Kúpele pre post-covid pacientov

spa_sviečky_kúpele_wellness

Covid negatívne ovplyvnil životy mnohých ľudí.  Téma koronavírusu znechucuje už azda každého z nás. Ľudia majú pocit, že to celé trvá príliš dlho a obmedzuje ich to na osobnej slobode a neužívajú si život plnými dúškami, nehovoriac o finančných dôsledkoch. Niektorí, žiaľ, po prekonaní koronavírusu, majú pretrvávajúce problémy, ktoré boli zapríčinené jeho ťažkým priebehom. Tieto ťažkosti ľuďom strpčujú návrat do bežného života, robia ho ťažším a pomalým.

Problémy s dýchaním, ťažká a pretrvávajúca únava, bolesti kĺbov, zlý a nekvalitný spánok, dokonca stavy úzkosti siahajúce až k depresii. Toto sú ťažkosti, ktoré u mnohých ľudí po prekonaní ochorenia Covid-19 pretrvávajú. Všetkým tým, ktorým prekonaný vírus bráni vrátiť sa do ich bežného života, ponúka štát pomocnú ruku formou doliečenia sa v kúpeľoch. Túto novú diagnózu post-covidových pacientov nazvali „stav po prekonaní Covidu-19 s dlhodobým pretrvávaním zdravotných ťažkostí“. Vzťahuje sa všetkých, u ktorých pretrvávajú post-covidové ťažkosti týkajúce sa srdcovo-cievneho systému, respiračné a neurologické problémy, vážne poruchy pohybového aparátu ako aj problémy s duševným zdravím.

masáž_spa
Zdroj: www.freepik.com

Kto má nárok a ako postupovať?

Nárok majú všetci, ktorí prekonali ochorenie Covid a majú post-covidové ťažkosti. Kúpeľnú liečbu vám môže predpísať všeobecný lekár alebo špecialista a samozrejme, postupuje sa štandardným spôsobom. Posledné slovo majú revízni lekári zdravotných poisťovní, ktorí návrhy posudzujú a rozhodnú, či vám nárok na kúpele uplatnia.

Návrh podajte do roka po prekonaní koronavírusu. Taktiež si dajte pozor na termíny. Napríklad, pri respiračnej indikácií ak si podáte návrh do 6 mesiacov, bude vám kúpeľná liečba plne hradená. Ak je to po tomto termíne, stravu a ubytovanie si musíte uhradiť sami.

Špecializované kúpele pre ľudí, čo prekonali ochorenie Covid-19

Pre ľudí, pre ktorých je kúpeľná liečba dôležitá na doliečenie následkov ochorenia Covid, zriadili už aj špecializované kúpele určené priamo im. Konkrétne sa jedná o Bardejovské Kúpele, Kúpele Lúčky, Tatranská Polianka, Tatranská Kotlina, Kúpele Štós a mnohé ďalšie. V každom z nich sa snažia následky riešiť komplexne, nakoľko práve ľudia trpiaci post-covidovými problémami majú kombináciu rôznych ťažkostí, na ktoré predtým netrpeli.

Pokiaľ ste prekonali Covid a doteraz pociťujete jeho následky, neváhajte a choďte k lekárovi, aby vás poslal na doliečenie do kúpeľov. Telo a zdravie máme len jedno, a preto sa oň musíme starať čo najlepšie.