Laserová operácia očí – áno, či nie?

laserová operácia očí

Laserová operácia očí je každoročne viac a viac využívaná procedúra pre navrátenie ostrého zraku. Kedysi sa okuliare brali ako hanba, dnes už sa berú ako módny doplnok. Mnohokrát dokonca i ľudia, ktorí ani okuliare nepotrebujú, si kupujú rôzne imidžovky, čiže rámy bez dioptrických skiel, aby okuliare mohli nosiť. Na druhú stranu, nie každý je zvyknutý alebo si dokáže zvyknúť na to, mať celý deň okuliare na tvári, nehovoriac o problémoch, ktoré s nimi plynú, akými sú zahmlievanie, rozbitie, rôzne poškodenia a podobne. Toto sú hlavné dôvody, prečo ľudia zvažujú laserovú operáciu očí. Môžete ju absolvovať aj vy? Čo od nej možno očakávať? Aká je doba hojenia? Toto všetko i oveľa viac sa dočítate v tomto článku. 

laserová operácia očí
Zdroj: pixabay

Laserová operácia očí vie vyriešiť problémy so zrakom, ako je napríklad krátkozrakosť alebo práve naopak, ďalekozrakosť. Vynašli ju v roku 1989 a medzi ľuďmi si veľmi rýchlo získala obľubu. Operácia býva spravidla rýchla a počas celého zákroku je pacient v bdelom stave. Pre mnoho ľudí je tento úkon celkom bezbolestný. A práve naopak, ak človek pociťuje počas zákroku bolesť, môže to byť indikácia toho, že niečo nie je v poriadku. 

Oko má vonkajšiu vrstvu, ktorá sa nazýva rohovka. Pokiaľ sa rohovka naruší a dôjde k zmenám v jej tvare, vedie to k problémom so zrakom. Počas laserovej operácie sa práve tieto nezrovnalosti naprávajú, čiže môžeme povedať, že tento zákrok pretvára túto vrstvu. To, ako tento zákrok pretvorí rohovku, závisí od stavu zraku a problému, ktorý sa má riešiť. 

Komu môže laserová operácia očí pomôcť?

Krátkozrakým aj ďalekozrakým ľuďom. Ľudia, ktorí trpia ďalekozrakosťou môžu jasne vidieť predmety v diaľke, ale veci v pomerne blízkej vzdialenosti vidia rozmazane. Naopak, ľudia trpiaci na krátkozrakosť vidia predmety vo svojej blízkosti jasne a predmety v diaľke rozmazane. V tomto prípade je rohovka príliš strmo zakrivená, čo samozrejme laserová operácia očí dokáže napraviť. 

Nápomocná vie byť aj pre ľudí trpiacich na astigmatizmus. Je to ochorenie, ktoré sa prejavuje zhoršenou ostrosťou zraku. Títo ľudia nie sú schopní vnímať detaily a kontrasty a nevedia jasne rozoznať niektoré písmená a znaky. Typické je zamieňanie si 3 s 8, M s H alebo N, P miesto F, K namiesto X. Ochorenie je spôsobené nerovnomerným zakrivením očnej rohovky. Nezvykne sa objavovať samostatne, skôr súčasne s iným ochorením. Zvyčajne to býva práve s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. 

laserová operácia očí
Zdroj: unsplash

Komu sa laserová operácia očí neodporúča?

Laserová operácia sa neodporúča dvadsiatnikom a ľuďom mladším než 20 rokov, nakoľko títo ľudia zväčša ešte študujú a oko pravidelne namáhajú. Každopádne, tento názor sa medzi lekármi líši a nájdu sa aj doktori, ktorí to odporúčajú aj takýmto mladým ľuďom. Ďalej sa to neodporúča ak:

  • ste tehotná alebo dojčíte
  • vám boli diagnostikované tenké rohovky, ktoré nemusia byť stabilné po zákroku
  • užívate lieky, ktoré môžu ovplyvniť vaše videnie 
  • trpíte na iné ochorenia, ktoré by vylučovali možnosť laserovej operácie

Výhody

Hlavnou úlohou je bezpochyby možnosť navždy odložiť dioptrické okuliare. Takisto ľuďom, ktorí nosia kontaktné šošovky, odpadá povinnosť pomerne nepríjemného vkladania a vyberania. Rovnako tak predídu možným komplikáciám ako napríklad roztrhnutie  šošovky, podráždenosť očí, suchosť či zanesenie infekcie. Športujúci ľudia túto možnosť určite ocenia, nakoľko hoci existuje možnosť kontaktných šošoviek, stále je tu riziko, že sa im šošovky poškodia alebo sa im do očí dostane prach, špina či pot. Hlavne si konečne doprajete pokoj a pohodlie, nakoľko vám starostlivosť a ostražitosť odpadá, rovnako aj každoročná návšteva očného lekára. 

laserová operácia očí

Nevýhody

Laserová operácia tak, ako každý zákrok, prináša určité riziká. Je pre vás väčším rizikom ak: 

  • máte výrazný šedý zákal, nakoľko operácia by vám nenapravila očné videnie
  • trpíte očnými infekciami akými sú keratitída alebo očný herpes
  • máte zelený zákal
  • máte veľké zrenice
  • trpíte na keratokonus – rohovka je tenšia a nestabilnejšia 

Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť?

Jednou z komplikácií je riziko suchých očí. Suché oči trápi až 95% ľudí, ktorí tento zákrok podstúpili. Je to z toho dôvodu, že oči po zákroku začnú produkovať menej sĺz. Nie je jasné, či to je trvalý alebo len chvíľkový jav, každopádne vám určite budú nápomocné očné kvapky. Približne 20% ľudí po zákroku môže vidieť silnejšie osvetlenie alebo žiarenie alebo zaznamenať vyššiu citlivosť na svetlo. 

Medzi menej vyskytujúce sa komplikácie patrí dvojité alebo rozmazané videnie. Postihuje to približne jedného človeka z 50tich. Môže sa objaviť aj pocit, že človek niečo v oku má, pritom tam nič nie je. Okrem toho sa môžu vyskytnúť komplikácie akými sú:

  • očná infekcia
  • problémy s rohovkou
  • červené alebo krvavé očné bielka

Všetky zo spomenutých komplikácií, by mali byť iba dočasného javu, takže pokiaľ u vás pretrvávajú po zákroku už dlhodobo, je vhodné svoj zdravotný stav skonzultovať s lekárom.

Čo môžete očakávať?

Pred zákrokom vás vyšetria, kde zistia, či môžete laserovú operáciu očí skutočne absolvovať. Ak sa preukáže, že je všetko v poriadku, prechádza sa na samotný zákrok, ktorý trvá približne 30 minút.

Zdravotníci vám vyčistia oblasť okolo očí a kvapnú kvapky, ktoré vám oči znecitlivejú. Následne vám ich pridržia lekárskym nástrojom, aby ste mali očné viečka počas celej procedúry otvorené. Potom už na rad prichádza samotný laser.

laserová operácia očí
Zdroj: pixabay

Po operácií môžete pociťovať pálenie, svrbenie alebo sa vám môže zdať, že v oku niečo máte. Lekár vykonávajúci zákrok vám môže ponúknuť lieky na zmiernenie bolesti. Okrem toho dostanete na nosenie aj okuliare na ochranu očí. Pokiaľ vám to zamestnanie dovolí, odporúča sa vziať si pár dní voľna na rekonvalescenciu a zotavenie. Následne prvých 24-48 hodín sa odporúča dohodnúť si stretnutie so svojím očným lekárom, aby ste sa podrobili očnému vyšetreniu, či je všetko v poriadku. Počas ďalších 6 mesiacov absolvujete pravidelné lekárske kontroly. Výsledky zbadáte až po 6-tich mesiacoch od zákroku, nakoľko oko je veľmi citlivý orgán a potrebuje dlhší čas na zotavenie. 

Ako si vybrať kliniku a koľko laserová operácia očí stojí?

Výber kliniky závisí čisto na vás a vašich preferenciách. Výška ceny sa pohybuje od 500€ do približne 1300€ v závislosti od zákroku a toho, či si zvolíte základnú alebo komplexnú pooperačnú starostlivosť.

Je skvelé, že existuje možnosť laserovej operácie očí. Každoročne ju veľa ľudí podstúpi a nevedia si vynachváliť pocit bezstarostnosti. Na druhej strane, okuliare sú už považované za módny doplnok a nie je hanba ich nosiť. Ako to máte vy? Nosíte okuliare? Rozmýšľate, váhate alebo sa chystáte podstúpiť laserovú operáciu očí, prípadne ste ju už absolvovali? 

 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/laser-eye-surgery#summary
https://www.relexsmile.sk/existuju-vekove-limity-pre-laserove-ocne-operacie/
https://www.neovizia.sk/liecba-astigmatismu-verion/co-je-astigmatizmus/