Letné dovolenky: prianie vs realita

muž na letisku

Dobrodruhovia i milovníci oddychu na pláži už nedočkavo očakávajú príchod leta 2021, ktoré snáď prinesie lepšiu pandemickú situáciu. Otázkou však ostáva, či ešte niekedy zažijeme také cestovanie, aké si mnohí pamätáme. Napriek tomu, že aj teraz nájdete akciové letenky za pár drobných je otázne, či sa do zahraničia dostanete, ako to bude s karanténou a ďalšími opatreniami. Ako sa teda v tomto roku zariadiť? My sme oslovili cestovné kancelárie i cestovateľov, ktorí sa vydávajú na cesty „na vlastnú päsť“, aby nám priblížili najbližšie mesiace a cestovanie počas nich. 

Juraj Uvira, Victory travel 

Dúfam a verím, že čoskoro začne cestovať znova a že slovenská vláda zruší obmedzenia pre dovolenkárov. Myslím, že vyžadovanie karantény po návrate z nebezpečných oblasti považujem za dostatočne opatrenie.

Tomáš Vilček, travel bloger 

Potrvá ešte dlho, kým sa cestovanie plnohodnotne vráti do pôvodných koľají. A možno korona určila nové trendy, pri ktorých cestovanie už nikdy nebude, aké bývavalo. Rok 2021 sa ešte určite bude niesť na obmedzeniach, potvrdeniach, kontrolách. Bude pokračovať preukazovanie sa minimálne negatívnym PCR testom, neskôr ideálne očkovacím preukazom. Pozitívom ale bude, že sa opäť aspoň čiastočne rozvíri život na letiskách a v obľúbených destináciách, čím vnesie svetielko nádeje, že už sa to vracia.. Naďalej bude určovať cieľovú destináciu stav otvorenosti krajín. Čiže výber našich ciest nebude určovať to, kam chceme ísť, ale kam sa dá ísť. Netreba zabúdať na lokálne cestovanie, ktoré bolo minulé leto silné. Takže aj tento rok budú napr. Tatry nezvyčajne plné.

Ako sa teda v tomto roku pripraviť na dovolenku? 

1. Kontroly a doklady

Zatiaľ čo doteraz nám stačil občianský preukaz či pas, v tejto dobe korony budeme potrebovať papierov viac. Minimálne potvrdenie o negatívnom PCR teste alebo doklad o očkovaní. Z týchto dokumentov majte vždy pripravených niekoľko kópii, originál nepúšťajte z ruky! 

Pripraviť sa treba aj na náhodné testovania či merania teplôt. Záleží od krajiny, aké bezpečnostné opatrenia momentálne v krajine platia. Tie si vždy prečítajte pred vstupom do krajiny, aby sa náhodou nestalo, že porušíte zákaz vychádzania či iné nariadenia. Kompletný zoznam nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Stránka je pravidelne aktualizovaná, preto si ju aspoň raz za dva dni preverte.

2. V hre je aj zdravotný pas  

Ide o istú formu dokladu, ktorá na letiskách či pri prekročení hraníc, dokonca pri vstupe do reštaurácie personálu povie, či ste očkovaní, prekonali ste koronu alebo máte negatívny test. Jeho existencia však ešte musí prejsť schvaľovacím procesom, preto je jeho reálna podoba možná až po roku 2022. 

3. Sledujte stránky 

Ak máte chuť tohto roku cestovať, musia sa z vás stať sledovači oficiálnych stránok, či už spomínanej stránky Ministerstva zahraničných vecí alebo oficiálnych stránok daných krajín. Nakoľko sa situácia stále mení a vyvíja, podmienky vstupu v termíne vašej dovolenky môžu byť úplne iné aké sú teraz. 

Aj my budeme celú situáciu okolo cestovania sledovať a ponúkať vám čo najčerstvejšie informácie!