Kvalitný matrac vám zabezpečí kvalitný spánok. Aký je ten ideálny?

rodina vyberá matrac
Všetci vieme, že vonkajšie podnety ako hluk a svetlo ovplyvňujú náš spánok. Nie je žiadnym tajomstvom ani to, že na úroveň bdelosti pôsobí aj zariadenie spálne, farby a vône. No vedeli ste, že obrovskú rolu tu zohráva aj kvalita matraca?

Výber matraca podľa stavby tela

Správny matrac je taký, ktorý nezabraňuje telu odpočívať v prirodzenej polohe, pohodlne a bezpečne. Toto je splnené vtedy, ak dokáže stabilne podopierať celú chrbticu a hlavu. Závisí to ale nielen od jeho kvality, ale aj stavby tela (výška, hmotnosť) a obľúbenej polohy spánku.

Čím ste ťažší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vaše telo ponorí do matraca. Preto by mal byť tuhý alebo aspoň stredne tvrdý. Ľahší jedinci by sa mali vybrať do druhého smeru škále tvrdosti, a mali by si teda vybrať mäkkéstredne tvrdé matrace.

Výber matraca podľa stavby tela

Ak spávate na boku, vaše ramená a boky sa v posteli ľahko môžu ocitnúť vo vykrútenej, neprirodzenej polohe. Aby sa chrbtica mohla oddychovať vyrovnaná aj v tejto polohe, matrac pod vami by mal dovoliť spomínaným častiam tela trošku viac sa doňho ponoriť. Logicky, nemal by byť tuhý. Opačné pravidlo platí pre tých, ktorí preferujú spánkovú polohu na chrbte alebo na bruchu. Mali by sa teda popozerať v ponuke tvrdších matracov.

Veľkosť matraca

Výmena matraca kvôli tuhosti nie je také komplikované. Čo sa ale rozmerov týka, výber a kúpu vo veľkej miere ovplyvňuje veľkosť samotnej postele a/alebo spálne. Aj keď si teraz výmenu nábytku dovoliť nemôžete, je dobré  vedieť, či váš matrac vyhovuje ideálnym rozmerom. Vysoký by mal byť 18-20 cm. Čím ste ťažší, tým by malo byť toto číslo vyššie. Čo sa dĺžky týka, tiež závisí od stavby vášho tela. Najlepšie je, ak váš matrac meria o 20 centimetrov viac ako ste vy. Pokiaľ teda nie ste vyšší ako 180 cm, matrace 140×200 budú pre vás nielen kráľovsky pohodlným nočným sídlom, ale splnia minimálne jednu z podmienok ideálneho matraca.

Matrace pre alergikov

Ľudia, ktorí trpia alergiou na prach, roztoče alebo iné škodlivé mikroorganizmy vo vzduchu a na povrchoch, si zvyčajne dávajú väčší pozor na výber kvalitného nábytku. Pod výrazom „kvalitný“ máme samozrejme na mysli materiály, ktoré sú vyvinuté práve pre alergikov alebo také, ktoré by tento problém nezhoršovali. Pri kúpe matraca je opatrnosť obzvlášť dôležitá, pretože spánok by mal byť stavom úplného odpočinku organizmu. So záchvatmi kašľa, slzavými očami a podráždenou sliznicou by to však bolo nepredstaviteľné. Príznaky by sa zhoršovali kvôli nevyspatia, vznikol by jeden nebezpečný bludný kruh.

Pozitívne je to, že dnes už nie je problém zakúpiť si antialergický, resp. antibakteriálny matrac. Pri výrobe takýchto produktov sa kladie dôraz na to, aby zabraňoval šíreniu a rastu mikroorganizmov. Pozostávajú z materiálov, ktoré nedráždia pokožku. Medzi ideálne patria napríklad latex a studená pena. Majte ale na pamäti to, že síce váš matrac je označený vlastnosťou „antialergický“, absencia správnej údržbydostatku hygieny v celej spálni môže príznaky zdravotných problémov znova vyvolať.

Problémy s chrbticou

Pokiaľ vás trápia bolesti chrbtice alebo pohybového aparátu, máte akýkoľvek zdravotný problém, ktorý by mohol byť ovplyvnený spánkovou polohou alebo tvrdosťou matraca, poraďte sa s lekárom. Samozrejme, existujú rôzne ortopedické matrace s podrobným vysvetlením, čo by komu najviac vyhovovalo. Napriek tomu zájsť na prehliadku a dostať stanovisko odborníka vám nijakým spôsobom nemôže uškodiť.

Matrace pre partnerov

Možno so svojim partnerom spávate v obrovskej posteli ako v romantických filmov, no pri dnešnom trende veľkostí bytov si to nie každý môže dovoliť. Nuž, aj keď noci trávite v nútenej romantickej blízkosti a vopred viete, že sa pri kúpe zameriate na útulné matrace 160×200, pri výbere zohľadnite aspoň ďalšie podmienky.

Napríklad tvrdosť. To, ak s partnerom uprednostňujete iné spánkové polohy a ani stavbu tela nemáte rovnakú, ešte neznamená, že sa musíte vzdať spoločných nocí. Existujú tzv. partnerské matrace, ktoré umožňujú kombináciu rôznych tuhostí.

Zdroj fotiek: librestock.com, freepik.com