetko sú veci, ktoré nás priam lákajú vyjsť von. Na zimný spánok teda môžeme s pokojom zabudnúť a namiesto toho sa poďme vrhnúť na športové aktivity spojené s letom. Aké letné rekreačné športy sú najpopulárnejšie a aké by ste tohto roku mohli skúsiť? Nechajte sa inšpirovať naším článkom.

Letné rekreačné športy – akých zásad sa držať?

Športovanie v lete so sebou prináša aj isté odporúčania odborníkov, aby ste si aktivity naozaj užili a nepresilili svoj organizmus.

  • Vhodným časom na cvičenie je ráno medzi 6. a 9. hodinou.
  • Ráno opadáva smog, vzduch je čistejší.
  • Cvičiť sa dá aj večer, minimálne však 2 hodiny pred spaním. Telo bude totiž plné endorfínov, ktoré vám nedovolia zaspať.
  • Nikdy nezabúdajte na pitný režim! Riskujete tak kolaps svojho organizmu.
  • Pri oblečení si vyberajte funkčné oblečenie, ktoré prepúšťa vlhkosť.
  • Nezabúdajte na ochranné krémy s UVA a UVB faktormi, aby ste sa pri športovaní nespálili.
  • Po športovej aktivite netreba zabúdať na osvieženie a regeneráciu. Vyskúšať môžete kozmetiku s chladivým účinkom, rôzne olejové sprchové gély, či poopaľovacie peny, ktoré zregenerujú pokožku vystavenú slnečnému žiareniu.
Muž naberajúci si vodu z prameňa.
Zdroj: www.unsplash.com

Aké letné rekreačné športy tohto roku vyskúšať?

Možno aj vy z nejakého dôvodu nevycestujete tento rok za hranice Slovenska tak premýšľate, či sa nebudete nudiť. Ak si však toto leto dáte záväzok vyskúšať letné rekreačné športy, ktoré ste ešte nikdy neskúšali, vaše leto bude nezabudnuteľné. Okrem tých klasických letných športov ako futbal, volejbal, tenis, korčule či joga v záhradách,  môžete tento rok vyskúšať aj niečo netradičné. Tu je pár tipov.

Disc golf

Disc golf, tiež známy ako Frisbee golf, kombinuje golf a Frisbee, a stáva sa skutočne zábavným športom. Podľa toho, kde žijete, môžete nájsť parky, ktoré sú na tento šport predpripravené. Ak však nie, môžete určite vyskúšať improvizáciu a vytvoriť si vlastnú dráhu. No a ako sa tento šport hrá?  Namiesto golfovej palice a loptičky používate lietajúci tanier (disk alebo aj frisbee), ktorý je potrebné správne namieriť a hodiť do špeciálneho koša. Cieľom hry je dokončiť ihrisko za čo najmenší počet bodov. Disk hádže hráč z vopred určeného miesta a po prvom hode pokračuje z miesta, kam disk dopadol. Tento šport je vhodný ako pre dospelých, tak aj pre deti od 8 rokov.

Žena na pláži, ktorá drží fribee.
Zdroj: www.freepik.com

Surfovanie na Slovensku

Verili by ste, že aj u nás si môžete užiť tento letný rekreačný šport? Síce nemáme more, no máme umelé vlny. V aquaparkoch si ich môžete vyskúšať a na vlastnej koži zistíte, aké to je zdolávať vodný živel. A čo je najlepšie, bez hrozby žralokov 🙂 Navyše, ak sa vám surfovanie zapáči a počas leta absolvujete zopár lekcií, okrem skúseností oceníte aj nové sexy krivky. Surfovanie totiž s postavou dokáže zázraky i bez toho, aby ste dreli hodiny v posilke.

Surfujúci muž na vode.
Zdroj: www.unsplash.com

Rafting – adrenalín na divokých riekach

Ak ste vodný živel, tak by ste určite do svojho zoznamu letných športov mali zaradiť aj splavovanie riek. Podľa náročnosti a skúsenosti si viete vybrať tú pravú aj na Slovensku. Na výber máte napríklad Malý Dunaj, Hron, Hornád, Oravu či Dunajec. Pri týchto riekach sú aj rôzne požičovne potrebného náradia so skúseným inštruktorom, ktorý vás uvedie do tajov splavovania. Tento zážitok si môžete užiť s celou rodinou alebo kamarátmi.

Rafting - splavovanie rieky počas letnej dovolenky.
Zdroj: www.unsplash.com

Aquazorbing

Pri vodných letných športoch ešte ostaneme. Ak ste typ, ktorý je za každú zábavu, aquazorbing by ste tento rok mali rozhodne vyskúšať. Ide o šport, ktorého základom je veľká plastová guľa, do ktorej vás zavrú a vypustia na vodnú hladinu. Zvyšok je už iba na vás. Pri tomto letnom športe sa namakáte možno viac, ako sa vám môže zdať.

Deti športujúce aquazorbing na vode.
Zdroj: www.pixabay.com

Flyboarding

Ide o  jedinečnú možnosť ako si zalietať nad vodou. Potrebujete iba trochu rovnováhy a dodržiavať pravidlá, ktoré dostanete pri vstupnom školení. Zvyšok je už iba na vás.

Vodný letný rekreačný šport flyboarding.
Zdroj: www.pixabay.com

Paddleboarding

Letný rekreačný šport, ktorý sa teší už druhý rok veľkej obľube. Ide o akési plťkovanie sa na vode pomocou dosky podobnej longboardu. Vďaka tomuto športu získate stabilitu a zapojíte vnútorné svaly, ktoré sa stávajú pevnejšími.

Ľudia športujúci paddleboarding na vode.
Zdroj: www.unsplash.com

Wakeboarding

Tento letný rekreačný šport vznikol kombináciou vodného lyžovania, snowboardingu a surferských techník. Wakeboardista je na vleku ťahaný lanom, ktoré je napojené na vlekový systém a ťahá ho po celom obvode vleku. Ak sa z vás počas leta stane profík, môžete skúšať rôzne triky či zdolávať rôzne vodné prekážky na špeciálne upravených dráhach.

Malý chlapec počas dovolenky športuje wakeboarding.
Zdroj: www.pixabay.com

Či už sa tento rok pustíte do netradičných letných športov alebo ostanete pri vernej klasike, nezabudnite sa pri nich baviť a dávať si pozor! Želáme vám krásne leto!